23:27, Sunday, 19.05.2013
მმართველი პარტიის შემომწირველებს შორის, ბიზნესმენებისა და მოქმედი ჩინოსნების გარდა, ის ადამიანებიც არიან, რომლებიც მოქმედი ხელისუფლების მიერ სხვადასხვა დროს დააკავეს, როგორც ორგანიზებული კრიმინალური დაჯგუფების წევრები.
კონტროლის პალატის ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის ცნობით, მიმდინარე წლის 1 იანვრიდან 19 ივნისის ჩათვლით, პოლიტიკური პარტიებიდან ყველაზე მეტი შემოწირულობა - 1 768 492 ლარი მმართველმა პარტიამ მიიღო 75 ფიზიკური პირისგან.
„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მსხვილ შემომწირველებს შორის არიან ის ადამიანები, რომლებიც რამდენიმე წლის წინ მოქმედმა ხელისუფლებამ კრიმინალური ქმედებებისთვის დააკავა. მაგალითად, მმართველ პარტიას 40-40 ათასი ლარი შეწირეს ფიზიკურმა პირებმა - სერგო ლაბარტყავამ და თამაზ ჯამაგიძემ. კუდ-ის თანამშრომლებმა ისინი 2010 წლის 30 მარტს დააკავეს, როგორც ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრები, რომლებმაც, შსს-ს ინფორმაციით, მეწარმეს თაღლითურად გამოსძალეს 370 000 ლარი, რის სანაცვლოდაც პირდებოდნენ ბიუჯეტის სასარგებლოდ დარიცხული თანხების შემცირებას. აღნიშნული დანაშაული ითვალისწინებს 10 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას, თუმცა, როგორც კონტროლის პალატის მასალებშია მითითებული, ამ ადამიანებმა წელს სოლიდური თანხები შეწირეს „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობას“.
ელგუჯა ბერუაშვილი, რომელმაც „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობას“ 20 ათასი ლარი გადაურიცხა, ასევე კუდ-ის მიერ იყო დაკავებული, როგორც ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრი. ორგანიზებული ჯგუფი კი შედგებოდა საქართველოს ეკონომიური განვითარების სამინისტროს ზედამხედველობის სახელმწიფო ინსპექციის, ბუნებრივი თხევადი გაზისა და მაგისტრალური გაზსადენების სისტემების ზედამხედველობის სამმართველოს თანამშრომლებისგან. მათ ბრალად ედებოდათ დიდი ოდენობით ქრთამის აღება, რაც ითვალისწინებდა 15 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას.
12 ათასი ლარი გადაურიცხა „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობას“ ზურაბ ინასარიძემ, შპს „იბერია თრეიდინგის“ მფლობელმა, რომელიც ასევე კუდ-ის მიერ იყო დაკავებული, როგორც ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრი. კუდ-ის ინფორმაციით, რომელიც ამავე უწყების ვებ-გვერდზეა გამოქვეყნებული, აღნიშნული ჯგუფის წევრებმა კორუფციული გარიგებების შედეგად სახელმწიფო ბიუჯეტს დაუმალეს რამოდენიმე ათეული ათასი ლარის საბაჟო გადასახადები.
მმართველი პარტიის შემომწირველებს შორის, კრიმინალური წარსულის მქონე პირების გარდა, არიან ბიზნესმენები, რომლებიც ხელისუფლების მაღალჩინოსნების ახლო ნათესავები ან იმ ფირმების წარმომადგენლები არიან, რომლებიც წლების მანძილზე სარგებლობენ საბიუჯეტო დაკვეთებით.
კანონით დაშვებული შემოწირულობის მაქსიმალური ოდენობით - 60 000 ლარით მმართველ პარტიას დაეხმარა მცხეთა-მთიანეთის გუბერნატორის ცეზარ ჩოჩელის ძმა, ბიზნესმენი იაგო ჩოჩელი. ჩოჩელის კიდევ ერთი ფირმის - „ბერტას“ წარმომადგენელმა ვასილ სულხანიშვილმა - 12 ათასლარიანი შემოწირულობა გაიღო მმართველი პარტიისთვის.
სს „ანა ჯგუფის“ (ეს ჰოლდინგი აერთიანებს ხორც-პროდუქტების მწარმოებელ ქარხანა „მითანას“, საკონდიტრო ფაბრიკა „ტკბილ ქვეყანას“ და სადისტრიბუციო კომპანია „კანტს“) დამფუძნებელმა ამირან ქორთიაშვილმა „ნაციონალურ მოძრაობას“ 60 ათასი ლარი გადაურიცხა.
ასევე, 60 ათასი ლარი გადაურიცხა მმართველ პარტიას სს "მადნეულის" ფინანსურმა დირექტორმა მიხეილ ესიაშვილმა, შესყიდვების დირექტორმა ზურაბ გოზალიშვილი, წარმოების დირექტორმა ჯამბულატ ჯაყელმა, გენერალურმა დირექტორმა გიორგი დევაძემ. ჯამში, ‘მადნეულის" მენეჯმენტის წარმომადგენლებმა „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობას“ 240 ათასი ლარი შეწირეს.
