01:11, Tuesday, 21.05.2013
საქართველოს სახალხო დამცველმა გიორგი ტუღუშმა განაცხადა, რომ ქრისტიან–დემოკრატიული მოძრაობის ინიციატივა საკონსტიტუციო ცვლილების მიღების თაობაზე, რომელიც, ავტორთა თქმით, მიზნად ისახავს საკანონმდებლო დონეზე ტრადიციული და ზნეობრივი ღირებულებების გაძლიერებას, „ცალსახად მიუღებელია“.
ტუღუშის თქმით, შემოთავაზებულ ცვლილებებზე „არანაკლებ შემაშფოთებელია“ საპარლამენტო უმცირესობის ლიდერისა და მისი წევრების განცხადებები.
22 მაისს პარლამენტის სხდომაზე პარტიის ინიციატივის შესახებ ინფორმაციის გახმოვანებისას ქდმ–ს ლიდერმა გიორგი თარგამაძემ განაცხადა, რომ გეი აქტივისტების მიზანი „საქართველოში ჰომოსექსუალიზმის, მამათმავლობის, გახრწნილობის, გარყვნილების, გაუკუღმართებული ცხოვრების წესის მორალური და სამართლებრივი ლეგალიზაციაა“.
სახალხო დამცველმა განაცხადა, რომ „ჰომოფობიური სულისკვეთებით გამსჭვალული“ განცხადებები საზოგადოებაში არასწორი სტერეოტიპების და დისკრიმინაციული დამოკიდებულების ჩამოყალიბებას უწყობს ხელს.
„სამწუხაროდ, მათი განცხადებების ნაწილი შეიცავდა სიძულვილის ენას, რომელიც მიმაჩნია, რომ ხელს უწყობს საზოგადოებაში სტერეოტიპული წარმოდგენებისა და დისკრიმინაციული დამოკიდებულების წახალისებას, რაც სექსუალური უმცირესობების შეურაცხყოფისა და საზოგადოებიდან გარიყვის საფრთხეს ქმნის“, – განაცხადა სახალხო დამცველმა 22 მაისს.
ქდმ–ს შემოთავაზებები ითვალისწინებს კონსტიტუციაში ქრისტიანობის როლის ხაზგასმას; „სქესობრივი გარყვნილებით ცნობილი ადამიანებისთვის“ სახელმწიფო თანამდებობის დაკავების აკრძალვას; ისეთი განცხადებების შეზღუდვას, რომლებშიც „ადგილი აქვს ქრისტიანული ან საქართველოსთან ისტორიული კავშირის მქონე რელიგიურ მიმდინარეობათა მიერ აღიარებული რელიგიური პრინციპების შელახვასა და საზოგადოებრივი მორალის საწინააღმდეგო უხამსობის პროპაგანდას“; და კონსტიტუციაში საგანგებო ჩანაწერის გაკეთებას, რომ სახელმწიფო ცნობს, აღიარებს და მფარველობს ქალისა და მამაკაცის ქორწინებას.
„ჩვენ აქ მათ მიმართ სიძულვილს კი არ გამოვხატავთ, ჩვენ გვძულს ცოდვა და არა ეს ადამიანები; თუ მეტიც გაინტერესებთ გეტყვით, რომ მე მეცოდებიან ეს ადამიანები“, – განაცხადა თარგამაძემ 22 მაისს.
ქდმ-ს ინიციატივა
ჰომოფობიის წინააღმდეგ თბილისში 17 მაისს მოწყობილი აქციის შემდეგ, საპარლამენტო უმცირესობის ლიდერი პარტია – ქრისტიან–დემოკრატიული მოძრაობა (ქდმ) კონსტიტუციაში ცვლილებების შეტანის ინიციატივით გამოვიდა, რათა „კანონმდებლობით გაძლიერდეს ტრადიციული და ზნეობრივი ღირებულებები“.
