კოალიცია „არჩევნის თავისუფლებისათვის“ განცხადება
2012 წლის 5 აპრილს, რესტორან „კოსმოსში“ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლები 400-მდე პედაგოგს შეხვდნენ. შეხვედრას ესწრებოდნენ ქ. თბილისის მერი გიგი უგულავა, განათლების მინისტრის მოადგილეები - კოკა სეფერთელაძე და ირინე ქურდაძე, მერიის სოციალური მომსახურებისა და კულტურის საქალაქო სამსახურის უფროსი მამუკა ქაცარავა, თბილისის საკრებულოს გლდანის მაჟორიტარი დეპუტატი ნიკო ხაჩირიშვილი და სხვა ოფიციალური პირები. შეხვედრა ე.წ. „ალაფურშეტით“ დასრულდა. ჟურნალისტების მიერ მოპოვებული მასალებით ირკვევა, რომ შეხვედრაზე თბილისის მერი და სხვა თანამდებობის პირები ეწეოდნენ აგიტაციას მმართველი პარტიის სასარგებლოდ. ქალაქის მერის განცხადებით, ეს იყო პარტიული კონფერენცია, რომელიც „ნაციონალურმა მოძრაობამ“ დააფინანსა. ბატონი ხაჩირიშვილის განცხადებით, „კონკრეტული დაინტერესების შემთხვევაში, ყველაფერი არის გამჭვირვალე, „ნაციონალური მოძრაობის“ მიერ ყველაფერი არის ჩასმული საკანონმდებლო ჩარჩოში“. (იხილეთ თანდართული ვიდეო მასალა).
20 აპრილს რესტორან „ელიტაში“ „ნაციონლური მოძრაობის“ ლიდერებმა - პარლამენტის თავჯდომარემ დავით ბაქრაძემ, ქალაქის მერმა გიგი უგულავამ, პარლამენტის წევრმა გიორგი მელაძემ და სხვა ოფიციალურმა პირებმა წინასაარჩევნო შეხვედრა პედაგოგებთან გამართეს. შეხვედრა პარტიულ და წინასაარჩევნო ხასიათს ატარებდა. როგორც „მაესტროს“ ჟურნალისტს პარლამენტის წევრმა გიორგი მელაძემ განუცხადა, შეხვედრის ორგანიზატორი არის „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“. პარტიამ იქირავა ფირმა, რომელმაც გააფორმა ხელშკრულება ყველა იმ ორგანიზაციასთან, სადაც იმართება შეხვედრები. სიუჟეტიდან ირკვევა, რომ მასწავლებელებს  მიკროავტობუსებით პარტიულ ღონისძიებაზე მიყვანისას მოემსახურნენ უფასოდ, შეხვედრის დასრულების შემდეგ კი გაუმასპინძლდნენ ე.წ. „ალაფურშეტით“. ჟურნალისტი, აგრეთვე, აღნიშნავს, რომ, პედაგოგების ინფორმაციით, ტრანსპორტირების ფული დაიფარა სკოლების ბიუჯეტიდან, რაც კანონის პირდაპირი დარღვევაა. აღნიშნული ღონისძიებება რომ  პარტიის მიერ იყო ორგანიზებული და წინასაარჩევნო ხასიათს ატარებდა,  ადასტურებს ღონისძიების შემდეგ ბატონი უგულავას ტელეკომპანია „მაესტროსთვის“ მიცემული   ინტერვიუც (იხილეთ დანართი ვიდეო  მასალა).
როგორც რესტორან „კოსმოსში“, ისე რესტორან „ელიტაში“ გამართულ შეხვედრებზე მოხდა პედაგოგების უფასოდ გადაყვანა, ორივე შეხვედრა დასრულდა ე.წ. „ალაფურშეტით“. ერთმნიშვნელოვნად ცხადია, რომ სახეზე გვაქვს „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის  51  მუხლის პირველი პუნქტის დარღვევა: „პარტიას ეკრძალება კანდიდატის, წარმომადგენლის ან სხვა პირის მეშვეობით, პირდაპირ ან არაპირდაპირ ....... უსასყიდლოდ საქონლის ან მომსახურების (გარდა ამ კანონით გათვალისწინებული გამონაკლისებისა)  მიწოდება ან გავრცელება“.
30 მარტს, რესტორან „სენატში" შედგა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ლიდერების საპარლამენტო ფრაქციის თავმჯდომარის, პეტრე ცისკარიშვილის, ქალაქ თბილისის მერის, გიგი უგულავას, აგრეთვე, განათლების მინისტრის მოადგილის, კოკა სეფერთელაძისა და ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრის, კობა სუბელიანის შეხვედრა პარტიის კოორდინატორებთან. როგორც ტელეკომპანია „მაესტროზე“ სტუდია GNS-ის მიერ მომზადებული სიუჟეტიდან (გადაცემა ”კვირის რეპორტაჟი”) და ჟურნალ ”ლიბერალის” ჟურნალისტ სალომე ცეცხლაძის (რომელიც შეხვედრას ესწრებოდა და ტელეფონით გადაიღო იგი) მიერ შეხვედრის თაობაზე მომზადებული სტატიიდან ირკვევა, სიტყვით გამოსვლის შემდეგ გიგი უგულავამ აუდიტორიას მიმართა, რომ მათი თხოვნები წერილების სახით ერთ-ერთი ქალბატონისთვის ჩაებარებინათ და მათზე ტელეფონის ნომრებიც მიეწერათ. ჟურნალისტების ინფორმაციით, თხოვნები პირად ხასიათს ატარებდა.
