პოლიტიკური პარტიების და სამოქალქო საზოგადოების ერთობლივი განცხადება მესხხის, ამაშუკელის და ამბროლაძის საქმეზე
2012 წლის  10 ივნისს უფლებადამცველების ჯგუფმა შეისწავლა სისხლის სამართლის საქმის მასალები მესხის, ამბროლაძის და ამაშუკელის საქმეზე და დაადგინა შემდეგი:
ბრალდების არსი:
1. მიხეილ ამაშუკელის, გაგა ამბროლაძის და მიხეილ მესხის მიმართ გამოძიება დაიწყო 2012 წლის 7 ივნისს, ბრალად წარედგინათ სსკ 1641-ე მუხლი  (ამომრჩევლის მოსყიდვა) და შეეფარდათ 2-თვიანი წინასწარი პატიმრობა.
ბრალდების ვერსიით, ბრალდებულები, როგორც პოლიტიკური კოალიცია ,,ქართული ოცნების~ წარმომადგენლები, ქ. ქუთაისში მოქალაქეებს ურიგებდნენ ბუკლეტებს (ე.წ. „ოცნების ბარათებს“) და სთავაზობდნენ მხარდაჭერის სანაცვლოდ თხოვნების დაფიქსირებას (მ.შ. მატერიალური შინაარსის) და ჰპირდებოდნენ მათ შესრულებას. კერძოდ, რამოდენიმე მათგანმა ტელეკომპანია „რუსთავი-2“-ს შეკითხვის პასუხად განაცხადა, რომ შესაძლბელია ზოგიერთი თხოვნა (მაგ: სარეცხი მანქანის შესახებ) კიდეც იქნეს დაკმაყოფილებული.
პოლიტიკური მოტივი:
2. ახალგაზრდები დაკავების მომენტისთვის წარმოადგენდნენ პარტია ,,ქართული ოცნების“ ახალგაზრდული ორგანიზაციის წევრებს.
სამართლებრივი დარღვევები:
3. რეალურად ადგილი არა აქვს ამომრჩევლის მოსყიდვას, რადგანაც ახალგაზრდები მხოლოდ არიგებდნენ ბუკლეტებს და დადგენილი არ არის, რომ ვინმეს რაიმე შესთავაზეს ან გადასცეს მხარდაჭერის სანაცვლოდ. მეტიც, კარგადაა ცნობილი მთელი საზოგადოებისთვის, რომ ასეთი „ბარათები“ დარიგდა ათასობით საქართველოში და აქციის შინაარსი ყველგან იდენტური იყო და გაუგებარია, რატომ შეიძლებოდა მომხდარიყო გამონაკლისი მხოლოდ ერთ-ერთ ქალაქში.
რაც შეეხება ბრალდებულების სატელევიზიო განცხადებას, ეს წარმოადგენდა გამოუცდელი რესპოდენტების პასუხს ჟურნალისტის პროვოკაციაზე და აქციის შინაარსის მათეულ ინტერპრეტაციას, რაც სისხლის სამართალში ცნობილია როგორც „ლიტონი ბრალი“ და არ არის დასჯადი, თუკი გაცხადებული „დანაშაულებრივი“ ქმედება რეალურად არ განხორციელდება;
4. ბრალდებულები საერთოდ არ წარმოადგენენ ამ დანაშაულის სუბიექტს. მათ მოვალეობას წარმოადგენდა მხოლოდ და მხოლოდ სააგიტაციო მასალის ე.წ. „ოცნების ბარათების“  დარიგება და შევსებული ბარათების შეგროვება, მათ ძალიანაც რომ ნდომოდათ, არ შეეძლოთ ამომრჩევლის მოსყიდვა (რადგანაც დადგენილია, რომ საამისო რესურსები არ გააჩნდათ). ამდენად, თუ თავისთავად პროკურატურა „ოცნების ბარათების“ დარიგებას მოსყიდვად მიიჩნევს, დანაშაულის სუბიექტად ჩაითვლება თანხის გამცემი, ან ორგანიზატორი, მაგრამ არა ბუკლეტების დამრიგებელი პირები.
5. სისხლის სამართლის კოდექსის ის მუხლი, რომელიც ბრალად შეერაცხა მიხეილ ამაშუკელს, გაგა ამბროლაძეს  და მიხეილ მესხს, ძალაშია 2005 წლის 16 დეკემბრიდან (მუხლის ფორმულირება შეიცვალა 2012 წლის 8 მაისს), თუმცა, მოცემულ ინცინდენტამდე არც ერთხელ არ გამოუყენებიათ პრაქტიკაში, მიუხედავად იმისა, რომ 2005 წლიდან საქართველოში ჩატარდა 2006 წლის 5 ოქტომბრის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები, 2008 წლის 5 იანვრის რიგგარეშე საპრეზიდენტო არჩევნები, 2008 წლის 21 მაისის საპარლამენტო არჩევნები, 2010 წლის 30 მაისის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები და  რამდენჯერმე შუალედური არჩევნები.
