ტელეკომპანია „თრიალეთის“ გადამღებ ჯგუფს დაბა სურამში ქვები ესროლეს
ტელეკომპანია “თრიალეთის” გადამღები ჯგუფი დაბა სურამში მდინარე სურამულას ადიდებასთან დაკავშირებით რეპორტაჟის მოსამზადებლად იყო ჩასული. მოულოდნელად ჟურნალისტ მალხაზ მიქელაძესთან ვერცხლისფერი მერსედესის მარკის ჯიპი (ნომრით  WKW 737) გაჩერდა. მანქანაში მსხდომმა ადამიანებმა კი ჟურნალისტებს, ყოველგვარი განმარტების გარეშე,  გადაღების შეწყვეტა და ტერიტორიის დატოვება მოსთხოვეს.
გადამღებ ჯგუფთან ხუთამდე ადამიანი შეიკრიბა. ყველა სამოქალაქო ფორმაში იყო ჩაცმული. „თრიალეთის“ მიერ გადაღებულ კადრებში ჩანს, რომ ისინი აგრესიულად იქცეოდნენ, ითხოვდნენ გადაღების შეწყვეტას, იგინებოდნენ და ჟურნალისტებს ემუქრებოდნენ. მოგვიანებით მათ შორიდან ქვების სროლა დაიწყეს. საბოლოოდ იმავე ჯიპში ჩასხდნენ და ტერიტორია დატოვეს.
„თრიალეთის“ ჟურნალისტი მალხაზ მიქელაძე აცხადებს, რომ ერთ–ერთი პოროვნების ამოცნობა შეძლეს და ის „ნაციონალური მოძრაობის“ წევრი, შალვა ხაჩიძეა. მიქელაძის თქმით, ქვების სროლის დროს იძულებული გახდნენ, ტერიტორია დაეტოვებინათ.
Media.Ge „თრიალეთის“ საინფორმაციო სამსახურის უფროსს, გოჩა დავითაშვილს ესაუბრა.  მისი თქმით, ხაშურის რაიონში ეს მათი ტელევიზიის ჟურნალისტის შეურაცხყოფის პირველი შემთხვევა არ არის. ხელისუფლებასთან დაახლოებული პირები მუდმივად აკვირდებიან და აკონტროლებენ ჟურნალისტების მოძრაობას. „თრიალეთი“ ამ ფაქტზე რეაგირებისთვის სახალხო დამცველს და პროკურატურას მიმართავს.
შიდა ქართლში ბოლო ერთი კვირის განმავლობაში ჟურნალისტებისთვის საქმიანობაში ხელის შეშლის უკვე მეორე შემთხვევა დაფიქსირდა. რამდენიმე დღის წინ სოფელ დიცში საინფორმაციო სააგენტო „ინფო–9“–ის გადამღებ ჯგუფს ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს. ასეთი ქმედებებისთვის აქამდე არავინ დასჯილა.

Stones Thrown at Trialeti TV Camera Crew in Surami
Stones were thrown at Trialeti TV camera crew in Surami town. TV representatives were there to cover the river Suramula flooding. Suddenly, a silver Mercedes (number WKW 737) stopped near journalist Malkhaz Mikeladze. The individuals sitting in the car, without any clarification, demanded the journalists to quit filming and leave the area.
About five people surrounded the camera crew. All of them were wearing military uniforms. The footage filmed by Trialeti shows that strangers behaved in an aggressive manner, demanding to quit filming, scolding and leveling threats at journalists. Later they started throwing stones. Finally, they got into the same car and left the area. Trialeti TV journalist Malkhaz Mikeladze alleges they recognized one of the attackers; he was Shalva Khachidze of the United National Movement. After stones were thrown at them, journalists had to leave the area.
Media.ge got in touch with Gocha Davitashvili, head of Trialeti TV information service. He said it was not first fact when journalists are abused in Khashuri district. Certain people associated with local authorities permanently observe and control journalists’ activities. Trialeti appeals to Public Defender and the Prosecutor’s Office to respond to the fact.
It was second case of illegal interference in professional activities of the journalist for the last week. Few days ago film-crew of the the INFO 9 was physically abused in Ditsi village. However, no one has been held responsible for the abuse so far.