თუკი აღნიშნული ფაქტები დადასტურდა, მაშინ ქალაქის მერის ქმედებაში სახეზე გვაქვს „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონის 51 მუხლის პირველი პუნქტის დარღვევა: „პარტიას ეკრძალება კანდიდატის, წარმომადგენლის ან სხვა პირის მეშვეობით ...... პირდაპირ ან არაპირდაპირ საქართველოს მოქალაქის დაინტერესება ფულადი სახსრების, ფასიანი ქაღალდების, მატერიალურ ან არამატერიალურ ფასეულობათა ან მომსახურების (მათ შორის, ფიქციური შრომითი ან სხვაგვარი ურთიერთობების დამყარების) მიწოდებით ან დაპირებით“.
აგრეთვე, სახეზე გვაქვს „საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის“ 1641 მუხლის დარღვევა, რომლის მიხედვითაც: „პოლიტიკური მიზნით, პირდაპირ ან არაპირდაპირ ფულის, ფასიანი ქაღალდის (მათ შორის, ფინანსური ინსტრუმენტის), სხვა ქონების, ქონებრივი უფლების, მომსახურების ან სხვა რაიმე უპირატესობის შეთავაზება, დაპირება, გადაცემა ან გაწევა, ან წინასწარი შეცნობით ასეთის მოთხოვნა ან მიღება, ანდა კანონით დადგენილი შეზღუდვებისთვის თავის არიდების მიზნით მოჩვენებითი, თვალთმაქცური ან სხვა გარიგების დადება - ისჯება თავისუფლების აღკვეთით ვადით სამ წლამდე ან ჯარიმით“.
ქალბატონო ნათია,
გთხოვთ, საქართველოს კანონმდებლობით თქვენთვის მინიჭებული უფლებამოსილებების ფარგლებში გამოითხოვოთ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მიერ ორგანიზებული ღონისძიებების შესახებ ფინანსური ინფორმაცია და გამოაქვეყნოთ იგი. აგრეთვე, შეისწავლოთ და მოახდინოთ რეაგირება ამ შეხვედრებზე პ/გ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მიერ განხორცილებული სამართლადარღვევათა ფაქტებზე.

Ms. Natia Mogeladze, head of Party Funding Monitoring Service at the Chamber of Control
On April 5, 2012 representatives of the United National Movement met about 400 teachers in the restaurant “Kosmosi”. Tbilisi City Mayor Gigi Ugulava, deputy education ministers Koka Seperteladze and Irine Kurdadze, head of the social and culture service at the Tbilisi City Hall Mamuka Katsarava, Gldani district independent MP in the Tbilisi City Council Niko Khachirishvili and other officials attended the meeting. The meeting finished with the so-called “ala-frushet”. According to the journalists’ information, the Tbilisi mayor and other governmental officials agitated in favor of the ruling party. Gigi Ugulava said it was conference of the political party which was funded by the National Movement. Mr. Khachirishvili said “if anybody is interested, everything is transparent; the National Movement acts in accordance to the law.” (see the enclosed video).
On April 20, the leaders of the National Movement – Davit Bakradze, the chair of the Parliament of Georgia, Gigi Ugulava, Tbilisi City Mayor, MP Giorgi Meladze and other officials, met teachers within the pre-election campaign in the restaurant Elita. The meeting was organized by the political party and had pre-election character. MP Giorgi Meladze told Maestro’s journalist that the United National Movement had organized the meeting. The ruling party had hired a company which signed contracts with all organizations organizing the meetings. The video shows that teachers were delivered to the meeting by mini-buses for free; afterwards, the guests were served with ala-frushet again. The journalist also noted that according to the teachers’ information the transportation expenses were covered by the school budget that is direct violation of the law. Gigi Ugulava also confirmed the alleged information about political and pre-election purpose of the meeting in his interview with the TV-Company Maestro after the meeting. (see the video in the annex)
Teachers were transported for free to restaurant Kosmosi and Elita; both meetings finished with ala-frushet. So, it is clear that article 5 part I of the Organic Law of Georgia about Political Unions of Citizens was breached: “a political party shall not offer or provide goods or service for free via its candidate, representative or other persons directly or indirectly (except particular cases envisaged by this law).
On March 30, leaders of the National Movement – chairman of the parliamentary fraction Petre Tsiskarishvili, Tbilisi City Mayor Gigi Ugulava, deputy education minister Koka Seperteladze and Minister of Refugees and Accommodation Koba Subeliani met the party coordinators in the restaurant Senati. GNS studio’s TV-story for the TV-Company Maestro (TV-program Kviris Reprotaji) and journalist Salome Tsetskhladze from the magazine Liberali (she attended the meeting and video-recorded the meeting by cell-phone) reported that after speech Gigi Ugulava offered the audience to write their requests on the papers together with their phone-numbers to the lady. The journalists state those requests were mostly personal character.
If the abovementioned facts are confirmed, the City Mayor breached the Article 5 Part I of the Organic Law of Georgia about Political Unions of Citizens: “political party shall not directly or indirectly interest citizen of Georgia via the candidate, party representative or other person by offering or promising money, bonds, material or nonmaterial values and service (including labor or other relations).
Additionally, Article 164 of the Criminal Code of Georgia was also breached, which states that: “offering, promising and giving money, services or other benefit of any kind directly or indirectly “for political purposes” or making any sham deals “for the purpose of evading restrictions” set by the law shall be punished with a fine or imprisonment for up to three years.”
Ms. Natia,
We, the undersigned organizations, kindly request you to demand the United National MOVement to provide you with the information about financial expenditure on the organized events and to publish it within the framework of your authorities. We also request you to study and respond to violations observed during similar meetings organized by the National Movement.