10:40, Tuesday, 21.05.2013
კიდევ ერთი პატიმარი გარდაიცვალა - ადამიანის უფლებათა ცენტრი მინისტრის პასუხისმგებლობის საკითხს აყენებს
04.06.2012
რამდენიმე დღის წინ #17 სასჯელაღსრულებით დაწესებულებაში მყოფი პატიმარი ვალერი ჯაფარიძე, რომლის ჯანმრთელობის მდგომარეობა ბოლო დრომდე უკიდურესად მძიმე იყო, გარდაიცვალა.
მსჯავრდებული მძიმედ იყო დაავადებული, რის გამოც კანონმდებლობის თანახმად, გადავადება-გათავისუფლების მუხლი უნდა შეხებოდა, მაგრამ ამის მიუხედავად,  მას არ ათავისუფლებდნენ.
ვალერი ჯაფარიძის ინტერესებს ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავდა. 28 მაისს ცენტრის იურისტი, ადვოკატი ნესტან ლონდარიძე იმყოფებოდა  პატიმართა და მსჯავრდებულთა #17 სასჯელაღსრულებით დაწესებულებაში, სადაც მას  პატიმრის გარდაცვალების ფაქტი შეატყობინეს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ვალერი ჯაფარიძის საქმესთან დაკავშირებით 2010 წელს სასარჩელო განცხადებით მიმართა ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოს. საჩივარი ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში გაგზავნილია მის მიმართ ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-2 მუხლით (“სიცოცხლის უფლება”), მე-3 მუხლითა („წამების აკრძალვა“) და მე-13 მუხლით („სამართლებრივი დაცვის ქმედითი საშუალების უფლება“) გათვალისწინებული უფლებების დარღვევის დადგენის მიზნით.
სარჩელში აღნიშნულია, რომ განმცხადებელი დაკავების დღიდან (2005 წლის 28 ივლისს დააკავეს და ბრალდება წაუყენეს სსკ-ის 179-ე მუხლით - ყაჩაღობა) არის წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის მსხვერპლი. კერძოდ, იგი სარჩელში მიუთითებს, რომ დაკავების დროს სცემა პოლიციის ექვსმა თანამშრომელმა, რომელთაგან ერთ-ერთის - მურთაზ ჭკადუას ვინაობას ასახელებს. თავდაპირველად ჯაფარიძე მიიყვანეს ქ. ზუგდიდის პოლიციის სამხარეო სამმართველოში. მოგვიანებით კი გადაიყვანეს ქ. თბილისის პოლიციის მთავარ სამმართველოში (დიღომში).
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ ჯაფარიძის მიმართ ცალსახად დაირღვა ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მესამე მუხლი - „წამების აკრძალვა“ („დაუშვებელია ადამიანის წამება, არაადამიანური თუ დამამცირებელი დასჯა ან მასთან ასეთი მოპყრობა“), რაზეც განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა სტრასბურგში გასაგზავნ სასარჩელო განცხადებაში.
კერძოდ, საქმიდან იკვეთება, რომ ვალერი ჯაფარიძე დაკავების მომენტში ცემა პოლიციის ექვსმა თანამშრომელმა. გარდაცვალებამდე პატიმარი აცხადებდა, რომ ერთ-ერთის ამოცნობა შეეძლო. მიღებული დაზიანებების შემდეგ, ვალერი ჯაფარიძე მუდმივად განიცდიდა ტკივილს თავის უკანა ნაწილში და დაკარგული ჰქონდა გემოს შეგრძნება საკვების მიღებისას. ამ ფაქტთან დაკავშირებით არ მომხდარა ეფექტური გამოძიება დამნაშავე პირების გამოსავლენად და დასასჯელად, რაც აბსოლუტურად ეწინააღმდეგება კონვენციის მესამე მუხლის პროცედურულ ნაწილს.