ქდმ–ის ლიდერმა, დეპუტატმა გიორგი თარგამაძემ განაცხადა, რომ მისი პარტია ამ საკანონმდებლო ინიციატივისთვის მხარდაჭერის მოპოვებას მოქალაქეთა ხელმოწერების შეგროვების გზით მომდევნო ოთხი თვის განმავლობაში შეეცდება – პერიოდში, რომელიც ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების კამპანიას ემთხვევა.
მუშაობის საარჩევნო რეჟიმში გადასვლის გამო, ნაკლებად სავარაუდოა, რომ ქდმ–ის ინიციატივა, რომელსაც არანაკლებ 200 000 მოქალაქის მხარდაჭერა ჭირდება, ამ მოწვევის პარლამენტმა განიხილოს.
22 მაისს პარლამენტის სხდომაზე გამოსვლისას თარგამაძემ, მართალია, დაგმო უმცირესობის ჯგუფების მიმართ ძალადობა, მაგრამ გააკრიტიკა თბილისში მოწყობილი „გეი აღლუმი“, რომელიც მისი თქმით, არ იყო „სექსუალური უმცირესობების წარმომადგენელთა თუ მათ მხარდამჭერთა უბრალო, მშვიდობიანი, უწყინარი გასეირნება“.
„ეს არის ძალიან შორს გამიზნული და ძალიან მნიშვნელოვანი მოვლენების დასაწყისი, რომლის საბოლოო შედეგიც უნდა იყოს საქართველოში ჰომოსექსუალიზმის, მამათმავლობის, გახრწნილობის, გარყვნილების, გაუკუღმართებული ცხოვრების წესის მორალური და სამართლებრივი ლეგალიზაცია“, – განაცხადა მან.
მისი თქმით, ის რომ მთელ რიგ სახელმწიფოებში მაღალ თანამდებობებს „ჰომოსექსუალისტები“ იკავებენ და დაკანონებულია ერთსქესიანი ქორწინება, „ვერ იქნება ჩვენთვის განმსაზღვრელი, რამდენადაც ამ ევროპულ სახელმწიფოებში გაცხადებული ათეისტების რაოდენობა 50%–ს აჭარბებს. ჩვენ კი ვცხოვრობთ საქართველოში, სადაც საბედნიეროდ ჯერ კიდევ ძლიერი არის ტრადიციული ღირებულებები“.
„გამომდინარე იქიდან, რომ ჩვენი ქვეყნის მოსახლეობის 90%–ზე მეტი არის გაცხადებული რწმენის მატარებელი, მიგვაჩნია, რომ საქართველოს კანონმდებლობა და კონსტიტუცია სწორედაც რომ უნდა პასუხობდეს იმ ღირებულებებსა და ფასეულობებს, რაც ამ ქვეყნის მრავალეთნიკური, მრავალკონფესიური, ტრადიციული საზოგადოებისათვის არის მნიშვნელოვანი და ღირებული“, – განაცხადა მან.
„ჩვენ არავის ვებრძვით, ჩვენ ვიცავთ ჩვენი ტრადიციული ცხოვრების წესს“, – დასძინა თარგამაძემ თავის გამოსვლის დასასრულს.
მას საკონსტიტუციო ცვლილებების შინაარსზე არაფერი უთქვამს. თუმცა, როგორც მისმა თანაპარტიელმა, დეპუტატმა ნიკა ლალიაშვილმა Civil.ge-ს განუცხადა, საუბარია კონსტიტუციაში ქრისტიანობის როლის ხაზგასმაზე; ასევე ზნეობრივ–მორალური კრიტერიუმების შემოტანაზე, რომელსაც უნდა აკმაყოფილებდნენ სახელმწიფო თანამდებობის პირები; იმგვარი ინფორმაციის გავრცელების აკრძალვაზე, რომელიც ლახავს ადამიანის რელიგიურ გრძნობებს; და კონსტიტუციაში საგანგებო ჩანაწერის გაკეთებაზე, რომ სახელმწიფო ცნობს, აღიარებს და მფარველობს ქალისა და მამაკაცის ქორწინებას, რაც ლალიაშვილის თქმით, "ავტომატურად გამორიცხავს" ერთსქესიანი ქორწინების დაშვებას.