პარლამენტარ ლაშა დამენიას ძმა, ბიზნესმენი და ეკონომიკის მინისტრის ყოფილი მოადგილე კახაბერ დამენია მმართველ პარტიას ასევე 60 ათასი ლარით შეეწია. დამენიას პარტნიორებმა კომპანიაში „გუტიძე დამენია ჩანტლაძე სოლუშენს (კომპანია მუშაობს ლობირებაზე, უძრავი ქონების მართვასა და სხვა საკითხებზე) - იზაბელა გუტიძემ და დავით ჩანტლაძემ (გარემოს დაცვის ყოფილი მინისტრი და პრეზიდენტ სააკაშვილის ადმინისტრაციის უფროსის ასევე ყოფილი მოადგილე) ამდენივე შემოწირულობა გაიღეს მმართველი პარტიისთვის. აღნიშნული კომპანიის კლიენტები არიან: ფინანსთა სამინისტრო, სს „მადნეული“, „საქართველოს რკინიგზა“, „ენერგო პრო ჯორჯია“ და სხვა უმსხვილესი დაწესებულებები საქართველოში.
შპს „კანოს“ დირექტორმა და 60%-იანი წილის მფლობელმა ნოდარ ალადაშვილმა „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობას“ 60 ათასი ლარი გადაუხადა, ხოლო 40%-იანი წილის მფლობელმა ილია ალადაშვილმა - 7000 ლარი. სამშენებლო კომპანია „კანოს“ მიერ შესრულებულ პროექტებს შორისაა: რამდენიმე გადასასვლელი ხიდი თბილისში, ქუთაისის, გორის, ოსიაურის, კაპიტნარის სამხედრო ბაზები, აშშ-ის საელჩო დიღომში, "ქართუ ჯგუფის" ბიზნეს-ცენტრი სოლოლაკში, რამდენიმე თეატრის რეკონსტრუქცია თბილისში და ა.შ.
გასული წელს შეცვლილი კანონის შესაბამისად, იურიდიულ პირებს აღარ აქვთ პარტიების დაფინანსების უფლება, თუმცა მმართველ პარტიას, როგორც კონტროლის პალატის მასალებიდან ჩანს, ეს არ უქმნის პრობლემას, რომ კომპანიების მაღალი რგოლის მენეჯმენტისგან, როგორც ფიზიკური პირებისგან მიიღოს სოლიდური შემოწირულობები.
მმართველი პარტიის 60 ათასლარიან შემწირველებს შორისაა საქართველოს სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილის მამა შოთა აბულაძე, რომელიც, თავის მხრივ, არის შპს „საგზაო სამშენებლო სამმართველო #1“-ის დირექტორი და 50%-იანი წილის მფლობელია. აღნიშნული კომპანია საბიუჯეტო სახსრებით აწარმოებს სამშენებლო საქმიანობას შიდა ქართლში. ამ რეგიონის გუბერნატორის მოადგილე კი აბულაძის სიძეა.
„ერთიან ნაციონალურ მოძრაობას“ 25 ათასი ლარი გადაურიცხა შპს "იბოლიას" დირექტორმა და 15%-იანი წილის მფლობელმა იოსებ მაკრახიძემ, მისი კომპანია კი წლების მანძილზე მუშაობს საბიუჯეტო დაკვეთებზე, რომელიც საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ეგიდით წარმოებს.
მმართველი პარტიის შემწირველებს შორის არიან სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლები: მაგალითად,  25 ათასი ლარი გადაურიცხა "ერთიან ნაციონალურ მოძრაობას" შსს-ს გენერალური ინსპექციის (დეპარტამენტის) უფროსის მოადგილემ ჯონი ოთარაშვილმა.
ახალგორის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წევრს, მიხეილ გიგაურს, საკუთარ რეზიუმეში მითითებული აქვს, რომ წეროვანის დევნილთა დასახლებაში ცხოვრობს, თუმცა მან „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობას“ 15 ათასი ლარი შეწირა.
კონტროლის პალატის მონაცემებით, ამავე პერიოდში, მიმდინარე წლის 1 იანვრიდან 19 ივნისამდე, პარტიამ „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველო“ 43 923,50 ლარის შემოწირულობა მიიღო 6 ფიზიკური პირისგან. აქედან 10 562,50 ლარი თავად პარტიის თავმჯდომარემ მანანამ კობახიძემ გადარიცხა. მსხვილ შემწირველებს შორის არიან, ასევე, კოალიცია „ქართული ოცნების“ პოლიტიკური საბჭოს წევრი, ეკონომისტი ნოდარ ხადური (11 361 ლარი) და მოჭადრაკე ზურაბ აზმაიფარაშვილი (20 000 ლარი).

