00:07, Sunday, 19.05.2013
არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციები ჰააგის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს  პროკურორს პეტიციით მიმართავენ და 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს დაზარალებულთა საქმეების გამოძიებას და დამნაშავეთა დასჯას სთხოვენ.
არასამთავრობო სექტორი აცხადებს, რომ გამოძიების მიმდინარეობის შესახებ საქართველოსა და რუსეთის შესაბამისი უწყებების განცხადებების მიუხედავად, დღემდე არც ერთ მხარეს მისი შედეგები საჯარო არ გაუხდია,  ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტის მიერ გამოცემულ ორ ანგარიშში კი ქართული საგამოძიებო ორგანოების მიერ ჩატარებული გამოძიების მნიშვნელოვან ხარვეზებზეა ლაპარაკი. საქართველოს ხელისუფლებას მისი სამხედროების მიერ ჩადენილ დანაშაულებათა გამოძიებისა და დამნაშავეთა დასჯისაკენ 2012 წლის ანგარიშში  ასევე მოუწოდებს  გავლენიანი საერთაშორისო ორგანიზაცია Human Rights Watch.
„ბატონო პროკურორო, სამოქალაქო საზოგადოება სულ უფრო და უფრო ვრწმუნდებით, რომ საქართველოსა და რუსეთის საგამოძიებო ორგანოების მიერ დაწყებული გამოძიება არ მიმდინარეობს რომის სტატუსის მოთხოვნების დაცვით. რუსეთისა და საქართველოს საგამოძიებო ორგანოებს შორის თანამშრომლობის ძალისხმევის არარსებობა და ის გარემოება, რომ საქართველოს ხელისუფლებას არ შეუძლია საგამოძიებო ქმედებები ჩაატაროს სამხრეთ ოსეთში, იმას ნიშნავს, რომ საქართველოს, სურვილის არსებობის შემთხვევაშიც კი, არა აქვს შესაძლებლობა ეფექტურად გამოიძიოს 2008 წლის ომის დროს ჩადენილი ყველაზე სერიოზული დანაშაულები. თუკი აგვისტოს მოვლენებთან დაკავშირებით პროკურორის ყურადღება შესუსტდება, ვშიშობთ, რომ ეროვნულ დონეზე მიმდინარე გამოძიებები ფაქტობრივად შეწყდება“, - ვკითხულობთ პეტიციაში, რომელსაც ხელს აწერს „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია“, „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“, „კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“, საზოგადოებრივი დამცველი, „კონფლიქტებისა და მოლაპარაკებების საერთაშორისო ცენტრი“, ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტი და ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაცია.
გამოძიების საერთოდ შეწყვეტის საშიშროების გამო, „ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ ხელმძვანელი თავის კოლეგებთან ერთად სთხოვს სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორს: „სასამართლომ სახელმწიფოებს გამოძიების აქტიურად წარმართვა მოსთხოვოს,  ხოლო იმ შემთხვევაში, თუ დარმწუნდება, - და გვგონია, რომ უკვე დროა ამაში დარწმუნდეს, - რომ გამოძიება არაეფექტურად მიმდინარეობს, თავად დაინტერესდეს და გამოიძიოს ეს საქმეები“.
„კონფლიქტებისა და მოლაპარაკებების საერთაშორისო ცენტრის“ ხელმძღვანელი გოგი ხუციშვილი აცხადებს, რომ, საერთოდ, მსგავსი პროცესები საკმაოდ მძიმედ მიდის და დიდხანს ჭიანურდება. არასამთავრობოების ეს პეტიციაც სასმართლოზე ზემოქმედების ერთ-ერთი ბერკეტია: „დადგინდეს სიმართლე, ვინ და რატომ დაზარალდა და როგორ შეიძლება კონფლიქტის ზონის მოსახლეობას  ომით გამოწვეული შედეგები შევუმსუბუქოთ“.
საიას წარმომადგენელი ნათია კაციტაძე განმარტავს, რომ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლომ წინასწარი მოკვლევა ჯერ კიდევ 2008 წელს დაიწყო. მისი წარმომადგენლები ორჯერ სტუმრობდნენ რუსეთს და ერთხელ საქართველოს, 2011 წლის დეკემბერში კი  წინასწარი მოკვლევის შედეგების ანგარიში გამოქვეყნდა,  გამოიყო რამდენიმე ისეთი ხასიათის დანაშაული, რომელიც სასამართლომ აუცილებლად უნდა გამოიძიოს. ნათია კაციტაძის განცხადებით,  „მათ შორისაა იძულებით გადაადგილება, ქონების განადგურება, ასევე რუსეთის მშვიდობისმყოფელებზე თავდასხმა“.
ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტის მკვლევარი სიმონ პაპუაშვილი გვეუბნება, რომ ჰააგის სასამართლოს პროკურორის ოფისის მიერ მომზადებულ დოკუმენტში ეროვნულ დონეზე მიმდინარე გამოძიების ეფექტურობის შესახებ არაფერი წერია: „პროკურორის ოფისი აღნიშნავს, რომ მათ რეგულარული ურთიერთობა აქვთ როგორც რუსეთის, ისე საქართველოს მთავრობებთან. ორივე მთავრობა ცდილობს დაარწმუნოს ეს სასამართლო, რომ ადგილზე გამოძიება ეფექტურად მიმდინარეობს და რომ საერთაშორისო სასამართლოს ჩარევების აუცილებლობა ამ ეტაპზე არ დგას“.
თუმცა ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტის მიერ მომზადებულ ბოლო ორ ანგარიშში საუბარია გამოძიების ხარვეზებზე: „ჩვენმა კვლევამ გამოძიების სასიკეთოდ ვერაფერი თქვა, რადგან მნიშვნელოვანი მოწმეები, დაზარალებულები დღემდე არ არიან დაკითხულები, ხოლო საგამოძიებო მოქმედებები მნიშვნელოვან ადგილებზე საერთოდ არ არის ჩატარებული“.
სოსო პაპუაშვილი ასევე ამბობს, რომ ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტი მალე  მსგავს კვლევას უკვე რუსეთში ჩაატარებს.
არასამთავრობოების შეშფოთებას და ეჭვს ისიც იწვევს, რომ საქართველოში წარმოებული გამოძიების არც ერთი დეტალი საზოგადოებისათვის ღია არ გამხდარა.  ამის შესახებ ლაპარაკობს ადამიანის უფლებათა ცენტრის ხელმძღვანელი უჩა ნანუაშვილიც: „ფაქტია, რომ 2010 წლის ივლისში საქართველოს ზოგადადმინისტრაციულ კოდექსში შევიდა ცვლილებები. მთელი ეს გამოძიება, რომელიც მანამდე ღია  იყო, დღეს უკვე დახურულია და ეს ცვლილება ეხება ყველა საერთაშორისო ტრიბუნალს.  ეს აჩენს კითხვებს, ხომ არ მალავს რამეს და ეშინია საზოგადოების რეაქციის, რომელიმე ინფორმაცია საჯარო რომ გახადოს“.
საინტერესოა, რომ ომით დაზარალებულთა საკითხზე  რუსეთში წარმოებულ გამოძიებასაც არაეფექტურად მიიჩნევს ადამიანის უფლებების დამცველი ორგანიზაცია „მემორიალის“ წარმომადგენელი ალექსანდრ ჩერკასოვი, რომელიც რადიო თავისუფლებასთან საუბარში ამბობს, რომ რუსეთის ხელისუფლებამ „როგორც  ეროვნულ, ისე საერთაშორისო დონეზე ადამიანის უფლებების თემა  გამოიყენა არა როგორც შეიარაღებული კონფლიქტის დროს დაზარალებულთა ინტერესების დამცველი ინსტრუმენტი, არამედ როგორც პოლიტიკური ზეწოლის და პროპაგანდის საშუალება. და ეს გახდა კიდეც წარუმატებელი გამოძიების მიზეზი“.
ომით დაზარალებულთა ასობით ინდივიდუალური სარჩელია გაგზავნილი  სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა სასამართლოშიც. მათ შორისაა საქმეები როგორც საქართველოს, ისე რუსეთის წინააღმდეგ, განგვიმარტავს ევროსასამართლოში საქართველოს სახელმწიფოს წარმომადგენელი ლევან მესხორაძე. პირველ შემთხვევაში სამართალწარმოება მხოლოდ რამდენიმე   საქმეზეა  დაწყებული. სასამართლოს გადაწყვეტილებები ჯერჯერობით  არ მიუღია, თუ არ ჩავთვლით ეთნიკური ოსების მიერ საქართველოს წინააღმდეგ გაგზავნილ 3300-მდე განაცხადს, რომლიდანაც 1500-ზე მეტი განაცხადი სასამართლომ დაუშვებლად გამოაცხადა. საბოლოო დასკვნა სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა  სასამართლოს არც რუსეთის წინააღმდეგ  შეტანილ რომელიმე სარჩელზე გამოუცხადებია.
2012-05-02 12:50
საინტერესოა, პატივცემული უფლებათა დამცველნი რა კრიტერიუმებით აფასებენ ომებში დანაშაულებებს.
მაგალითად რისი უფლება აქვს ქართველ ჯარისკაცს როდესაც იგი თავის ქვეყანას იცავს? შეუძლია თუ არა მას რომ მტერს ნებისმიერი ძალით/ხერხით გაუწიოს წინააღმდეგობა (მათ შორის თუ კი ეს მეთოდები ადამიანის უფლებათა დამცველთა შეფასებით არაადამიანური იქნება), თუ ჯობს ქართველმა სამხედრო პირმა არ დაარღვიოს ადამიანის უფლებები(მტერიც ხომ ადამიანია) და დაარღვიოს ქვეყნის მთლიანობა?