ქრისტიან–დემოკრატების პოზიცია გააკრიტიკა ადამიანის უფლებათა საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარემ მმართველი პარტიიდან ლაშა თორდიამ, რომელმაც თარგამაძე საზოგადოებრივ ჯგუფებს შორის „შუღლის გაღვივებაში“ და „ჰომოფობიური“ განცხადებების გავრცელებაში დაადანაშაულა. მისი თქმით, საქართველო ცივილიზებული სამყაროს ნაწილია და აღიარებს, რომ „ყველა ადამიანი ჩვენს ქვეყანაში არის თანასწორი“.
„ეს არის მიუღებელი, ეს არის დანაშაული თქვენის მხრიდან“, – მიმართა მან თარგამაძეს, „მე მეგონა, რომ თქვენ განაცხადებდით, რომ ყველა ადამიანი უნდა იყოს ტოლერანტული... და იტყოდით, რომ ის საქციელი, რაც მოხდა 17 მაისს, იყო ამორალური და მიუღებელი“.
დეპუტატმა ქდმ–დან, ნიკა ლალიაშვილმა თავის გამოსვლაში განმარტა, რომ მათთვის მიუღებელია სექსუალური უმცირესობების „პროპაგანდა და ლობირება“, როცა „ამ გამძაფრებული ვითომ იდენტობის მქონე ჯგუფები სწორედ ძალადობრივად ცდილობენ თავიანთი შეხედულებების და თავიანთი უხამსი იდეოლოგიის მორგებას საქართველოს დანარჩენ საზოგადოებაზე“.
„თუკი ამას თქვენ არქმევთ შუღლს ორ აბსოლუტურად შეუთავსებელ და დაუზავებელ კატეგორიას შორის, მაშინ, დიახ, ქრისტიან–დემოკრატიული მოძრაობა შეურიგებელ ბრძოლას უცხადებს და აღვივებს შუღლს მორალსა და ამორალობას შორის“, – მიმართა ლალიაშვილმა ოპონენტს მმართველი პარტიიდან.
„რაც უფრო აცდენილი იქნება პოლიტიკური ელიტის ზნეობა და შეხედულებები თავიანთი ქვეყნის, თავიანთი მოქალაქეების უმრავლესობის შეხედულებებისაგან, მით უფრო მიუღებელი იქნება ეს პოლიტიკური ელიტა საზოგადოებისათვის“, – დასძინა მან.
პარლამენტში ეს ხანმოკლე დებატები იყო გამოხმაურება გასული კვირის მოვლენებზე. 17 მაისს ჰომოფობიის წინააღმდეგ ბრძოლის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით სექსუალური უმცირესობების და მათი მხარდამჭერების პირველი საჯარო მსვლელობა მოეწყო თბილისში, რომლის დროსაც დაპირისპირება მოხდა მას შემდეგ, რაც მათ გზა გადაუღობეს „მართლმადიდებელ მშობელთა კავშირის“ წევრებმა, მათმა მომხრეებმა და სასულიერო პირებმა. მომხდარი მომდევნო დღეს ლგბტ აქტივისტებმა და მათმა მომხრეებმა პარლამენტის შენობის წინ გააპროტესტეს.

Public Defender, Giorgi Tugushi, said a proposal by lawmakers from Christian-Democratic Movement (CDM) to amend constitution to, as sponsors of the bill say, “protect morality”, was “absolutely inadmissible.”
Tugushi said that remarks by CDM lawmakers were “no less worrisome than the proposed” constitutional amendments.
CDM leader MP Giorgi Targamadze said while speaking about his party’s proposal at the parliamentary session on May 22, that the goal of gay activists “is legal and moral legalization of homosexuality, indecency, depravity and perverted way of life.”
The Public Defender said such remarks of “homophobic nature” were contributing “to the establishment of incorrect stereotypes in the society and encouraging discrimination.”
“Unfortunately, a part of their statements contained hate speech, which, in my opinion, encourages stereotypical and discriminatory attitudes in the society,” the Public Defender said in a statement on May 22.
