ვის სჭირდება ბაგრატის ტაძრით პოლიტიკური სპეკულაცია
როგორც კულტურის მინისტრმა ნიკა რურუამ - ბევრ ტყუილთან ერთად ორიოდე დღის წინ ჩატარებულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა, ბაგრატი ტაძრის საკითხი მართლაც პოლიტიკური სპეკულაციის საგანი გახლავთ. ოღონდ არა „ვიღაცეების“, არამედ თავად საქართველოს პრეზიდენტის.
„ახალ ბაგრატში“ - აქ უკვე აღდგენაზე და რეაბილიტაციაზე ლაპარაკი ზედმეტია - პომპეზურად შესვლა - სანამ კიდევ სადმე შეესვლება - გახდა პრეზიდენტის მთავარი ახირება. რაც უთუოდ გამძაფრდა ივანიშვილთან პოლიტიკური კონკურენციის და სამების „კომპლექსის“ ფონზე. ამ პიროვნულ ახირებას და ჩვენი ექსპერტების და სხვა პასუხისმგებელი პირების მონურ დამოკიდებილების მსხვერპლი გახდა ჩვენი კულტურული მემკვიდრეობა და პირველ რიგში, ბაგრატი.
ბაგრატის საკითხის და იუნესკოს დასკვნების შესახებ ტყუილების კორიანტელი ხშირად გვესმის, რომლის მიზანი ერთია, ანუ ხალხის გააბრუება და გადაფარვა იმ რეალური საფრთხის, რაც ემუქრება არა მხოლოდ ბაგრატს, არამედ საერთოდ საქართველოს კულტურულ ძეგლებს და მემკვიდრეობას.
ბაგრატის ტაძარი სიმბოლო გახდა ჩვენს ერში არსებული დღევანდელი ყველა სენის, ერთი ადამიანის გემოვნებაზე და სხვა აზრის გათვალისწინების გარეშე მიღებული გადაწყვეტილებები, ეკლესიის გვერდის ავლით იმ საკითხებში, რომელიც მას უშუალოდ ეხება, საზოგადოების სრული გვერდის ავლით ჩუმად დაწყებული და ფაქტიურად უკვე დამთავრებული პროექტების წარდგენა.
რეალური საფრთხის გასაგებად რამდენიმე ფაქტი საზოგადოებას უნდა მიეწოდოს:
1. იუნესკოში არსებობს ორის ნუსხა. ერთი მსოფლიო მემკვიდრეობის ძეგლების, რომელშიც ბაგრატი - გელათთან ერთად როგორც ერთი და განუყოფელი კომპლექსი - და ეს გარემოება მეტად საყურადღებოა - ჩაწერილ იქნა 1994 წელს (ანუ სააკაშვილის ჟამთაღრიცხვამდე!). მეორე ნუსხა კი "საფრთხეში მყოფ მსოფლიო მემკვიდრეობის". ამ მეორე სიაში გადაჰყავთ ის ძეგლები, რომლებსაც პირველი სიიდან ან ბუნებრივი კატასტროფის, ან სხვა გარემოებების და უფრო ხშირად არა სწორი კონსერვაციის ზომების გამო ავთენტურობა და ღირებულება ეკარგებათ. სწორედ ამ მეორე სიაში გადაყვანილ იქნა ბაგრატი და გელათი 2010 წელს დაწყებული და შეუთანხმებელი სამუშაოების შედეგად. ამ მეორე სიიდან ამოწერა ხდება ორი და მხოლოდ ორი გზით: ან მოკლე ვადაში ძეგლი უბრუნდება - იმის მერე, რაც იუნესკოს რეკომენდაციები შესრულებული იქნება და არა სწორი რეკონსტრუქციის შედეგები გამოსწორებული - მთავარ სიას. ან მეორე: თუ იუნესკომ ჩათვალა რომ შეუქცევად პროცესებს ჰქონდა ადგილი და ძეგლის მსოფლიო ღირებულების გადარჩენას ვეღარ შეძლებს - საერთოდ და სამუდამოდ სიიდან ამოიღებს. ეს მეორე გზა ემუქრება ბაგრატს და აქ არის მგლის თავი დამარხული.