ზ/ა არჩევნების დროს დაფიქსირდა უშუალოდ მიხეილ სააკაშვილის თუ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის"  წარმომადგენელთა მხრიდან ამომრჩევლის მოსყიდვის არაერთი ფაქტი: წინასაარჩევნო პერიოდში ამომრჩევლებს ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის კანდიდატები გადასცემდნენ ფასიან საჩუქრებს, პროდუქტს, მედიკამენტებს, ვაუჩერებს. თუმცა, არც ერთ მათგანზე არ განხორციელებულა რეაგირება და არ მომხდარა დამრღვევი პირების დაპატიმრება ამომრჩეველთა მოსყიდვის მუხლით. შესაბამისად, ადგილი აქვს მუხლის შინაარსის დისკრიმინაციულ ინტერპრეტაციას მოცემულ შემთხვევაში.
ზ/ა გამომდინარე ჩვენ ქვემორე ხელისმომწერნი მივიჩნევთ, რომ მიხეილ მესსი, მიხეილ ამაშუკელი და გაგა ამბროლაძე წარმოადგენენ პოლიტიკურ პატიმრებს.
ლალი აფციაური, პატიმართა თანამეგობრობა
ქეთი ბექაური
ზაზა დავითაია
ნანა კაკაბაძე, „ყოფილი პოლიტპატიმრები - ადამიანის უფლებებისთვის“
10 ივნისი, 2012
ჩვენ ქვემორე ხელისმომწერი პოლიტიკური პარტიები მხარს ვუჭერთ ზ/ა დასკვნას და მოვითხოვთ პოლიტიკური პატიმრების გათავისუფლებას:

Joint Statement of Political Parties and Civil Society about the Case of Meskhi, Amashukeli and Ambroladze
On June 10, 2012 a group of human rights studied the criminal case materials on Meskhi, Ambroladze and Amashukeli’s detention and concluded:
Essence of Accusation:
1. Investigation of Meskhi, Amashukeli and Ambroladze’s Case was launched on June 7, 2012 and they were charged under Article 1641 (bribery of voters) of the Criminal Code of Georgia and sentenced to two-month pretrial detention.
According to the accusation, the detainees were distributing booklets (so called “dream letters”) as members of the political coalition Georgian Dream in Kutaisi and offered people to express their support to the Coalition in exchange of their requests (material benefits) and promised to realize their dreams. Namely, several respondents told the TV-Company “Rustavi 2” that their requirements (ex. washing machine) might be realized.
Political Motive
2. At the moment of detention the young people were members of the youth branch of political party “Georgian Dream”.
Law Violations
3. In fact, voters were not bribed because young people were just distributing booklets and it is not estimated that they offered or gave any material benefits in exchange of support. Moreover, society is aware that thousands of similar “letters” were distributed in Georgia and the content of this event was similar everywhere and it is unclear why it could be exception only in one city.
As for TV-statement of the accused, it was reply of inexperienced respondents to journalist’s provocation and their interpretation of the action that is known as “Mere Accusation” in the Criminal Law and is not punishable unless declared “criminal” action does not take place in reality.
4. The accused are not subject of this crime at all. They just distributed agitation materials, so called “dream letters”, and collected filled in letters. Moreover, they could not bribe voters, even if they wished it (because they did not have relevant resource). So, if the prosecutor’s office considers distribution of Dream Letters as a bribery, the person who gives money or organizes this action can be criminal offender instead distributors of booklets.
5. The particular article of the Criminal Code of Georgia, under what Mikheil Amashukeli, Gaga Ambroladze and Mikheil Meskhi were charged for, went into force on December 16 of 2005 (its formulation was amended on May 8, 2012), however, nobody has applied to this provision in practice though several elections took place in Georgia since its adoption in 2005 – local self-governmental elections on October 5, 2006, snap presidential elections on January 5, 2008, parliamentary elections of May 21, 2008, self-governmental elections of May 30, 2010 and several interim elections.
Several facts of voters’ bribery by President Mikheil Saakashvili and by representatives of the Unified National Movement were detected during those elections: in the frame of pre-election campaign candidates of the Unified National Movement gave expensive presents, products, medicines and vouchers to voters, but none of these facts were responded and offenders were not arrested for the bribery of voters. Consequently, the content of this article was discriminatively interpreted in this particular case.
In this light, the below-signed believe that Mikheil Meskhi, Mikheil Amashukeli and Gaga Ambroladze are political prisoners.
Lali Aptsiauri, Commonwealth of Prisoners
Keti Bekauri
Zaza Davitaia
June 10, 2012
Below-signed political parties support the abovementioned conclusion and request release of political prisoners