პატიმრობის განმავლობაში ვალერი ჯაფარიძე იმყოფებოდა არაადამანურ პირობებში. კერძოდ, #5 საპყრობილეში მას არ უტარდებოდა ადეკვატური სამედიცინო მკურნალობა. აღსანიშანვია ის გარემოება, რომ დაკავების დროს ვალერი ჯაფარიძე უკვე დაავადებული იყო  მძიმედ.
მისი დაკავების შემდეგ, #5 საპყრობილეში, ვალერი ჯაფარიძე იმყოფებოდა 28 პატიმარზე გათვლილ საკანში, სადაც მოთავსებული იყო 100 პატიმარი. განმცხადებლის ისედაც რთულ პირობებს, ასევე, ამძიმებდა მისი დაავადებების საკმაოდ ვრცელი სია, რის გამოც იგი განიცდიდა დიდ ტკივილს, როგორც ფიზიკურს ასევე სულიერს. ამდენად, მის მიმართ, ადგილი ჰქონდა არაადამიანურ მოპყრობას.
ამავე დროს, ვალერი ჯაფარიძეს, გარდა 9-თვიანი პერიოდისა, არ ჩატარებია ადევატური სამედიცინო მკურნალობა. 9-თვიანი მკურნალობის შემდეგ, იგი კვლავ დააბრუნეს საპყრობილეში, მიზეზად კი მითითებული იყო, რომ „სიმულიანტობდა“. პატიმარს ხანგრძლივი პერიოდის განმავლობაში არ უტარდებოდა სათანადო სამედიცინო მკურნალობა. არადა, იგი მძიმედ იყო დაავადებული და საჭიროებდა მუდმივ სამედიცინო მეთვალყურეობას. მიუხედავად მისი დაავადებების საკმაოდ ვრცელი ჩამონათვალისა, მსჯავრდებული სასჯელს იხდიდა დაკეტილი სისტემის საპყრობილეებში. გასეირნების უფლებას ადმინისტრაცია აძლევდა მხოლოდ კვირაში ორჯერ 40-60 წუთის განმავლობაში;
პატიმრის მიმართ უკიდურესმა უყურადღებობამ ნეგატიური შედეგი გამოიღო მის ჯანმრთელობაზე. სამედიცინო პერსონალის მიერ საერთოდ არ ხდებოდა პატიმრის მონახულება, გარდა რამდენიმე ფორმალური ვიზიტისა, რომელსაც მისთვის რაიმე კონკრეტული შედეგი არ მოჰყოლია. უფრო მეტიც - ავადმყოფი პატიმრის მოთხოვნის მიუხედავად, ციხის ექიმი მას არ ნახულობდა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი შეშფოთებულია პატიმრებისადმი გულგრილი დამოკიდებულებით და უყურადღებობით, რაზეც პასუხისმგებლობა ეკისრება საქართველოს სასჯელაღსრულების, პრობაციის და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროს.
სამწუხაროდ, გადაწყვეტილების მიმღები ორგანოები კვლავ აგრძელებენ ფორმალურ მიდგომას პატიმრებთან მიმართებაში, რის გამოც აზრს კარგავს საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი სასჯელის მოხდის გადავადება-გათავისუფლების შესაძლებლობა, რაც საბოლოოდ პატიმრების სიცოცხლის უფლების ხელყოფას იწვევს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ პატიმართა გახშირებული სიკვდილიანობისა და მძიმედ დაავადებული პატიმრებისადმი გამოჩენილი უყურადღებობის გამო, სასწრაფოდ დღის წესრიგში უნდა დადგეს საქართველოს სასჯელაღსრულების, პრობაციის და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროს მაღალჩინოსნების, მათ შორის - მინისტრ ხათუნა კალმახელიძის პასუხისმგებლობის საკითხი. ციხის ადმინისტრაციისა თუ სამინისტროს მოხელეთა მხრიდან კანონის უგულვებელყოფის შემთხვევები, რამაც პატიმართა სიკვდილიანობა და სხვა სავალალო შედეგები გამოიწვია, უნდა იყოს გამოძიებული, ხოლო დამნაშავე პირები - დასჯილი. მხოლოდ ამ გზით იქნება შესაძლებელი, სამომავლოდ თავიდან ავიცილოთ პატიმართა სიკვდილიანობა და მათი უფლებების მასშტაბური დარღვევები.

