17:31, Wednesday, 22.05.2013
„საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ“ და სტუდია „მონიტორმა“ ქალაქ თბილისის მერიის მიერ შექმნილი კერძო ფონდების საქმიანობის დეტალები შეისწავლეს. ამ საკითხთან დაკავშირებით საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ ანგარიში მოამზადა, „მონიტორმა“ კი საგამოძიებო ფილმი გადაიღო.
როგორც ჩვენთან საუბრისას ფილმის ავტორმა ნანა ბიგანიშვილმა აღნიშნა, მერიამ ძველი თბილისის რეაბილიტაციისათვის კერძო ფონდები შექმნა, რომელიც ბიუჯეტიდან შენობების სარეაბილიტაციოდ მიღებულ თანხებს გაუმჭვირვალედ ხარჯავდა, სამუშაოებს კი ხშირად ტენდერების გარეშე ახორციელებდა.
ნანა ბიგანიშვილი, გამომძიებელი ჟურნალისტი: „ეს ფილმი არის იმის შესახებ თუ როგორ ასხვისებს მერია კულტურულ ძეგლებს, როგორ დაააფუძნა თბილისის მერიამ ფონდები, რომლებიც აღარ ექვემდებარება საჯარო წესრიგს. კანონით მათ უნდა ჰქონდეთ ვალდებულებები, რომელთა შესრულებაც აუცილებელია, თუმცა ისინი თვითნებურად იქცევიან. მუშაობისას გამოჩნდა, რომ მერიის მიერ დაფუძნებული ფონდები ახორციელებდნენ რეაბილიტაციის პროცესს. ასევე მერია ბიუჯეტის თანხებს გადასცემდა შემდეგ ამ ფონდებს და ისინი არ ატარებდნენ ტენდერებს. გარდა ამისა, კანონში განხორციელებული ცვლილებების შემდეგ ისტორიულ უბანში არსებულ შენობებს მერია გადასცემდა ამ ფონდს, რომელიც არის არასამეწარმეო, არაკომერციული პირი და შემდეგ ეს ფონდი ასხვისებდა ამ ქონებას ყოველგვარი კონკურსისა და ტენდერის გარეშე. ისინი ამ ქონებას ვისაც და რა ფასადაც სურთ ისე ყიდიან. მაგალითად, აღმაშენებლის გამზირზე გადაცემული შენობები ფონდმა გაყიდა და ამ შენობების ნაწილი იყიდა ობშორში დარეგისტრირებულმა კომპანიამ, რომლის წარმომადგენელი საქართველოში არის გიორგი ყომიაშვილი, გიგი უგულავას ცოლის დის ქმარი. ძალიან საინტერესო მასალა არის რიყეზეც. რიყე 2006 წელს გაყიდა სახელმწიფომ 7 მილიონ დოლარად მიჰყიდა შ.პ.ს. „ახალ რიყეს“. ეს ბიზნეს ჯგუფი დაკავშირებულია შარანგიებთან. დოკუმენტაცია ამის შესახებაც გვაქვს. მათ უნდა შეესრულებინათ საკონკურსო პირობები. 2008 წლის დეკემბერში, ისე რომ არაფერი არ გაუკეთებიათ ამ კომპანიის წარმომადგენლებს, მერიის მიერ დაფუძნებულმა ფონდმა უკან გამოისყიდა ეს ყველაფერი 17 მილიონ დოლარად“.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ხელმძღვანელი თამარ ჩუგოშვილი აცხადებს, რომ ანგარიშის მომზადებისას მერიისა და ფონდის საქმიანობის კორუფციული ნიშნებიც გამოიკვეთა. მისი თქით, მერიის მიერ აღნიშნული ფონდებისთვის გადარიცხული სოლიდური თანხები, ხშირ შემთხვევაში, იკარგებოდა.
