პროკურატურა ვანო ჩხარტიშვილს ამომრჩევლის მოსყიდვაში ადანაშაულებს
ფონდ „ქომაგის“ მიერ დარეგისტრირებული მოქალაქეების საბანკო ანგარიშებზე ბოლო დღეებში უცხოეთიდან თანხების საეჭვო ვითარებაში გადმორიცხვის მრავალი შემთხვევა გამოვლინდა. ამის შესახებ განცხადებას მთავარი პროკურატურა ავრცელებს.
მათივე ცნობით, მოპოვებული მტკიცებულებებით დასტურდება, რომ სახეზეა ამომრჩევლის მოსყიდვის ახალი სქემა, რომლის განხორციელებაშიც მონაწილეობენ პარტია „ქართულ ოცნებასთან“ დაკავშირებული, საქართველოს ფარგლებს გარეთ მყოფი ვანო ჩხარტიშვილი და მისი ოფშორული კომპანიები.
„თანხების გადმორიცხვა ხდებოდა რამდენიმე უცხო ქვეყნის მოქალაქისა და ოფშორული კომპანიების ანგარიშებიდან ისე, რომ თითოეული გადმომრიცხავი თანხას ურიცხავს 5, 10 ან მეტ საქართველოში თანხის მიმღებ, ფონდ „ქომაგში“ დარეგისტრირებულ პირს. გადმომრიცხავი ფიზიკური პირები ნატალია კოზიუპა, კატრინა პავლოვა, რიჩარდ ჯეი ტეილორი და სხვები არიან ვანო ჩხარტიშვილზე ფინანსურად დამოკიდებული პირები, რომელთაც არანაირი კავშირი საქართველოსთან არ გააჩნიათ“, - აღნიშნულია განცხადებაში.
პროკურატურის ცნობით, გამოძიების ინტერესებიდან გამომდინარე, 28 ივნისს მოწმის სტატუსით გამოიძახეს აღნიშნული თანხების მიმღები პირები.
„მათი დაკითხვა იწარმოებს კანონმდებლობის მოთხოვნათა დაცვით, მათი სურვილის შემთხვევაში, დაკითხვის პროცესს დაესწრებიან ადვოკატები“, - აცხადებენ პროკურატურაში.
„პროკურატურას მიზანშეწონილად მიაჩნია, გამოიყენოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით მისთვის მინიჭებული უფლებამოსილება და გამოძიების დასრულებამდე სასამართლოს მიმართოს შუამდგომლობით თანხების მიმღებთა საბანკო ანგარიშების დაყადაღების შესახებ. აღნიშნული მიზნად ისახავს შესაძლო დანაშაულის თავიდან აცილებას, ასევე წინაასარჩევნო პროცესების დაცვას შესაძლო დანაშაულებრივი ჩარევისაგან და პოლიტიკური პარტიებისა და მოქალაქეების საარჩევნო უფლებებისა და გამოხატვის თავისუფლების უზრუნველყოფას“, - ნათქვამია პროკურატურის განცხადებაში.

Chief Prosecutor’s Office spread information that they in the process of investigation into the alleged facts of voter-buying, it was discovered that in the last few days there has been a significant number of highly suspicious money transfers from abroad to the private bank accounts of Georgian citizens, registered at the Fund "Komagi", which is affiliated with the Political Party "Georgian Dream".
According to the Chief Prosecutor’s Office of Georgia, the existing evidence proves that Vano Chkhartishvili, a Georgian national who is living abroad and is affiliated with the Political Party "Georgian Dream" is participating in the implementation of a new scheme of voter-buying through his offshore companies.
“The money transfers are initiated from the bank accounts of several foreign nationals and offshore companies, so that each initiator makes a transfer to those 5, 10 or more money recipients in Georgia, who are registered with the Fund "Komagi".
“Money was transferred from bank accounts of several foreign citizens and off-shore companies; each of them transfers money to 5, 10 or more Georgian citizens who are registered by the Foundation Komagi. Initiators of money transfer, Natalia Koziupa, Katrina Pavlova, Richard Jay Taylor and others are financially depended on Vano Chkhartishvili and have no connections with Georgia,” the statement reads.
Prosecutor’s Office reports that due to the interests of investigation, people receiving the money will be called in for interrogation on June 28, with a status of witnesses.
“Their interrogation will be conducted in full accordance with the law, with a participation of defense lawyer, as desired.”
“At this point, due to the interests of investigation the Prosecutor's Office deems it appropriate to use the power granted by the Criminal Procedure Code and request the court to seize the bank accounts of those individuals, who received money through the bank transfer. The seizure will be effective until the completion of investigation.
This procedure aims to avoid a possible criminal activity, as well as to protect pre-electoral process from possible criminal interference and to ensure freedom of expression and protect electoral rights of citizens and political parties,” the statement reads.