One More Dead Prisoner – Human Rights Center Requests Liability of the Minister
The convicted was seriously ill and according to the law he was to be early released due to his health conditions but it did not happen.
Human Rights Center represented Valeri Japaridze at the court. On May 28, the Center’s lawyer Nestan Londaridze was at Prison # 17 where she was informed about the death of the prisoner.
In 2010, Human Rights Center appealed to the European Court of Human Rights with regard to Valeri Japaridze’s case. The lawsuit to the ECHR alleges violations of Article 2 (right to life), Article 3 (prohibition of torture) and Article 13 (right to legal defense) of the European Convention.
The lawsuit states that since his detention (July 28, 2005; was charged under Article 179 of the Criminal Code of Georgia - assault) prisoner Japaridze was subjected to torture and inhuman treatment. Namely, he wrote in the lawsuit that six police officers had beaten him during the detention; he even named one of the harassers – Murtaz Chkadua in his appeal statement. Initially Japaridze was taken to the regional police department in Zugdidi and later to the main police department in Digomi, Tbilisi.
Human Rights Center believes that Article 3 of the European Convention – prohibition of torture -was breached with regard to Japaridze and particularly focused on this issue in its lawsuit to the Strasbourg Court.
Namely, the case materials show that six police officers beat Valeri Japaraidze during the detention. Before death the prisoner claimed that he could recognize one of the harassers. As a result of injuries, Valeri Japaridze permanently suffered from pains in the back part of his head; he could not smell food during eating. Effective investigation was not carried out to find and punish harassers, which violates the procedural part of the Article 3 of the Convention.
During imprisonment Japaradze was in inhuman conditions. Namely, in Prison # 5 he did not receive adequate medical treatment. It is also noteworthy that by time of detention Valeri Japaridze already had tuberculosis.
After detention, Valeri Japaridze was placed in the cell designed for 28 inmates in Prison # 5 but there were 100 inmates in the cell. A long list of the convicted person’s diseases farther aggravated his conditions; he permanently suffered from physical and moral pain. So, he was subjected to inhuman treatment.
In addition to that, no medical treatment was provided for Valeri Japaridze except 9-month period after what he was sent back to jail based on the prison administration’s allegation that Japaridze was “simulator.” Consequently, the prisoner could not take proper medical treatment for a long time though he was seriously ill and needed permanent medical observation. Despite a long list of his diseases, the convicted was serving his term in the custody of close system; the administration allowed him to take a walk only for 40-60 minutes once a week.
Extreme inattention towards the prisoner had negative impact on his health. Medical personnel never visited him except several formal visits which ended without any results. Moreover, despite his requests, the jail doctor did not visit him at all.
Human Rights Center is concerned about indifferent treatment and inattention towards prisoners and the Ministry of Corrections and Legal Aid of Georgia is responsible for it.
Unfortunately, decision-maker institutions still continue formal approach towards the prisoners that makes the opportunity guaranteed by the Georgian law to early release seriously sick prisoners from imprisonment useless that results into violation of the prisoners’ rights to life.
Human Rights Center believes that because of high mortality among prisoners and negligence towards seriously sick prisoners, the liability of high-ranking officials of the Ministry of Corrections and Legal Aid, including the Minister Khatuna Kalmakhelidze, shall be raised. Prison administration members or ministry officials neglect law requirements that results into mortality and other deplorable facts; those facts shall be investigated and perpetrators must be punished. Thus, we will be able to avoid mortality of prisoners in future and large-scale violation of their rights.