00:17, Saturday, 25.05.2013
Nongovernmental and international organizations petitioned to The Hague International Criminal Court’s Prosecutor, requesting an investigation into cases of possible war crimes committed during the war in August of 2008, and subsequently holding perpetrators accountable under the law.
The NGO sector declared that although relevant institutions in Georgia and Russia claim that investigations are ongoing, neither country has made any investigation results public so far. In addition, two reports by the Norwegian Helsinki Committee highlight significant shortcomings in the investigations. Influential international organization Human Rights Watch, in its 2012 report, also calls upon the government of Georgia to investigate the crimes committed by its soldiers and punish perpetrators under the law.
The NGO’s petition reads: “Mr. Prosecutor, civil society monitoring of these investigations for the past three years has led us to conclude that investigations and prosecutions by Georgia and Russia are not being carried out in a manner in keeping with the Rome Statute’s provisions on jurisdiction and admissibility nor with the principle of complementarity. The absence of any attempts towards co-operation between Russian and Georgian investigative authorities and the fact that the Georgian authorities are unable to conduct investigative activities in South Ossetia where the most serious crimes were committed, makes Georgia unable, even if it was willing, to effectively investigate some of the most serious crimes committed during the 2008 war. Should the ICC-OTP’s attention to the events of August 2008 waver, we fear that all national investigations, however cursory, will be brought to a standstill.” The petition is signed by Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA), Human Rights Center, Article 42 of Constitution, Public Advocacy, International Center of Conflict and Negotiations, Norwegian Helsinki Committee and International Federation of Human Rights (FIDH).
Due to threats of dropping the investigation process, the chairperson of GYLA together with her colleagues appeals to the ICC OTP: “The ICC should request the states to actively investigate the crimes and if it (the Court) sees – we presume it will be convinced in it – that investigation is going on ineffectively, the ICC should take up and investigate those cases itself.”
The head of International Center of Conflict and Negotiation (ICCN) Gogi Khutsishvili stated that the process is ongoing but very slow. The NGO petition is one tool to influence the Court: “The truth of what happened should be established. Who was victimized in this war and why, and how the damage to the population in the conflict zone can be reduced.”
GYLA representative Natia Katsitadze clarified that the ICC started preliminary investigations of the war crimes in 2008. Court representatives twice visited Russia and once Georgia; in December of 2011 they published a report with the findings from the preliminary survey. Several crimes were singled out for investigation by the Court. Natia Katsitadze said “among those crimes are internal displacement, destruction the property and attacks on Russian peacekeepers.”
Simon Papuashvili, researcher with the Norwegian Helsinki Committee, said that the document prepared by the ICC OTP does not state anything about the efficiency of the national investigations: “The OTP states that they have regular interactions with Russian and Georgian authorities. Both governments try to convince the Court that local investigations are effectively conducted and that there is no necessity for the involvement of the International Court.”
However, the last two reports of the Norwegian Helsinki Committee highlight shortcomings in the investigation process, says Papuashvili: “Our survey could not detect anything positive with regard to the ongoing investigation because key witnesses who were victims of the war have not been interviewed thus far. The investigation activities were not carried out at important crime scenes.”
Soso Papuashvili added that the Norwegian Helsinki Committee will soon launch a similar survey in Russia too.
NGOs are concerned and claim that Georgian society was not informed about any of the details from the ongoing investigation. Ucha Nanuashvili, head of the Human Rights Center, spoke about this issue: “It is a fact that in July of 2010 amendments were introduced to General Administrative Code of Georgia. The investigation had been open but now it is closed and those amendments deal with all international tribunals concerning Georgia’s issue. Thus, we wonder whether the government hides anything and is afraid of public reaction if any information is released.”
Interestingly, Russian human rights organization Memorial believes that the ongoing investigation in Russia is not effective either. Memorial representative Alexander Cherkasov told Radio Freedom that the Russian government “did not use the framework of human rights as a tool to protect victims of the armed conflict neither on national nor on international levels; instead they used it as mean for political oppression and propaganda. So, that was the reason for the unsuccessful investigation.”
Hundreds of individual lawsuits were lodged with the European Court of Human Rights (ECHR) in Strasbourg. Georgia’s representative in ECHR, Levan Meskhoradze, clarified that among those applications are lawsuits against Georgia and Russia. A legal process has been launched in several cases but the Court has not ruled on them yet except for about 3 300 lawsuits from ethnic Ossetians lodged against Georgia; more than 1500 of the applications were declined by the Court. The Strasbourg Court has not passed any verdicts on cases against Russia either.