23:00, Thursday, 23.05.2013
10 მაისს „გერმანულ სახლში“ გამართული ინტერრელიგიური ჯგუფის სამუშაო შეხვედრა მუსლიმთა სამმართველოს წარმომადგენელმა ვაგიფ აკპეროვმა პროტესტის ნიშნად დატოვა. აკპეროვი საპატრიარქოს წარმომადგენლის თეა გოგოტიშვილის მიერ აზიზიეს მეჩეთის შესახებ გაკეთებულმა განცხადებამ გააღიზიანა. გოგოტიშვილის თქმით, სულთანი აბდულ აზიზი ქრისტიანებს ხოცავდა და საქართველოში მისი სახელობის მეჩეთის აშენება იგივეა, რაც ისრაელში ჰოლოკოსტის ძეგლების დადგმა.
გერმანულ სახლში ინტერრელიგიური ჯგუფის მიერ გამართულ შეხვედრაზე, სხვადასხვა რელიგიების წარმომადგენლებმა საპატრიარქოს მიერ შემუშავებული განცხადების შინაარსი არ გაიზიარეს და ტექსტს ხელი არ მოაწერეს.
საპატრიარქო ოშკისა და იშხანის ტაძრების რეაბილიტაციის სანაცვლოდ, ბათუმში აზიზიეს მეჩეთის მშენებლობის შესახებ თურქულ-ქართულ მოლაპარაკებებში საპატრიარქოს ჩართვას და ხელშეკრულების სამუშაო ვერსიის გასაჯაროებას ითხოვს. განცხადებაშიც აქცენტი ამ საკითხზე იყო გაკეთებული.
ბაპტისტურ-ევანგელისტური ეკლესიის წარმომადგენლის ილია ოსეფაშვილის თქმით, ეს საკითხი საპატრიარქომ და სახელმწიფომ ერთმანეთთან დიალოგის გზით უნდა გადაწყვიტოს და ამ ურთიერთობაში სხვა რელიგიური ჯგუფების ჩარევა არაკორექტული იქნება.
„ჩვენ არ ვართ იურისტები. ჩვენ, უბრალოდ, სხვადასხვა რელიგიური ჯგუფების წარმომადგენლები ვართ. იქიდან გამომდინარე, რომ საპატრიარქოსა და კულტურის სამინისტროს მხრიდან ურთიერთგამომრიცხავი განცხადებები გვესმის, ჩვენთვის რთულია არსებულ სიტუაციაში გარკვევა. ამიტომ მიგვაჩნია, რომ ეს საკითხი უნდა მოგვარდეს საპატრიარქოსა და სახელმწიფოს შორის და ჩვენ ამ საკითხში ვერ ჩავერევით“, - ამბობს ილია ოსეფაშვილი.
საქართველოს საპატრიარქო აცხებს, რომ მოლაპარაკებების პროცესში ჩართული არ ყოფილა. კულტურის სამინისტროს წარმომადგენლის ბესიკ მაცაბერიძის თქმით კი, საპატრიარქო მოლაპარაკებების ყველა ეტაპზე ინფორმირებული იყო: „საპატრიარქო ამ პროცესში ჩართულია, არა მხოლოდ ახლა, არამედ იმ დღიდან, როცა ეს მოლაპარაკებები დაიწყო. ამიტომ მათი განცხადება ჩვენთვის ცოტათი გაუგებარია”, - ამბობს ბესიკ მაცაბერიძე.
„გერმანულ სახლში“ სხვადასხვა რელიგიურ ჯგუფებს შორის გამართულ შეხვედრაზე, აზიზიეს მეჩეთის მშენებლობის საკითხის განხილვამ ვნებათაღელვა გამოიწვია.
