11:11, Sunday, 26.05.2013
თბილისში, ამაღლების ქუჩაზე, ექსპერტ გია ხუხაშვილის სახლში, სავარაუდოდ, მოსასმენი მოწყობილობა აღმოაჩინეს. როგორც "ინტერპრესნიუსს" ხუხაშვილმა განუცხადა, მისი მეზობლის გასარემონტებელი ბინიდან, რომელიც ერთი სართულით ზემოთ ცხოვრობს, ჭერი იყო ჩამოთხრილი და ჯერჯერობით გაურკვეველი აპარატურა იყო ჩამაგრებული.
“ეს რაღაც აპარატურა ჩემს ზემოთ მცხოვრებმა მეზობელმა აღმოაჩინა და სწორედ მან მაცნობა. აპარატურა მე არ მინახავს. სავარაუდოდ, მოსასმენი აპარატურაა, რომელიც ჩამოთხრილი ჭერიდან იყო ჩემს სახლში ჩამოყვანილი”, - განაცხადა გია ხუხაშვილმა.
ექსპერტ გია ხუხაშვილის ოჯახის დამხმარე ქალბატონის ინფორმაციით, ერთი სართულით ზემოთ მცხოვრები მეზობლის სახლიდან ჩაქუჩის ხმა დაახლოებით 2 კვირის წინ ჩამოდიოდა. როგორც ქალბატონმა "ინტერპრესნიუსს" განუცხადა, სავარაუდოდ, სწორედ მაშინ მოხდა მოსასმენი აპარატურის დამონტაჟება. მისი თქმით, ჩაქუჩს ისე ძლიერად ურტყამდნენ ჭერს, რომ ოთახში ჭერიდან სამშენებლო მასალაც კი ჩამოცვივდა.
“დღეს მეზობელი ჩამოვიდა და მკითხა, რა გვქონდა მისგან გაყვანილი. ჩვენ გავოცდით ამ შეკითხვით, ავედით და ვნახეთ, რომ იყო მოწყობილობა, რომელზეც დამაგრებული იყო მიკროფონი და ამონგრეულ იატაკში, რომელის ქვეშ ჩვენი ჭერია, ჩატენილი იყო ეს მიკროფონი. ღრმულზე კი გადაფარებული იყო გაზეთები”, - განმარტა ქალბატონმა.
ამ დროისათვის გია ხუხაშვილის მეზობლის სახლში კრიმინალისტები მუშაობენ. მიმდინარეობს გია ხუხაშვილის მეზობლის დაკითხვა. ცოტა ხნის წინ გია ხუხაშვილთან მივიდა მისი მეგობარი დავით მაღრაძე, რომელმაც თქვა, რომ მედიის საშუალებით შეიტყო გია ხუხაშვილის სახლში მოსასმენი აპარატურის დამონტაჟების შესახებ.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსმა ზურაბ გვენეტაძემ კი “ინტერპრესნიუსთან” საუბრისას მხოლოდ ის აღნიშნა, რომ ადგილზე იმყოფებიან საექსპერტო-კრიმინალისტიკური მთავარი სამმართველოს წარმომადგენლები, მიმდინარეობს საქმის შესწავლა და ინფორმაციას შსს მოგვიანებით გაავრცელებს.

Listening Devices Are Presumably Discovered in Gia Khukhashvili’s House
Listening devices are presumably discovered in expert Gia Khukhashvili’s house in Amagleba Street, in Tbilisi. Khukhashvili told Interpresnews that there was a hole in the ceiling and unidentified device was installed there; his neighbor above has unrepaired house.
“My neighbor above discovered device and informed me about it. I have not seen it myself. Supposedly, it is listening device which was installed in my house from the hole in the ceiling,” Gia Khukhashvili said.
A woman assisting Gia Khukhashvili’s family said that she heard hammer’s knocking from the neighbor’s house two weeks ago. She said supposedly the device was installed at that time. The woman said somebody was knocking so strongly that even cement fell from the ceiling.
“Today, the neighbor came and asked me what we had installed in their house. We got surprised, went and saw that there was some device with microphone there; it was stuck in the hole above of our apartment. The hole was covered by newspapers,” the woman said.
Criminalists work in Gia Khukhashvili’s house at the moment. They interrogated the neighbor. Short time ago, Khukhashvili’s friend Davit Magradze also arrived at the place and said he had heard about the discovery from media.
Head of public relation department of the MIA Zurab Gvenetadze told Interpresnews that representatives of expert-criminalist department of the MIA are on the place; they are studying materials and the MIA will spread information later.