თბილისელ სომეხთა ასამბლეის პოლიტიკურ პარტიებთან შეხვედრაზე მოსასმენი და ჩამწერი მოწყობილობა აღმოაჩინეს
საერთო-სამოქალაქო მოძრაობა „მრავალეროვანი საქართველო“ აგრძელებს პოლიტიკური პარტიების საჯარო საქმიანობაზე დაკვირვებას, რისი უმთავრესი მიზანიცაა ეთნიკურ და რელიგიურ უმცირესობებთან თანამშრომლობის ინტენსიურობის განსაზღვრა და ამ უკანასკნელთა ჩართულობა პარტიების პროგრამებში, განსაკუთრებით კი წინასაარჩევნო პერიოდში.
ხსენებული ინიციატივის ფარგლებში, „მრავალეროვანი საქართველო“ აკვირდებოდა 21 ივნისს გამართულ თბილისელ სომეხთა ასამბლეის მიერ ორგანიზებულ კონფერენციას თემაზე „წინასაარჩევნო დისკუსია სომხურ თემთან“.
კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს სომხური თემის ორგანიზაციების ლიდერები, სომხური ინტელიგენციის წარმომადგენლები, სომხური სამოციქულო ეკლესიის და სომხური კათოლიკური ეკლესიის წარმომადგენლები. შეხვედრას ესწრებოდნენ სამი პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენლები: „დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველო“, „თავისუფალი საქართველო“ და კოალიცია „ქართული ოცნების“ წევრი რესპუბლიკური პარტია.
შეხვედრაზე განიხილეს საქართველოს სომეხთა სათვისტომოს წინაშე არსებული სპეციფიური პრობლემები და მათი გადაჭრის შესაძლო გზები, ასევე ქვეყნის ეთნიკურად სომეხი მოქალაქეების პოლიტიკურ პროცესეში ჩართულობის საკითხი და ზოგადად წინასაარჩევნო კლიმატი საქართველოში.
ორგანიზატორების ცნობით, მეორე ეტაპზე დაგეგმილია შეხვედრები შემდეგი პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლებთან: „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“, „ახალი მემარჯვენეები“, „ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობა“.
შეხვედრის დასრულების შემდეგ საკონფერენციო დარბაზში აღმოჩნდა ქოთნის ყვავილი და მასში ჩამალული ავტინომიური ჩამწერი მოსასმენი მოწყობილობით. სასტუმროს პერსონალის თქმით, სადაც გაიმართა კონფერენცია, ქოთანი შეხვედრამდე 2-3 საათით ადრე მოიტანა სამმა კაცმა, რომლებმაც მათ ორგანიზატორებად გააცნეს თავი. შემთხვევის ადგილას გამოძახებულ იქნა პატრულის სამსახური.

Listening and Recording Devices Discovered During the Meeting between Assembly of Armenians from Tbilisi and Political Parties
Public Movement Multinational Georgia continues observation of public activities of political parties that aims to identify their cooperation with ethnic and religious minorities and to ensure engagement of minority groups in the programs of political parties, particularly during pre-election period.
In the frame of the mentioned initiative, Multinational Georgia observed the June 21 conference organized by the Assembly of Armenians from Tbilisi, whose topic was “Pre-Election Discussion with Armenian Community”.
Leaders of Armenian Organizations in Georgia, representatives of Armenian intellectuals, Armenian Apostle Church and Armenian Catholic Church participated in the meeting. Representatives of three political parties attended the meeting: Democratic Movement – Unified Georgia, Free Georgia and Republic Party from the Coalition Georgian Dream.
The meeting participants discussed specific problems of Armenian community in Georgia and possible ways how to resolve them; they also discussed the issue of engagement of ethnic Armenian citizens of Georgia into political process and general pre-election climate in Georgia.
Meeting organizers said they have scheduled meeting of ethnic minorities with the representatives of the United National Movement, New Rights and Christian Democrat Movement on the next stage.
After the meeting, participants discovered a pot with flower with hidden autonomous recording device in it. Hotel personnel said three men had brought the pot to the hotel 2-3 hours before the meeting and they introduced themselves to the personnel as organizers of the meeting. Patrol police was called to the hotel.