2. ამ სესიაზე (რომელიც პეტერბურგში იწყება) არ მოხდება ბაგრატის სიიდან ამოღება - როგორც ნათლად სჩანს ქვემოთ მოტანილი გადაწყვეტილების პროექტის ტექსტიდან. არა იმიტომ, რომ იუნესკო უცებ ეთანხმება ხელისუფლების ხედვას და მოქმედებას. ბაგრატის შესახებ მათი დასკვნა (და არა ერთი არაკომპეტენტური ექსპერტის) ერთმნიშვნელოვად გამოიხატება მოცემულ ტექსტში: „შეუქცევადი პროცესი“, „ბაგრატის ავთენტურობა დაიკარგა“, „მსოფლიო ღირებულება ვერ დავიცავით“. ვაჩეიშვილს და სხვებს მივანდოთ ახსნა-განმარტება თუ მაინც რატომ მიაჩნია ეს ყველაფერი სწორად და იუნესკო - არაკომპეტენტურად. ჩვენ ის უნდა გვადარდებდეს, რომ ბაგრატის ბედი გადაწყვეტილია, თუნდაც ამის ფორმალიზაცია გადავადებულია. ეს გადავადება არ გეგონოთ ხელისუფლების დიპლომატიურ წარმატებას ან მის რიგით „გამარჯვებას“ მიეწერებოდეს. თუმცა, ამის ასე წარმოდგენის მცდელობა უთუოდ იქნება. ეს არის მხოლოდ და მხოლოდ იუნესკოს და საერთაშორისო ინსტანციების კეთილი ნების გამოხატვა, რათა ჩვენი უგუნურობის მიუხედავად, გელათი არ ჩაჰყვეს ბაგრატის ბედს დავიწყებაში. ამიტომაც იუნესკო მოითხოვს საქართველოსაგან, 2013 წლის თებერვლამდე შეიმუშავოს გეგმა, თუ როგორ გაიმიჯნოს გელათი ბაგრატისაგან... რათა შეძლონ გელათის სიაში დატოვება, თუნდაც - ბაგრატის გარიცხვის შემდეგ. გელათის გადარჩენაზე ზრუნავს „არაკომპეტენტური“ იუნესკო.
3. გადავადება მხოლოდ გადავადება არის. იუნესკოს გადაწყვეტილებაში არ ფიგურირებს ახალი მოთხოვნები, რომლის დაკმაყოფილება განაპირობებდა ბაგრატის საკითხის გადახედვას. ამდენად, კამათი და ვითომც კომპრომისები ლიფტის მოხსნაზე და შუშის ფლიგელის შეცვლაზე შიდა მოხმარებისათვისაა განკუთვნილი და არა იუნესკოს შეხედულებების გასათვალისწინებლად.
4. ბაგრატის ტაძრის შეუქცევადი და უხარისხო რეკონსტრუქციით არ თავდება ჩვენი ძეგლების ეპოპეა. მცხეთას საკითხი არანაკლებ საგანგაშოა. მცხეთაც მიღებული იქნა მსოფლიო მემკვიდრობის ნუსხაში 1994 წელს და 2009 წელს გადატანილია ასევე საფრთხის ქვეშ მყოფ ძეგლების ნუსხაში. საფრთხე ასე არის აღწერილი იუნესკოს დოკუმენტებში: არასწორი მართვის მექანიზმი, შემოგარენი მიწების პრივატიზაცია და აუთენტურობის დაკარგვა არასწორი რესტავრაციის სამუშაოების შედეგად... მცხეთასთან მიმართებაში აქცენტი მტკვრის სანაპიროს, სვეტიცხოვლისა და ჯვარს შორის მდებარე ტერიტორიის მდგომარეობაზე, რომელიც მთლიანად ძეგლის სტატუსით სარგებლობს და სადაც არანაირი ახალი ნაგებობები არ უნდა აშენებულიყო რათა ისტორიული ლანდშაფტი დაცული ყოფილიყო. ამავე ანგარიშში აღნიშნულია, რომ ამის მიუხედავად 2012 წელს ახალი პოლიციის, სასამართლო და საკონფერენციო შენობები აგებულ იქნა სწორედ ამ ადგილას, იგეგმება ახალი მუზეუმი და სასტუმრო კომპლექსი. აშენდა სვეტისცხოვლის შესასვლელში ტურისტული საინფორმაციო ცენტრი. მშენებლობები მიმდინარეობს ანგარიშის თქმით, „ყველაზე მნიშვნელოვან პერიმეტრში, ანუ იმ ვიზუალურ კორიდორში რომელიც სვეტიცხოველს და ჯვარს აერთიანებს“. იუნესკო სპეციალურად იმასაც აღნიშნავს, რომ არ მიუღია არანაირი გაფრთხილება, სანამ ეს დაიგეგმებოდა და შესრულდებოდა. მცხეთის მიმართ ასევე ჯერ კიდევ შენარჩუნებული იქნება ამ წელს სტატუსი საფრთხეს ვეშ მყოფი ძეგლისა. თუმცა, იუნესკო გამოთქვამს შეშფოთებას მიმდინარე სამშენებლო სამუშაოების გამო და ითხოვს მათ შეჩერებას და ახალი გეგმის წარდგენას, რომელიც გაითვალისწინებს. რომ მცხეთა და ჯვარი კომპლექსურად იყოს განხილული მათი მეტად მგრძნობიარე გარემოთი და გეგმა შესათანხმებლად იყოს წარდგენილი.
