ჟურნალისტური ეთიკის ქარტია ჟურნალისტ გელა მთივლიშვილის საქმის გამოძიებას ითხოვს
საქართველოს ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიამ შინაგან საქმეთა სამინისტროს მოუწოდა, დაუყოვნებლივ გამოიძიოს გელა მთივლიშვილის მიმართ თიანეთის პოლიციაში მომხდარი ფაქტი.
გელა მთივლიშვილი ამჟამად თიანეთის საავადმყოფოში იმყოფება, ძალიან სუსტადაა და მკურნალობს. მისი თქმით, ის 20 მაისს, დილის საათებში თიანეთის პოლიციას უღებდა ფოტოებს, რა დროსაც პოლიციამ დააკავა, აპარატურა წაართვეს, გადაღებული მასალა კი წაუშალეს და ცემეს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროსმა კი განაცხადა, რომ გელა არ დაუკავებიათ და არ უცემიათ. პოლიციამ უბრალოდ მისი ვინაობის დადგენა სცადა, რადგან გელამ პროვოკაცია მოაწყო.
„აშკარად პროვოკაცია მოაწყო: ვინაობა არ გაუმხილა პოლიციელებს და როდესაც ვინაობის დასადგენად შენობაში შეიყვანეს, მერე აღარ გამოდიოდა იქიდან, სანამ ძალით არ გამოაგდეს. პოლიციელებს არც უცემიათ, არც ხელი დაუკარებიათ მისთვის, არც აპარატურა წაურთმევიათ და არც იქ ჩაწერილი მასალა წაუშლიათ“, - განაცხადა უტიაშვილმა Media.Ge-სთან საუბრისას.
ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიის განცხადებაში აღნიშნულია, რომ შოთა უტიაშვილის, მიერ გაკეთებული კომენტარი სამინისტროს უპასუხისმგებლო დამოკიდებულებას გამოხატავს.
„უკანასკნელ პერიოდში ჟურნალისტების მიმართ მომხდარი ძალადობის ფაქტებზე სამინისტროს უმოქმედობა არის წამახალისებელი ფაქტორი ჟურნალისტების მიმართ ძალადობის განსახორციელებლად, დღეს მომხდარი ფაქტიც ამ უმოქმედობის შედეგია, სწორედ ამიტომ შინაგან საქმეთა სამინისტრომ სრულად უნდა აიღოს პასუხისმგებლობა მომხდართან დაკავშირებით“, - აღნიშნულია ქარტიის განცხადებაში.

01:23, Tuesday, 21.05.2013
Georgian Journalistic Ethics Charter called upon the Ministry of Internal Affairs of Georgia to immediately incident that happened at TIaneti Police Station against journalist Gela Mtivlishvili.
Gela Mtivlishvili is currently at Tianeti Hospital, feels himself very weak and is taking medical treatment.  According to him, in the morning of 20 May Mtivlishvili was photographing the Tianeti Police Station building when policemen detained him, seized the camera and beat him up.
Head of the Department of Analytics of Georgian Interior Ministry Shota Utiashvili said that Gela Mtishvili was not detained and was not beaten by policemen.  Police just tried to determine his identity, as Mtivlishvili was acting provocatively.
“It was a clear provocation:  he did not reveal his identity to the policemen and when policemen took him inside the Police Station for finding out his identity he did not leave the building until they dragged him out.  Policemen did not beat him up, they did not even touch him; they did not seize his equipment and did not erase the footage,” Utiashvili told media.ge.
Statement of the Charter of Journalistic Ethics reads that Shota Utiashvili’s comment demonstrates irresponsible attitude of the MIA towards the fact.
“Ignoring facts of violence against journalists by the MIA has become an incentive for further violence against journalists; today’s incident is the result of this ignorance also, so the Ministry of Internal Affairs must fully take responsibility for the given incident,” statement by the Charter reads.