06:04, Saturday, 25.05.2013
11 მაისს, 12:00-დან 15:00 საათამდე, საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის ოფისში, თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის ინიციატივით, გაიმართა მრგვალი მაგიდა თემაზე: ადვოკატთა ინსტიტუციური დევნა საქართველოში.
მრგვალი მაგიდა სამუშაო ხასიათისა იყო და მასში მხოლოდ უფლებადამცველი არასამთავრობო ორგანიზაციები და ადვოკატები მონაწილეობდნენ.
მრგვალი მაგიდა საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის მხარდაჭერით გაიმართა. შეხვედრას ესწრებოდა პარლამენტის ადამიანის უფლებათა კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე, დიმიტრი ლორთქიფანიძე და სახალხო დამცველის აპარატის მართლმსაჯულების დეპარტამენტის უფროსი ირაკლი მჟავანაძე.
მრგვალი მაგიდის მიზანი იყო, უფლებადამცველებს და ადვოკატებს ერთად ემსჯელათ ადვოკატთა საქმიანობის სფეროში არსებულ მდგომარეობაზე და გაეუმჯობესათ კომუნიკაცია როგორც ერთმანეთთან, ასევე საზოგადოებასთან. ამავე დროს, მონაწილეებმა დაგეგეს სამოქმედო სტრატეგია და კამპანია ადვოკატთა ინსტიტუციური დევნის წინააღმდეგ, რათა სამოქალაქო აქტიურობის გაძლიერების გზით, მეტი გავლენა მოახდონონ ქართულ მართლმსაჯულებაში მიმდინარე შემაშფოთებელ პროცესებზე.
მრგვალ მაგიდაში მონაწილეობდნენ თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის წევრი ორგანიზაციები - ადამიანის უფლებათა ცენტრი და „კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“. ასევე ორგანიზაციები - „ყოფილი პოლიტპატიმრები - ადამიანის უფლებებისათვის“, „საზოგადოებრივი დამცველი“, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია,
„სოლიდარობა უკანონო პატიმრებს“, კავკასიის ქალთა ქსელი.
მრგვალი მაგიდის მონაწილეებს ადვოკატთა ინსტიტუციური დევნის თაობაზე ვრცლად ესაუბრა საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის პრეზიდენტი, ზაზა ხატიაშვილი. პარლამენტის ადამიანის უფლებათა კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე, დიმიტრი ლორთქიფანიძემ არასამთავრობო სექტორს პრობლემების განსახილველად პარლამენტის ტრიბუნა შესთავაზა. სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენელმა ირაკლი მჟავანაძემ კი განაცხადა, რომ სახალხო დამცველი მზად არის, რეაგირება მოახდინოს ადვოკატთა დევნის ფაქტებზე.
დისკუსიაში ასევე მონაწილეობდნენ ადვოკატები: ქეთი ბექაური, ნათია კორკოტაძე, ქეთი ვარდანაშვილი, ჯუმბერ მილორავა, ირინა საღინაძე. დისკუსიის მონაწილეები სამომავლო თანამშრომლობის გზებზე შეთანხმდნენ.

Round Table – “Institutional Persecution of Lawyers in Georgia”
On May 11, Round Table “Institutional Persecution of Lawyers in Georgia” was organized in the office of the Georgian Bar Association with the initiative of the Human Rights House Tbilisi from 12:00 to 15:00 pm.
The round table had working character and only human rights nongovernmental organizations and lawyers took part in it.
The Round Table was organized with the support of the Georgian Bar Association. Deputy chair of the Parliament’s Human Rights Committee Dimitry Lortkipanidze and head of Department for Justice at the Public Defender’s Office Irakli Mzhavanadze participated in the Round Table.
The purpose of the Round Table was to give opportunity to human rights defenders and lawyers to analyze the current situation in the field of advocacy and to find ways to improve inter-communication and their communication with the society. Additionally, the participants worked out action plan and campaign against the institutional persecution of lawyers in order to have more impact on current alarming processes in the Georgian justice through reinforced civic engagement.
Human Rights House Tbilisi member organizations Human Rights Center and Article 42 of the Constitution also participated in the Round Table. Besides them, Former Prisoner for Human Rights, Public Advocacy, Georgian Young Lawyers Association, Solidarity with Illegal Prisoners and Caucasian Women’s Network joined the discussion.
President of the Georgian Bar Association Zaza Khatiashvili spoke about institutional persecution of lawyers in Georgia in his introductory speech. Dimitry Lortkipanidze offered the Parliament’s tribune to the NGO sector to discuss their problems. Irakli Mzhavanadze said the Public Defender is ready to respond to every fact of lawyer’s persecution.
Lawyers Keti Bekauri, Natia Korkotadze, Keti Vardanashvili, Jumber Milorava, Irina Saginadze took part in the discussion. The members worked out future action plans of cooperation.