გამოცდების ეროვნულ ცენტრს პოლიციის აკადემიის რექტორი უხელმძღვანელებს
შსს–ის პოლიციის აკადემიის რექტორი ხატია დეკანოიძე გამოცდების ეროვნულ ცენტრს უხელმძღვანელებს. ეს თანამდებობა ვაკანტური მას შემდეგ გახდა, რაც ცენტრის ყოფილი დირექტორი მაია მიმინოშვილი თანამდებობიდან გაათავისუფლეს. განათლების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა განაცხადა, რომ ხატია დეკანოიძე ამ ეტაპზე საუკეთესო კანდიდატურაა ამ თანამდებობაზე.
„ეს არის ადამიანი, რომელიც ახალ ეტაპზე აიყვანს განათლების რეფორმას“, – განაცხადა შაშკინმა, „მისი ამოცანაა, რომ წელს ჩატარდეს ერთიანი ეროვნული გამოცდები და ის ჩატარდება საუკეთესოდ და მომავალაში გააგრძელოს რეფორმირება“.
„მიუხედავად ჩვენი სტრუქტურული განსხვავებებისა [პოლიციის აკადემიას და გამოცდების ეროვნულ ცენტრს შორის], ჩვენ ვიყავით ორი სამინისტრო, რომელიც მუშაობდა რეფორმების განსაკუთრებით სერიოზულ მიმართულებებზე. საქართველოში ამ ზაფხულს, ისევე როგორც ყველა ზაფხულს, გამოცდები ჩატარდება უდიდესი შეფასებით, ძალიან ზედმიწევნით... მე ვიქნები გარანტი იმისა, რომ არავითარი ხარვეზი გამოცდების მიმდინარეობის პროცესში არ იქნება“, – განაცხადა ხატია დეკანოიძემ.
დეკანოიძე პოლიციის აკადემიის რექტორი 2008 წელს გახდა; მანამდე იგი ვაშინგტონში საქართველოს საელჩოში, ხოლო 2004 წელს ეროვნული უშიშროების საბჭოში მუშაობდა მაშინ, როცა ამ სტრუქტურას ახლანდელი შს მინისტრი ვანო მერაბიშვილი უძღვებოდა.

Rector of Police Academy Becomes New Head of NEC
Rector Academy of the Ministry of Internal Affairs (MIA), Khatia Dekanoidze, has been picked up to fill the post of director of the National Examinations Center (NEC) at the Ministry of Education, which was left vacant after acontroversial dismissal of Maia Miminoshvili.
Education Minister, Dimitri Shashkin, described Dekanoidze as “the best possible nomination for this post right now.”
“She will move the education reform to a new level,” Shashkin said. “Her task is to secure holding of the upcoming national exams for [university] admissions in the best possible way and to continue reforms.”
“Despite structural differences between [the police academy and NEC], both of these structures have been working on very important reform directions. Like in previous years, this year too admission examinations will be carried out in the best way… I will be a guarantor that there will be no flaws in the process of [university admission] examinations,” new head of NEC, Khatia Dekanoidze, said.
Dekanoidze became rector of the MIA Academy, which provides training courses and in-service trainings for the personnel of the Interior Ministry, in 2008; before that she worked for the Georgian embassy in Washington and worked at the National Security Council (NSC) at the time when NSC was led by now Interior Minister Vano Merabishvili in 2004.
Head of the Interior Ministry’s archives, Davit Aprasidze, will replace Dekanoidze as rector of the MIA Academy.