ზაქარია ქინქლაძე თელავის სასამართლოს დადგენილებას გაასაჩივრებს
კოალიცია „ქართული ოცნების“ ახმეტის შტაბის უფროსი ზაქარია ქინქლაძე თელავის რაიონული სასამართლოს დადგენილებას მისთვის ადმინისტრაციული წესით 25 დღიანი პატიმრობის შეფარდების შესახებ თბილისის სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრებს.
როგორც ქინქლაძის ადვოკატმა ქეთი ზაქარიაშვილმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს განუცხადა, ის ზაქარია ქინქლაძეს ყვარლის დროებითი მოთავსების იზოლატორში წუხელ, ღამით, სამის ნახევარზე შეხვდა. „პირველი რაც ვიკითხე არის ის, რომ რამე დაზიანებები ხომ არ ჰქონდა ზაქროს, ანუ ფიზიკური ზეწოლის მსხვერპლი ხომ არ გახდა. ექიმებს უკვე გასინჯული ჰყავდათ და არანაირი დაზიანებები არ აქვს. ძალიან დათრგუნული იყო. მითხრა, რომ პროცესის დაწყებამდეც მოსთხოვა მოსამართლეს, რომ სხდომას ადვოკატის გარეშე ნუ ჩაატარებდნენ, მაგრამ საშუალება არ მისცეს, რომ დამკავშირებოდა. აუცილებლად გავასაჩივრებთ რაიონული სასამართლოს დადგენილებას და ზაქარია ქინქლაძის დაუყოვნებლივ გათავისუფლებას მოვითხოვთ“, – აღნიშნა ქეთი ზაქარიაშვილმა.
ახმეტის პოლიციამ ზაქარია ქინქლაძე 24 ივნისს, 13:00 საათისთვის დააკავა. თავდაპირველად ის მოწმის სტატუსით სისხლის სამართლის საქმეზე დაკითხეს. ქინქლაძეს პოლიციაში ახმეტის გამგეობის თანამშრომელმა პაატა სუხიშვილმა უჩივლა, რომელიც მას ხულიგნობაში ადანაშაულებდა. მოგვიანებით, პოლიციამ საქმე გადააკვალიფიცირა და  მოკვლევა ადმინისტრაციული წესით გააგრძელა. თვითმხილველების განცხადების მიუხედავად, რომ ქინქლაძის მხრიდან ხულიგნობას ადგილი არ ჰქონია, თელავის სასამართლოს მოსამართლე ლაბაზა დუიშვილმა ქინქლაძეს 25 დღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა შეუფარდა. მოსამართლემ პროცესი ისე ჩაატარა, რომ მასზე დასწრების საშუალება არც ადვოკატს მიეცა, არც ჟურნალისტებს და არც სხვა დაინტერესებულ პირებს.

Zakaria Kinkladze to Appeal Judgment of Telavi Court
Head of Akhmeta district office of the Coalition Georgian Dream Zakaria Kinkladze will appeal the judgment of the Telavi District Court on imposing 25-day administrative imprisonment on him.
Kinkladze’s lawyer Keti Zakariashvili told ICK she had met Kinkladze in Kvareli pre-detention setting at 2:30 am last night. “First of all I asked him whether he had any injuries on the body, or if he had subjected to physical assault. Doctors had already examined him and he had no injuries. He was desperate. Kinkladze said he had requested the judge not to hold trail without his lawyer but they did not allow him to call me. We will appeal the judgment of the district court and demand immediate release of Zakaria Kinkladze,” Keti Zakariashvili said.
Akhmeta district police arrested Zakaria Kinkladze at about 1:00 pm on June 24. Initially he was interrogated as a witness in the criminal case. An employee of the Akhmeta district administration Paata Sukhishvili sued him at the police and blamed him in hooliganism. Later, police changed the qualification of the case and continued investigation under administrative law. Despite testimonies of eye-witnesses, who claimed that Kinkladze had not committed crime of hooliganism, Judge Labaza Duishvili at Telavi district court sentenced Kinkladze to 25-day administrative imprisonment. The judge conducted the trial without lawyer, journalists and other interested persons.