ბაგრატისგან განსხვავებით აქ ჯერ შეუქცევად პროცესად არ არის მიჩნეული მიმდინარე მშენებლობა, მაგრამ თუ რა მოხდება და მომავალ განხილვაზე რა მდგომარეობაში იქნება ეს უნიკალური ძეგლთა კომპლექსი, მთლიანად ჩვენ საზოგადოების სიფხიზლეზე იქნება დამოკიდებული. ბაგრატი იმას გვიქადის, ჩვენ თუ არ დავიცავით ჩვენი ძეგლები, საქართველოს მთავრობისგან იუნესკოც კი ვეღარ დაიცავს.
5. ბაგრატის ტრაგედიას კიდევ სხვა შედეგები მოჰყვება: რა იმედი ან პრეტენზია შეიძლება გვქონდეს, რომ იუნესკოს ჩარევით და დახმარებით შევძლებთ მომავალში აფხაზეთის ან ტაო კლარჯეთის ეკლესიების გადარჩენას, როცა საერთაშორისო ჩარევის გარეშე ჩვენ არ მიგვესვლება. ვინ დაგვეხმარება ან დახმარების ღირსად ჩაგვთვლის, როცა ყოველდღიურად ვამტკიცებთ, რომ თვით საქართველოს ტერიტორიაზე ვერ ვიცავთ ჩვენს ძეგლებს? რა იმედი უნდა გვქონდეს ჯვრის მონასტრის გადარჩენისა, სადაც ჩვენი დიპლომატიის მიღწევაა რომ საერთოდ ქართული წარმოშობა ნახსენები აღარ არის დაფაზე და რუსთველის ფრესკა და სხვა წარწერებს ვერ ვიცავთ.
6. დაბოლოს, ისიც უნდა იყოს ნათელი, რომ არა თუ დღეს ვკარგავთ ჩვენი მემკვიდრეობის აღიარების და დაცვის საშუალებას ამ ძეგლების დღეს თუ ხვალ სიიდან ამოღებით. ჩვენ ხვალინდელ შანსებსაც ვუკარგავთ ჩვენს შთამომავლებს, რომ სხვა არანაკლები ძეგლები შეტანილ იყოს მსოფლიო სიაში: ნეკრესი, უბისის ფრესკები, ატენის სიონი, სვანეთის ხატები და კიდევ რამდენი. ცნობილია, რომ ქვეყანას, რომელიც აღარ სარგებლობს იუნესკოს და საერთაშორისო მეგობრობის ნდობით, კულტურის დაცვის სფეროში, ახალი ძეგლების წარდგენა და მათი აღიარება ძალიან ურთულდება.
ერთი კითხვა და სამი რეკომენდაცია
კითხვა ეხება ამ ხელისუფლების ფარულ გეგმას. ეს უკვე სცილდება არაკოპეტენტურობას და უგნურობას და ემსგავსება მიზანმიმართულ განადგურების გეგმას, თორემ ერთდროულად მცხეთის და ჯვრის საფრთხეში მოქცევა, ბაგრატის ავთენტურობის დაკარგვა, სვანეთის მუზეუმის მოუმზადებელი რეკონსტრუქცია და დაუცველი იქაური საგანძური, ხელნაწერთა ინსტიტუტიდან გატანილი და გაფანტული ექსპონენტები, სახელმწიფო მუზეუმიდან გატანილი ფიროსმანი... სახედაკარგული ძველი თბილისი და სიღნაღი, იერიშეცვლილი და რუსეთს დამსგავსებული ქუთაისის ცენტრი, ბათუმის უნიკალური ყურეს მეჩეთის მსგავს სასტუმროთი დამახინჯება და ამ სიაში ალბად კიდევ ბევრი ან დამავიწყდა ან კიდევ ბევრი დასამახინჯებელი აქვთ... იკარგება საქართველოს მემკვიდრეობა, ასევე მისი ტურისტული პოტენციალი, სადაც აუთენტურობა წაშლილია და უგემოვნება სუფევს. ეს რას ემსახურება? ვინ გეგმავს და ვინ სარგებლობს ამით?
