ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება „იდენტობის“ დემონსტრაციის დარბევასთან დაკავშირებით
ადამიანის უფლებათა ცენტრი გმობს 17 მაისს თბილისში, ჰომოფობიასა და ტრანსფობიასთან ბრძოლის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით,  არასამთავრობო ორგანიზაცია „იდენტობის“ მიერ ორგანიზებული მსვლელობის დარბევას.
„იდენტობის“ დემონსტრაციას, რომელიც ლგბტ ადამიანების მიმართ საზოგადოებაში არსებული სტიგმისა და უარყოფითი განწყობის შეცვლისკენ იყო მიმართული, რუსთაველის გამზირზე გზა გადაუკეტეს და შეურაცხყოფა მიაყენეს მოქალაქეებმა, რომლებიც თავის მხრივ, აპროტესტებდნენ და დაუშვებლად მიიჩნევდნენ მსგავსი დემონსტრაციების თბილისში მოწყობას.
მიუხედავად იმისა, რომ „იდენტობის“ მიერ საპატრულო პოლიცია წინასწარ იყო გაფრთხილებული შესაძლო ექსცესებთან დაკავშირებით, პატრულმა ვერ უზრუნველყო ვერც საზოგადოებრივი წესრიგი და ვერც მშვიდობიანი მანიფესტანტების დაცვა. მოქალაქეებმა, რომელთა შორის „მართლმადიდებელ მშობელთა კავშირის“ აქტივისტები სჭარბობდნენ, გზა გადაუღობეს მშვიდობიან მანიფესტანტებს და სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს მათ. შემაშფოთებლია, რომ ექსცესებზე არც თუ ისე დროული რეაგირების შემდეგ საპატრულო პოლიციამ დააკავა არა თავდამსხმელები, არამედ მათი მსხვერპლი – ლევან ბერიანიძე, ასევე – „იდენტობის“ სხვა წარმომადგენლები: გურამ დემეტრაშვილი, მაგდა კალანდაძე და გვანცა ძერყორაშვილი, რომლებმაც პროტესტის ნიშნად გზის სავალი ნაწილის გადაკეტვა სცადეს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი შეშფოთებულია საპატრულო პოლიციის თანამშრომლების არაადეკვატური რეაგირებით და წუხს, რომ საქართველოს მოქალაქეებს არ მიეცათ საშუალება, თავისუფლად გამოეხატათ საკუთარი აზრი.
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს კონსტიტუციით დაცულია მოქალაქეთა უფლება, შეიკრიბონ საჯარო ადგილას და დააფიქსირონ საკუთარი პოზიცია ამა თუ იმ საკითხზე, 17 მაისს სახელმწიფომ ვერ უზრუნველყო ამ უფლების დაცვა.
მივმართავთ შინაგან საქმეთა მინისტრს, ივანე მერაბიშვილს, გამოავლინოს და პასუხისგებაში მისცეს დემონსტრაციის მსვლელობისას საზოგადოებრივ წესრიგზე პასუხისმგებელი საპატრულო პოლიციის თანამშრომლები, რომლებაც ვერ დაიცვეს მოქალაქეთა გამოხატვის თავისუფლება და ნებით თუ უნებლიეთ, ხელი შეუწყვეს ძალადობის ესკალაციას.
მივმართავთ საქართველოს მთავარ პროკურორს, მურთაზ ზოდელავას გამოიძიოს მშვიდობიანი დემონსტრაციის დარბევის ფაქტი და პასუხისგებაში მისცეს ის მოძალადეები, რომლებმაც სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს აქციის მონაწილეებს. აქვე მთავარ პროკურორს შევახსენებთ, რომ ცოტა ხნის წინ საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში შევიდა ცვლილებები, რომლის თანახმად, რელიგიური, ეთნიკური მიკუთვნების, სექსუალური ორიენტაციისა და სხვა დისკრიმინაციული მოტივით ჩადენილი დანაშაული დამამძიმებელ გარემოებად ითვლება.
მივმართავთ საქართველოს მოქალაქეებს, არ დაუშვან სიძულვილის გაღვივება ქვეყანაში, პატივი სცენ სექსუალური, რელიგიური, ეთნიკური და სხცა უმცირესობის ჯგუფების უფლებებს, მათ განსხვავებულ მოსაზრებებს და ამ მოსაზრებების მშვიდობიანი გამოხატვის ფორმებს.

HRIDC statement on the dispersal of the organization Identoba's demonstration
Human Rights Centre condemns the dispersal of a march organized by the organization Identoba in observance of the International Day Against Homophobia and Transphobia.
Identoba demonstrated against the negative attitudes toward, and stigma applied to the LGBT community in Georgian society. On Rustaveli Avenue, in the center of Tbilisi, the marchers were blocked by protesters disagreeing with Identoba's message.
Despite the fact that Identoba informed the police in advance about possible threats to the march, authorities were unable to maintain order and defend the peaceful demonstrators. A group of civilians, largely made up of members of the Union of Orthodox Parents, blocked the road in front of the peaceful demonstrators and attacked them verbally and physically.  Human Rights Centre finds it alarming that patrol police at the scene reacted late and, when they did, arrested  the victims rather than the perpetrators. Levan Berianidze and other members of Identoba – Guram Demetrashvili, Magda Kalandadze and Gvanca Dzerkorashvili who tried to block the road as a sign of protest – were all arrested by the police.
Human Rights Centre is concerned by the inadequate reaction from the police and by the fact that Georgian citizens were deprived of the right to express their opinion freely.
Although the Georgian constitution defends every citizen’s right to gather in a public place and express her or his opinion freely on any issue, the Georgian government failed to protect this right during Identoba's demonstration.
We urge Ivane Merabishvili, the Minister of Interior of Georgia, to identify and hold accountable those police officers responsible for maintaining public order during the demonstration, who failed in defending citizens’ right to freedom of expression, leading to the escalation into violence.
We urge Murtaz Zodelava, the Chief Prosecutor of Tbilisi, to investigate the circumstances of the dispersal and hold accountable those responsible for the verbal and physical abuse directed at the participants in Identoba's demonstration.  The Chief Prosecutor should keep in mind the recent amendments made to the criminal code, under which crimes based on religious, ethnic, sexual orientation or other forms of discrimination are considered grave offenses.
We also urge all Georgian citizens to refrain from spreading hatred in the country, and respect the rights of sexual, religious, ethnic and other minority groups, their opinions and peaceful forms of expression.