მუსლიმთა თემის წარმომადგენელმა ვაგიფ აკპეროვმა დარბაზი პროსესტის ნიშნად დატოვა. მისი პროტესტი საპატრიარქოს წარმომადგენლის თეა გოგოტიშვილის განცხადებას მოჰყვა. გოგოტიშვილმა განაცხადა, რომ საქართველოში აზიზიეს მეჩეთის აშენება, იგივე იქნება, რაც ისრაელში ჰოლოკოსტის ძეგლების დადგმა.
სასულიერო აკადემიის რექტორის, პროტოპრესვიტერ გიორგი ზვიადაძის თქმით, საპატრიარქოს მიერ შემუშავებულ ტექსტთან დაკავშირებით, რელიგიური უმცირესობების მიერ გაკეთებულმა განცხადებებმა იგი გააკვირვა: „საპატრიარქოს განცხადებასთან დაკავშირებით რელიგიური ჯგუფების განცხადებებმა ცოტათი გამაკვირვა. ყველას კარგად მოგეხსენებათ, სხვადასხვა კონფესიები რომ აქ თავისუფლებად თანაცხოვრობენ, ეს საქართველოს საპატრიარქოს დიდი დამსახურებაა“.
ინტერრელიგიური ჯგუფი 2009 წელს შეიქმნა. მას კოორდინაციას არასამთავრობო ორგანიზაცია „კავშირი XXI საუკუნე“ უწევს. ჯგუფის შექმნის მიზანია რელიგიურ უმცირესობებსა და მართლმადიდებლურ ეკლესიას შორის ინტეგრაცია. ინტერრელიგიურ ჯგუფში 11 სხვადასხვა კონფესიაა გაწევრიანებული.

On May 10, Representative of the Muslim Department Vagiph Akperov left the working meeting of the inter-religious group in the German House in protest. He was irritated by a statement from Thea Gogotishvili, representing the Patriarchate, about Aziziye Mosque. Gogotishvili said that Sultan Abdul Aziz was killing Christians and the construction of a mosque in his name in Georgia is the same as building a monument in Israel celebrating the Holocaust.
During the inter-religious group meeting in the German House, representatives of various religious confessions disagreed with the Orthodox Patriarchate’s statement and did not sign it.
The Patriarchate requested their involvement in the Turkish-Georgian negotiations on construction of Aziziye Mosque in Batumi in exchange for the rehabilitation of Oshki and Ishkhani churches in Turkey, and wanted to publish a working version of the agreement, underscoring the issue in their statement.
Ilia Osepashvili from the Baptist-Evangelist Church said that the Patriarchate and State should resolve this problem through dialogue and thought that the involvement of other religious groups in this dialogue wass incorrect.
“We are not lawyers. We just represent various religious groups. Since we’re hearing contradictory statements from the Orthodox Patriarchate and Ministry of Culture of Georgia, we cannot get the real picture. So, we think the Patriarchate and the State should resolve the problem without our involvement,” Ilia Osepashvili said.
The Georgian Patriarchate claims they had never participated in the [Turkish-Georgian] negotiations. According to Besik Matsaberidze from the Culture Ministry, however,  the Patriarchate was informed on the current situation at every stage of negotiations. “The Patriarchate has been involved in the process since the very first day the negotiations launched. So, we don’t really understand why they are making this statement,” Besik Matsaberidze said.
The discussion about Aziziye Mosque in Batumi caused disagreement during the meeting in the German House.
Vagiph Akperov from the Muslim Community left the hall in protest after Thea Gogotishvili made a statement likening the construction of Aziziye Mosque in Georgia to setting up a Holocaust Monument in Israel.
The Rector of the Theological Seminary, Protopresviter Giorgi Zviadadze said he was surprised by the religious minorities’ statements on the Patriarchate’s proposal. “I was surprised by their statements. Everybody knows that various confessions freely co-exist in Georgia and that it is only thanks to the Georgian Patriarchate.”
The inter-religious group was established in 2009 And is coordinated by nongovernmental organization Union XXI Century. The purpose of the group is to promote integration between religious minorities and the Orthodox Church. Eleven different confessions are included in the inter-religious group.