Among the CDM’s proposals are to further stress the role of Christianity in the constitution; to ban “sexually immoral persons” from taking public offices; to restrict statements containing “propaganda of indecency” and insult of “religious principles”; to add a clause to the constitution according to which the state will recognize and protect that marriage is between a man and a woman.
“This [proposal] is not an expression of hatred towards these people [sexual minorities]; we hate the sin, not these people; I have pity on them,” MP Targamadze, leader of CDM, said on May 22.
CDM’s Initiative
Following a march of gay activists in Tbilisi, which was thwarted by an Orthodox group on May 17, lawmakers from the Christian-Democratic Movement (CDM), called for constitutional amendments in order to deter, as they put it, propaganda of “homosexuality and indecency.”
CDM’s leader MP Giorgi Targamadze said that for next four months CDM would be gathering signatures of Georgian citizens in order to formally initiate proposed constitutional amendments; that means that the proposal is not likely to be discussed by sitting Parliament, as parliamentary elections are scheduled for October.
Due to election regime of the work, it is less likely that current parliament will discuss the CDM’s initiative which needs support of 200 000 citizens to be initiated at the legislative body.
“We condemn any form of violence no matter who is a perpetrator,” MP Giorgi Targamadze, the leader of CDM and of a small parliamentary minority group said, referring to a fist-fight that broke on May 17 after an Orthodox group blocked gay activists’ march.
“But at the same time we are against of portraying it [this march] as a harmless stroll by representatives of sexual minority or by thier supporters,” MP Targamadze said.
He said that the march itself was not “an eventual goal” of gay activists, adding that their “eventual goal is legal and moral legalization of homosexuality, indecency and wrong way of life.”
MP Targamadze said that in “some countries homosexuals are holding top level government posts and the right of same sex marriage is constitutionally guaranteed.” He said that this “example of some European states cannot serve as a guide for us.”
“We live in Georgia – the country where fortunately traditional values are still strong and where over 80% of the population states that they are Christians and where over 7% of the population says they are Muslims… We believe that the Georgian legislations and the constitution should reflect values, which are valuable for the multi-ethnic society of this country,” he said.
“We are not fighting against anyone, we are protecting our traditional way of life,” MP Targamadze said.
CDM MP Nika Laliashvili told Civil.ge that his party’s proposal for constitutional amendments would involve several points: to further stress the role of Christianity in the constitution (the role of Orthodox Christian Church is already defined by a constitutional agreement between the state and the Church); introducing “moral criteria” that should be met by persons holding government posts; ban on disseminating such information that can be “insulting for a person’s religious feelings”; to add a clause to the constitution according to which the state will “recognize and protect” that marriage is between a man and a woman.
In a response to these remarks, a ruling party MP Lasha Tordia said it was “very regrettable that from this high parliamentary rostrum a lawmaker makes statements, which in fact fuel strife between certain members of the society.”
“I was expecting you to make a call for being tolerant and to say that what happened on May 17 [fist-fight during the gay activists’ march] was immoral and unacceptable for everyone who stands for the principle of building democratic state.”
In a response lawmaker from CDM, Nika Laliashvili, told the ruling party MP to stop portraying CDM’s proposals and statement by its leader “as if we are supporting beating of someone” or as if CDM’s proposed constitutional amendments were encouraging hatred.
“To say the truth I did not expect that those who held gay march in Tbilisi streets would have such supporters,” Laliashvili said in response to MP Tordia’s remarks. “These groups are violently trying to impose their indecent ideology on the rest of the Georgian society.”
The debates were held in response to last week events in Tbilisi. The first-ever march of a small group of rainbow flag-waving gay activists in downtown Tbilisi ended in a scuffle with an Orthodox group, which blocked activists' way not allowing them to continue procession on May 17.Few dozen of gay activists, gathered outside the Tbilisi State Concert Hall (Philharmonic Hall) to mark the International Day Against Homophobia. They started marching towards the Rustaveli Avenue, but before reaching the avenue the participants of the march were stopped by a group of men, some of them Orthodox priests, associated with an organization known as Union of Orthodox Christian Parents.