ახალგორში დაკავებულ ჯაბა ბერიძესთან ადვოკატს არ უშვებენ
ახალგორელი ჯაბა ბერიძის დაკავების ფაქტით ოსი უფლებადამცველი ლირა ცხოვრებოვა დაინტერესდება. მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრთან საუბარში ცხოვრებოვა აცხადებს, რომ ის ამჟამად სტამბულში, ჯორჯ მეისონის ინსტიტუტის მიერ ორგანიზებულ ქართულ-ოსურ შეხვედრაზე იმყოფება და ჯაბა ბერიძის დაკავების რეალურ მიზეზს ცხინვალში ჩასვლისთანავე გაარკვევს.
ჯაბა ბერიძე ოსმა დე ფაქტო ძალოვანებმა შაბათს დააკავეს. მისი შვილი, ხატია ბერიძე მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრთან საუბარში აცხადებს, რომ დაკავებულთან ადვოკატს ამ დრომდე არ უშვებენ.
დე ფაქტო პროკურატურის წარმომადგენელთა განცხადებით, ჯაბა ბერიძის დაკავების საფუძველი 1991 წელს ჩადენილი დანაშაული გახდა, რა დროსაც მან ერთ-ერთი მოქალაქის ღირსება შელახა.
ხატია ბერიძე აცხადებს, რომ სინამდვილეში მამამისი პირადი შურისძიების მსხვერპლი გახდა. მისი თქმით, 1990-იან წლებში მისმა ოჯახმა ახალგორში ილო ჩიგოევისგან სახლი შეიძინა. 2008 წლის ომის შემდეგ, ილო ჩიგოევის შვილებმა - მერაბ და ვაჟა ჩიგოევებმა დე ფაქტო სასამართლოში იჩივლეს და სახლის დაბრუნება მოითხოვეს. ისინი აცხადებდნენ, რომ ბერიძეების ოჯახს მათი მამის სახლი უკანონოდ ჰქონდა მითვისებული.
ხატია ბერიძის თქმით, ცხინვალის სამივე ინსტანციის სასამართლომ გადაწყვეტილება მათი ოჯახის სასარგებლოდ მიიღო.
მას შემდეგ, რაც ცხინვალში დე ფაქტო საპრეზიდენტო არჩევნები  ჩატარდა და სათავეში ლეონიდ თიბილოვი მოვიდა, გენერალური პროკურორის თანამდებობაზე მერაბ ჩიგოევი დაინიშნა. ხატია ბერიძე აცხადებს, რომ მამამისი სწორედ მერაბ ჩიგოევის დავალებით დააკავეს და რომ „ჯაბა ბერიძე პირადად მერაბ ჩიგოევის მძევალია“.
ბერიძეებმა დახმარების თხოვნით საქართველოს სამართალდამცავ სტრუქტურებსაც მიმართეს.
დე ფაქტო სამხრეთ ოსეთის ხელისუფლების წარმომადგენელთა განცხადებით, მერაბ ჩიგოევს ჯაბა ბერიძის დაკავებასთან საერთო არაფერი აქვს და მისი დაკავების  ნამდვილი მიზეზი ცნობილი უახლოეს დღეებში გახდება.

Ossetian human rights defender Lira Tskhovrebova will get interested in the detention of Akhalgori district resident Jaba Beridze. Tskhovrebova told ICMM that at the moment she is attending Georgian-Ossetian Meeting in Istanbul organized by George Mason Institute. As soon as she arrives in Tskhinvali, she will find out real reasons of Beridze’s detention.
Ossetian de-facto law enforcement officers arrested Jaba Beridze on Saturday. His daughter Khatia Beridze told ICMM that lawyer has not been allowed to meet the detainee so far.
Representatives of the de-facto prosecutor’s office said Jaba Beridze was detained because of crime committed in 1991 when he insulted dignity of another citizen.
Khatia Beridze alleges her father became victim of personal revenge. According to her, in 1990s their family purchased a house of Ilo Chigoev in Akhalgori. After the war in 2008 Ilo Chigoev’s sons – Merab and Vazha Chigoevs sued the Beridze at the de-facto court and requested to return their house. They allege the Beridzes have misappropriated the house.
Khatia Beridze said Tskhnivali courts passed all judgments in favor of their family.
After the de-facto presidential elections finished in Tskhinvali and Leonid Tibilov won it, Merab Chigoev was appointed to the position of the de-facto prosecutor general. Khatia Beridze said her father was arrested under instruction of Merab Chigoev and “Jaba Beridze is Chigoev’s hostage.”
The Beridzes also petitioned to law enforcement institutions of Georgia for help.
Officials of the South Ossetia’s de-facto government allege Merab Chigoev is not involved in Beridze’s detention and real reason of his arrest will be published in near future.