და სამი რეკომენდაცია:
1.  საქართველოს პარლამენტმა (ცხადია, ახალმა) სასწრაფოდ შეიმუშავოს იუნესკოს თხოვნის თანახმად და ნებისმიერი ცივილიზებული ერის მსგავსად, ეროვნული კანონი ქართულ და მსოფლიო მემკვიდრეობის დაცვისათვის.
2. შეიქმნას სასწრაფოდ ახალ ხელისუფლების პირობებში ეროვნული კომისია, სადაც ყველა დაინტერესებული მხარე წარმოდგენილი იქნება ანუ ხელისუფლება და ყველა სამინიტროები, ეკლესიის წარმომადგენლები, მაგრამ ასევე საზოგადოების წარმომადგენლები.
3. ამისათვის მესამე რეკომენდაცია - შეიქმნას, რაც შეიძლება სწრაფად დამოუკიდებელი არასამთავრობო ორგანიზაცია, რომელიც საქართველოს მოქალაქეების ინტერესებს და მათი მომავალი თაობების საგანძურის დაცვას თავის მიზნად მიიჩნევს და ბოლომდე დაიცავს.
სანამ საქართველოში ასეთი ორგანიზაცია შეიქმნება და ვინმე ჩვენი ერის ინტერესების დაცვას იკისრებს, ჩემი თავი ჩავთვალე ვალდებულად, რომ იუნესკოს გენერალურ დირექტორის მოადგილისათვის გამეზიარებინა ეს მოსაზრებები და ქათველი ხალხის ღრმა წუხილი, რათა არავინ ჩათვალოს, რომ საქართვლოში ბარბაროსების გარდა არავინ დარჩა.

Statement about the threat of removing Georgian temples from the UNESCO Heritage List
At the press-conference two days ago, alongside much false information, Minister of Culture of Georgia Nikia Rurua stated that issue of Bagrati Church is subject of political speculation. However, Georgian President is speculating with this issue and not “certain individuals” [as culture minister claimed].
Pompous entry into “New Bagrati” [what is done with the temple is not restoration and rehabilitation] is the principle caprice of the President. This caprice became particularly acute after Ivanishvili became his political rival with St. Trinity Church on the background. Our cultural heritage and Bagrati Church, first of all, became victims of this personal caprice and slavery approach to similar issues by our experts and other responsible persons.
Frequently made false statements about Bagrati Church and misinterpreted UNESCO conclusions aim to stupefy people and to camouflage real threat imposed not only on Bagrati Church but on entire Georgian culture monuments and heritage.
Bagrati Church has become a symbol of all our modern diseases when decisions are made in compliant with the taste of only one person through neglecting the opinions of all other people and position of the Orthodox Church [though this particular issue is within the competence of the Church]; when already finished projects are presented to the society through neglecting their opinion.
In order to demonstrate the real threat, the society should know several circumstances:
1) UNESCO has two lists. Bagrati in combination with Gelati Church - as one and inseparable complex [this is very significant] was put on the world heritage list in 1994 (before Saakashvili’s era started). The second one is List of Endangered World Heritage and it lists those temples which lost its authenticy and value either because of natural disasters or for some other circumstances or for incorrect conservation of temples in most cases. Bagrati and Gelati Churches were moved to the second list after conservation activities started there. Temples will be removed from the second list only by two reasons: the heritage returns to the first list after UNESCO recommendations are met and negative results of incorrect reconstruction are amended; or in the second case – if UNESCO concludes that irreversible negative processes started with regard to the heritage and nothing can survive the world heritage, they will finally remove the temple from the list. And Bagrati Church is awaiting this second option and this is the main problem.
2. Supposedly, Bagrati Church will not be removed from the List by UNESCO at the upcoming session in Petersburg. But it will not happen not because UNESCO appreciated the vision and activities of the Georgian government. Their conclusion about Bagrati Church (as well as many qualified experts) contains the following texts: “irreversible process,” “authenticity of Bagrati Church lost,” “you could not protect world heritage.” Let Vacheishvili and others clarify why they believe their activities are right and UNESCO is incompetent in this field. We must be concerned by the fact that fate of Bagrati Church is already settled though formal procedures about this issue are postponed. Do not think that this postponing is result of the government’s diplomatic success or their next victory. However, they will try to convince you in it. It is just kind will of the UNESCO and international institutions in order to protect Gelati from sharing the same fate as Bagrati Church. So, the UNESCO demands Georgia to work out an action plan before February 2012 how to separate Gelati and Bagrati from each other… they are eager to maintain at least Gelati on the list of world heritage without Bagrati. “Incompetent” UNESCO is bothered with the fate of Gelati church.