People Labeled as Criminals by the Authority Fund the Ruling Party
Among the businessman and acting officials of the government, who donate to the ruling party, there are people, whom the current government arrested as members of the organized criminal groups.
According to the Financial Monitoring Service at the Chamber of Control CoC, the ruling party received the most donation – 1 768 492 lari from 75 physical persons from January 1 to June 19, 2012.
People, whom the acting government arrested for criminal activities, are among large donators of the United National Movement [UNM]. For example, physical persons – Sergo Labartkava and Tamaz Jamagidze donated 40 000 lari each to the UNM. Officers of the Constitutional Security Department detained them on March 30, 2010 for the membership of a criminal group which had extorted 370 000 lari from an entrepreneur in exchange of reduced tax payment. This crime envisages imprisonment up to 10 years but as the CoC report these people donated solid sums to the United National Movement.
Elguja Beruashvili donated 20 000 lari to the UNM though he was also arrested by the CSD as a member of organized criminal group. Employees of the State Supervision Inspection at the Ministry of Economic Development of Georgia, Supervision Department for Natural Air and Pipe-Line Systems were members of this group. They were accused of accepting a large amount of bribe that was punished under imprisonment up to 15 years.
Zurab Inasaridze, owner of the Iberia Trading Ltd, transferred 12 000 lari to the UNM; he was also arrested by the CSD as a member of the organized criminal group. According to the information published on the CSD website, the members of this group hid tens thousands lari of taxes from the state budget.
There are businessmen too among the donators to the ruling party besides people with criminal past; those people are either relatives of high-ranking officials of the government or representatives of the companies, which had implemented various activities funded from the state budget.
Businessman Iago Chocheli, brother of Mtskheta-Mtianeti regional governor Tsezar Chocheli donated the maximum allowed sum – 60 000 lari to the UNM. Vasil Sulkhanishvili, a representative of Chocheli’s company “Berta” donated 12 000 lari to the ruling party.
Founder of the JSC “Ana Group” (unifying meat factory Mitana, pastry factory “Tkbili Kvekana” and distribution company Kant) Amiran Kortiashvili donated 60 000 lari to the National Movement.
Financial director of the Madneuli JSC Mikheil Esiashvili, purchase director of the JSC Zurab Gozalishvili, enterprise director Jambulat Jakeli and Director General of the JSC Giorgi Devadze transferred 60 000 lari each to the ruling party; in total their donation amounted to 240 000 lari.
Businessman and former deputy minister of economy Kakhaber Damenia, who is brother of MP Lasha Damenia, donated 60 000 lari to the ruling party. His partners in the Company “Gutidze Damenia Chantladze Solutions” (working on lobbying, real estate management and other issues) Izabela Gutidze and Davit Chantladze (former minister of environment and former deputy head of President Saakashvili’s administration) transferred the same amount of money to the ruling party. Ministry of Finances, Madneuli JSC, Georgian Railway, Energo-Pro Georgia and other large companies are clients of this company.
Director and 60% shareholder of the Kano Ltd Nodar Aladashvili transferred 60 000 lari to the UNM; Ilia Aladashvili, who owns 40% share in the Ltd, transferred 7 000 lari. The construction company Kano has implemented the following projects: several crosswalk bridges in Tbilisi, Kutaisi, Gori, Osiauri, Kopitnari military bases, US Embassy in Digomi, Cartu Group’s business-center in Sololaki, reconstructed several theatres in Tbilisi, etc.
In accordance to the last year amendments to the law, legal entities are no longer allowed to fund political parties, however, as the materials of the Control of Chamber prove this particular provision in the law does not restrict the ruling party to receive solid donations from physical persons representing superior management group of various companies.
Shota Abuladze, father of deputy minister of agriculture of Georgia, is among the donators who donated 60 000 lari to the ruling party; Shota Abuladze is director and 50% shareholder of the Road Construction Department # 1 Ltd. This company carries out construction activities in Shida Kartli with budget funds; deputy governor of Shida Kartli region is Abuladze’s son-in-law.
Director and 15% shareholder of the Ibolia Ltd Ioseb Makrakhidze transferred 25 000 lari to the ruling party; his company was implementing projects of the Road Department with budget funds.
Representatives of governmental institutions also are among donators: for example. Deputy Head of the General Inspection of the MIA Joni Otarashvili donated 25 000 lari to the UNM.
According to Mikheil Gigauri’s resume, who is member of Akhalgori municipal board, he lives in IDP Settlement in Tserovani; however he managed to donate 15 000 lari to the UNM.
According to the CoC data, political party Georgian Dream – Democratic Georgia received 43 923, 50 lari as donation from 6 physical persons from January 1 to June 19 of 2012. Among them, 10 562, 50 lari was donated to the party by Manana Kobakhidze, chairwoman of the party. Economist Nodar Khaduri, member of the political council of the Georgian Dream donated 11 361 lari and chess-player Zurab Azmaiparashvili donated 20 000 lari.