06:39, Saturday, 25.05.2013
ცოტა ხნის წინ ძალაში შევიდა  ცვლილებები საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში, რომლის მიხედვითაც დანაშაული რელიგიური, ეთნიკური მიკუთვნების, სექსუალური ორიენტაციისა და სხვა დისკრიმინაციული მოტივით, დამამძიმებელ გარემოებად ჩაითვლება. ექსპერტები ამ კანონს დადებითად აფასებენ და იმედოვნებენ, რომ იგი სხვადასხვა ნიშნით დისკრიმინაციის პრევენციული მექანიზმი იქნება.
კანონპროექტი რასიზმისა და  შეუწყნარებლობის წინააღმდეგ ევროპული კომისიის (ECRI) მიერ საქართველოსთვის მიცემული რეკომენდაციის საფუძველზე შემუშავდა. ამ რეკომენდაციით, ევროპული კომისია საქართველის ხელისუფლებას მოუწოდებდა, განეხორციელებინა საკნანონმდებლო ცვლილება, რითაც რასიზმის მოტივით ჩადენილი დანაშაული სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული ყველა ტიპის დანაშაულისთვის დამამძიმებელ გარემოებად დადგინდებოდა.
„მინდა განვმარტო, რომ აღნიშნული ცვლილება ახალ დანაშაულს არ აწესებს. ანუ, ცვლილებით არ დგინდება რაიმე ტიპის  ახალი დანაშაული. საკანონმდებლო ცვლილებით, უბრალოდ მოქმედი სს დანაშაული დამძიმდება. მაგალითად, ქონების დაზიანება ხუთ წლამდე პატიმრობას ითვალისწინებს. ამ საკანონმდებლო ცვლილების შემდეგ კი, თუ პირმა ქონება რაიმე სახის დისკიმინაციული მოტივით დააზიანი, მას უფრო მძიმე სასჯელი დაეკისრება“, - განმარტავს საიას იურისტი გიორგი გოცირიძე.
სახალხო დამცველის აპარატის მართლმსაჯულების დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე სოფო ბენაშვილი ამ ცვლილებებს დადებითად აფასებს, თუმცა ამბობს, რომ შესაძლოა კანონის იმპლემენტაციის კუთხით, გარკვეული პრობლემები შეიქმნას.
„ბუნებრივია, ძალიან კარგი და მისასალმებელია ამგვარი საკანონმდებლო ცვლილების განხორციელება. თუმცა პრაქტიკა გვაჩვენებს, რომ თუ კანონის იმპლემენტაცია სწორად არ მოხდება, რეალური ეფექტი ამაგვარ ცვლილებებს არ აქვს ხოლმე.  ერთია სრულყოფილი კანონმდებლობა და მეორე მისი სრულყოფილად იმპლემენტაცია. პრაქტიკაში ფურცელზე დაწერილი ვალდებულებების შეუსრულებლობის ფაქტები ბევრი გვაქვს. ერთ-ერთი საფრთხე, რასაც მე როგორც სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენელი ამ კანონთან დაკავშირებით ვხედავ არის, მისი არასრულად ან არასწორად გამოყენება“,  - აღნიშნა სოფო ბენაშვილმა ბიოლის ფონდში ამ თემაზე გამართულ დისკუსიაზე.
მისივე თმით, აუცილებელია, საგამოძიებო ორგანოებს ჰქონდეს სწორი ინფორმაცია და შესაბამისი ცოდნა, რათა თითოეულ შემთხვევაში დააფიქსირონ დისკრიმინაციის ფაქტები: „ვფიქრობ,  რთული იქნება გამოძიების მიერ იმის დადგენა,მოხდა თუ არა დანაშაული რომელიმე დისკრიმინაციული ნიშნის, მაგალითად სოციალური კუთვნილების ნიადაგზე. ამიტომ მიმაჩნი, რომ აუცილებელია საგამოძიებო ორგანოების კარგად დატრენინგება. აუცილებელია მათ ჰქონდეთ შესაბამისი ინფრომაცია და ცოდნა, იმისთვის რომ მაქსიმალურად ეფექტურად გამოიყენონ ეს ბერკეტი“.
ცვლილებებს დადებითად აფასებს სამოქალაქო ინტეგრაციის ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი ზაურ  ხალილოვიც: „ბოლო წლების ფატქები ამ საკანონმდებლო ცვლილების განხორციელების აუცილებლობას კარგად აჩვენებს. მოგეხსენებათ, შარშან საკანონმდებლო ცვლილება  განხორციელდა რელიგიური ორგანიზაციების რეგისტრაციასთან დაკავშირებით. ამ ცვლილებას საზოგადოების არაერთგავროვანი გამოხმაურება  მოჰყვა. ხალხის მხრიდან საკმაოდ ბევრი დისკრიმინაციული გამოვლინება იყო სხვადასხვა რელიგიურ ჯგუფთან მიმართებით. ბოლო წლებში რომ რამდენიმე რელიგიური და ეთნიკური ჯგუფის მიმართ აგრესიამ იმატა, ფაქტია. ამ ფონზე, ვფიქრობ  ამ კანონის არსებობა მნიშვნელოვანი და აუცილებელია“.