„ანგარიში, კერძო ფონდების მიერ განხორციელებულ ძველი თბილისის რეაბილიტაციის პროცესის მიმდინარეობას ეხება. სახელმწიფოს მიერ შექმნილი ფონდებიდან, ასობით მილიონი ლარია გახარჯული, რაზეც გამჭვირვალობის კუთხით ძალიან სერიოზული პრობლემები გამოიკვეთა. პირველ რიგში, თანხის კვალი სახელმწიფო ბიუჯეტიდან იკარგება. უცნობია, კონკრეტულად ამა თუ იმ დაკვეთის შესრულებაზე გამოყოფილი თანხის ოდენობა, ასევე, სამუშაოების შემსრულებელი კომპანიები. ხშირ შემთხვევაში, ადგილი აქვს, შერჩევით მოგებულ  ტენდერებს. დიდი პრობლემაა ისიც, რომ კანონში შეტანილი ცვლილებების შედეგად, მერიას მიეცა საშუალება ფონდებს ძვირადღირებული კულტურული ძეგლების სტატუსის მქონე ან სტატუსმოხსნილი შენობების გასხვისება, რის შემდგომაც არის ფონდების მიერ აღნიშნული შენობების გაყიდვის ფაქტები. გაყიდვისა და გასხვისების პროცესი ასევე აბსოლუტურად გაუმჭვირვალეა. უცნობია, ქონების შემძენი, გასხვისების ღირებულება და გაყიდვიდან მიღებული თანხის შემდგომი დანიშნულება. ანგარიშში, მერიის მიერ ფონდისთვის გადაცემული, დაახლოებით 56 შენობაა შესული“, - განაცხადა თამარ ჩუგოშვილმა.

Private Foundations Created by Tbilisi City Hall Linked to Ugulava’s Relatives
Georgian Young Lawyers Association [GYLA] and Studio Monitor investigated in detail the expenditures made from private foundations created by Tbilisi City Hall. GYLA released a report and Monitor made a film about the issue.
Nana Biganishvili, author of the documentary, told us that Tbilisi City Hall established private foundations for the purpose of rehabilitating Old Tbilisi. The money slated for rehabilitation of buildings was then spent in a non-transparent manner and often reconstruction activities were undertaken without prior competitive bidding.
“The documentary shows how City Hall sells cultural monuments, how they established foundations which do not adhere to public law,” Biganishvili said. “According to the law, they have certain responsibilities to live up to; instead, they clearly acted selfishly. Our investigation showed that the City Hall foundations were used to carry out rehabilitation but the money allocated to the foundations out of City Hall’s budget was not used properly, no competitions [for the reconstruction companies] were held. In addition to that, after passing certain amendments to the law, City Hall transferred buildings in the historical districts of the capital to the foundation, which is a non-profit entity, and subsequently, the foundation sold the properties without any competition or tender. They were selling the properties to the people they wanted to sell them to for the price these people wanted to pay. For example, the foundation sold buildings on Agmashenebli Avenue to a company which is registered in an off-shore zone and whose representative in Georgia is Giorgi Komiashvili, husband of Gigi Ugulava’s sister-in-law in Georgia. Another interesting case concerns Rike [part of the embankment of Mtkvari river]; the state sold Rike to Akhali Rike Ltd for 7 million USD in 2006. This business group is associated with the Sharangia family and we have documents to prove it. Under the purchasing agreement, they had certain responsibilities, but they did not do anything at the site and in December 2008, the City Hall foundation bought back the Rike site for 17 million USD.”
The head of GYLA, Tamar Chugoshvili, said that working on their report exposed corrupt activities in City Hall and its foundation. She said that huge sums allocated to the foundation by City Hall disappeared in most cases.
“The report covers the ongoing rehabilitation process in Old Tbilisi by private foundations. The foundations created by the state have spent hundreds of millions of lari in a process seriously lacking transparency. First of all, the trace of the sums is lost in the state budget. The amount allocated to the rehabilitation of a particular building is unknown; the names of the companies are also unknown. Mostly, the biddings were won by previously selected companies. Another serious problem is the recently introduced changes to the law which allowed City Hall to sell luxurious buildings with or without the status of culture monuments, after which the foundations sold those buildings. The process of selling and buying is completely non-transparent. The buyer, the price and future purpose of the building are not known. Our report reviews about 56 of these buildings and it was also sent to the Tbilisi City Hall,” Tamar Chugoshvili said.