3. Adjournment means adjournment. UNESCO conclusion does not contain new requirements whose implementation could guarantee revision of Bagrati Church issue. So, dispute and compromises about removal of lift and glass outbuilding are just for internal use and not for the implementation of UNESCO’s recommendations.
4. Irreversible and poor reconstruction of Bagrati Church does not put an end to the epopee of our temples. Issue of Mtskheta is not less alarming. Mtskheta was also enlisted on the World Heritage List in 1994 and in 2009 it was moved to the List of Endangered World Heritage. UNESCO documents describe the threat as follows: improper management mechanism, privatization of surrounding lands and loss of authenticity as a result of incorrect restoration activities… With regard to Mtskheta, particular attention is paid to Mtkvari embankment, territory between Svetitskhoveli and Jvari monasteries which have heritage status and no new constructions were to be launched in the area in order not to damage historic landscape. The same report states that despite this warning, new buildings of police station, court and conference halls were built in 2012 in that particular place; local government also plans to construct new museum and hotel complex. Tourist Information Center was constructed at the entrance to Svetitskhoveli Church. Construction activities are going on “in the most significant perimeter that is visual corridor unifying Svetitskhoveli and Jvari Monasteries.” UNESCO underlines that nobody had warned the international organization about planned and implemented construction activities in the area. The status of endangered world heritage will be suspended with regard to Mtskheta too. However, UNESCO is concerned about ongoing construction activities and requests the authority to immediately stop it and to provide a new plan which will envisage Mtskheta and Jvari monastery in complex due to their too sensitive environment and the plan shall be submitted for endorsement.
Unlike Bagrati Church, UNESCO did not evaluate the ongoing construction as irreversible process but it is up to vigilance of our society what will happen and what conditions this unique complex will be during the next UNESCO session. Bagrati Church already convinced us that unless we protect our heritage, even UESCO cannot protect them from our government.
5. Tragedy of Bagrati Church will have some other follow-up results: how can we hope for or complain if UNESCO will never assist us in the revival of Georgian churches in Abkhazia or in Tao Klarjeti where we cannot enter without involvement of international community? Who will assist us when we cannot protect our monuments on our own territory with everyday activities? How can we hope for revival of Jvari Monastery [in Jerusalem] where even template with Georgian script, Rustaveli’s fresco and some other Georgian scripts were removed due to our poor diplomacy?
6. And finally, it should be obvious that we do not just lose opportunities to acknowledge and protect our heritage not only nowadays but we also deprive our next generations from the opportunity to enlist other valuable temples in the World Heritage List, like: Nekresi, Ubisi frescos, Ateni Sioni, icons in Svaneti and plenty others. It is known that if a country loses trust of UNESCO and international community in the field of protection of culture heritage, will have meager chances to submit new temples for recognizing them as world heritage.
One question and three recommendations
My question is about camouflaged plan of the government. It is already beyond incompetence and ignorance and looks like purposeful plan of deconstruction because simultaneously done several actions – endangered Mtskheta and Jvari monastery, lost authenticity of Bagrati Church, unprepared reconstruction of Svaneti Museum and unprotected treasure in it, exponents taken out of the Manuscript Institute and disseminated, Pirosmani taken out of the State Museum… Old Tbilisi and Signagi with lost original face, Kutaisi Center with changed view in Russian way, damaged unique bay in Batumi by the newly-constructed mosque-like hotel and maybe I have forgotten some places in this list or they [government] have much more to destroy… Georgian heritage is disappearing as well as its tourist potential where authenticity is lost and poor taste is raging. What is the purpose of all these activities? Who plans and benefits from it?
And three recommendations:
1. Parliament of Georgia [of course the new one to be elected in the fall of 2012] shall immediately draft national law about the protection of Georgian and World Heritage in accordance to the UNESCO requirements and any other civilized nations.
2. New government shall immediately set up national commission with representatives of all interested parties – government and all ministries, church and society.
3. To immediately set up independent nongovernmental organization whose purpose will be protection of interests of Georgian citizens and heritage for future generations and will do it.
Before similar institution is set up in Georgia and takes responsibility to protect interests of our population, I considered it was my duty to share my opinion and concern of Georgian population about this issue with the UNESCO deputy director general in order to assure him that not only barbarians live in Georgia.