11:24, Thursday, 20.06.2013
პარლამენტის ადამიანის უფლებათა კომიტეტის თავმჯდომარე ლაშა თორდია ქალი პატიმრებისთვის დამატებითი უფლებების მინიჭების ინიციატივით გამოდის. თორდიამ საკანონმდებლო ორგანოში უკვე წარადგინა „პატიმრობის შესახებ“ კანონში ცვლილებების პროექტი, რომელიც ქალი პატიმრების მიმართ ახალ ინიციატივებს ითვალისწინებს.
როგორც დეპუტატმა „ინტერპრესნიუსს“ განუცხადა, ქალი პატიმრებისთვის შემოდის პაემნის ახალი სახე – საოჯახო პაემანი.
მისი განმარტებით, საოჯახო პაემნის პირობებში ქალ პატიმრებს შეეძლებათ, ოჯახის წევრებს გამყოფი შუშის გარეშე, უშუალოდ შეხვდნენ.
ამასთან, თორდია გამოდის ინიციატივით, რომ ქალი პატიმრებისთვის წახალისების ფორმით სატელეფონო საუბარი შეუზღუდავად იყოს.
მოქმედი ნორმით, ქალ პატიმრებს წახალისების ფორმით, თვეში მხოლოდ 1 დამატებითი სატელეფონო საუბრის უფლება აქვთ.

Chairman of the Human Rights Committee at the Parliament of Georgia Lasha Tordia initiated proposal to grant additional rights to female prisoners. Tordia has already submitted the draft-amendments to the Law about Imprisonment to the Parliament which envisages new initiatives for female prisoners.
The MP told Interpresnews that a new type of rendezvous – family rendezvous will be initiated for women.
He said in the frame of this initiative, female prisoners will be allowed to meet their family members behind blank wall.
Additionally, Tordia suggested encouraging female prisoners by allowing them to speak on the phone unlimited.
He said according to current law female prisoner is bestirred only by one additional phone call per-month.