იმ ფონზე, რომ ქართული მართლმსაჯულება ისედაც გამოირჩევა მკცარი სისხლის სამართლებრივი პოლიტიკითა და მსჯავრდებულისთვის უმაღლესი სასჯელების მისჯით, ჩნდება კითხვა - იყო კი საჭირო სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანა, რომლის მიხედვითაც სს დანაშაული კიდევ უფრო დამძიმდება, პირს კი, კიდევ უფრო მძიმე სასჯელის მოხდა მოუწევს.
ამ საკითხზე სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენელი სოფო ბენაშვილი აღნიშნავს, რომ არის საკითხები, რაზეც სახელმწიფომ მკაცრი პოლიტიკა უნდა გაატაროს. ერთ-ერთი ასეთი საკითხი, სწორედ დისკრიმინაციაა. არის საკითხები, რომელთა მიმართაც სახელმწიფომ მკაცრი პოლიტიკა უნდა გაატაროს, რათა თავიდან ავიცილოთ  ისეთი მნიშვნელოვანი უფლებადარღვეა, როგირცაა დისკრიმინაცია. შეუწყნარობლობა მოითხოვს სწროხაზოვან სახელმწიფო პოლიტიკას. საზოგადოება უნდა ხედავდეს რომ სახელმწიფო არასოდეს შეიწყნარებს დისკრიმინაციას“, - აღნიშნავს ბენაშვილი და ამატებს, რომ ამ ყოველთვის როცა სახელმწიფო ამ საკითხზე მკაცრ პოლიტიკას ატარებს, ამგვარი დანაშაულის რიცხვი საგრძნობლად მცირდება ხოლმე.

Civil Society In Expectation of Practical Implementation of the Law
Amendments were introduced to the Criminal Code of Georgia short time ago. According to the new provision, aggravating circumstances will be applied to crimes committed on racial, religious, ethnic, sexual orientation and other discriminatory motives. Experts positively evaluate the law and hope it will act as preventive mechanism for various discriminatory actions.
The draft-law was worked out based on the recommendation of the European Commission against Racism and Intolerance (ECRI) to Georgia. The ECRI recommended the Georgian authority to amend the national law in order to apply racial motive of any criminal offenses as aggravating circumstance.
“I would like to clarify that the introduced amendment does not envisage any new crime; or it has not designed a new type of offence. According to the changes, acting criminal offences will get grosser. For example, damage of property was punished by imprisonment up to five years. According to the new provision, if a person damaged other’s property based on any discriminative motive, his/her punishment will get grosser,” Giorgi Gotsiridze, lawyer of the Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) clarified.
Deputy Head of the Department for Justice at the Public Defender’s Office Sopho Benashvili positively evaluated the amendments and said practical implementation of the law might face some problems.
“Of course, we welcome similar positive legislative changes. However, the practice shows that if the law is not correctly implemented, similar amendments will not change anything. One point is to have perfect legislation and another point is to completely implement it. We have witnessed many facts of unimplemented legislative obligations. I, as a representative of the Public Defender’s Office,  see the only threat with regard to this law – incomplete or improper execution of this law,” Sopho Benashvili sad during the discussion in the Heinrich Boell Foundation.
She said it is urgently important to provide investigative bodies with correct information and knowledge in order to encourage them to detect discriminative circumstances in each incident. “I think, it will be difficult for the investigation group to estimate whether the crime was committed on any discriminative grounds – for example social affiliation. So, I think the investigation bodies shall be well-trained. They should have relevant information and knowledge to effectively use this mechanism in practice.”
Zaur Khalilov, executive director of the Civil Integration Foundation, positively evaluated the amendments too. “Recent incidents proved the necessity of similar legislative changes. You know, some legislative changes were introduced with regard to registration of religious organizations last year. Part of society had discriminative reaction about several religious groups after those amendments. The aggression against several religious and ethnic groups has increased. So, I think, the new provision in the law is very important and necessary.”
Georgian justice is already distinguished with its strict criminal policy and ultimate punishments for the convicted. So, we wonder – whether it was really necessary to introduce the mentioned amendments to the Criminal Code which made the punishment grosser.
Sopho Benashvili said the state shall be strict with regard to certain issues and discrimination is one of them. “There are issues, where the state shall implement strict policy in order to avoid significant human rights violation, like discrimination. Intolerance requires the state to implement correct policy.  The society should see that the state will never tolerate discrimination,” Benashvili said and added that when the state is strict with regard to this issue, the number of discriminative crimes significantly decreases.