დაჯილდოვდნენ ჟურნალისტურ კონკურსში „ადამიანის უფლებები - ფოკუსი წამებაზე“ გამარჯვებულები
26 ივნისს, გაეროს წამების მსხვერპლთა მხარდაჭერის საერთაშორისო დღეს, გამოვლინდა გამარჯვებულები ჟურნალისტურ კონკურსში - „ადამიანის უფლებები - ფოკუსი წამებაზე“. კონკურსი ჩაატარა წამების მსხვერპლთა ფსიქო-სოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის ცენტრმა (GCRT) და ადამიანის უფლებათა ცენტრმა (HRIDC), თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლთან (HRHT) თანამშრომლობით.
ჟურნალისტური კონკურსის ჟიურის შემადგენლობაში შედიოდნენ: წამების მსხვერპლთა ფსიქო-სოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის ცენტრის (GCRT) ხელმძღვანელი ლელა ცისკარიშვილი, საქართველოს ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიის თავმჯდომარე ზვიად ქორიძე, თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის მედიაცენტრის კოორდინატორი, humanrights.ge-ს მთავარი რედაქტორი ალეკო ცქიტიშვილი, პუბლიცისტი ნინია კაკაბაძე, ომისა და მშვიდობის გაშუქების ინსტიტუტის (IWPR) მთავარი რედაქტორი გიორგი კუპატაძე.
ჟიურის გადაწყვეტილებით, საუკეთესო ბლოგერის ნომინაციაში გამარჯვებული წელს არ გამოვლინდა. ნომინაციაში „ჟურნალისტური გამოძიება“ დაჯილდოვდა სტუდია „მონიტორის“ ჟურნალისტი მაგდა მემანიშვილი ფილმისათვის - „წამება საქართველოს ციხეებში“; ნომინაციაში - „საუკეთესო რადიოსიუჟეტი“ დაჯილდოვდა რადიო „თავისუფლების“ ჟურნალისტი ეკა ქევანიშვილი რადიოსიუჟეტისთვის „რატომ არ გადაუვადეს დაავადებულ პატიმარს სასჯელი“; საუკეთესო ტელესიუჟეტის ნომინაციაში დაჯილდოვდა ჟურნალისტი ბელა ზაქაიძე „პალიტრა ტვ“-სთვის მომზადებული ტელესიუჟეტისთვის „რა ხდება საქართველოს ციხეებში“; საუკეთესო სტატიის ნომინაციაში გაიცა ორი პრემია: I პრემია გადაეცა „ლიბერალის“ ჟურნალისტს ზურაბ ვარდიაშვილს სტატიისთვის „მკურნალობის ფორმა - ცემა“, II პრემია კი გაზეთ „რეზონანსის“ ჟურნალისტს სალომე აჩბას, სტატიისთვის „უფლებამოსილების გადამეტებად გასაღებული წამების ფაქტები“.
კონკურში გამარჯვებულთა დაჯილდოვება ჩატარდა ფონდ „ღია საზოგადოება - საქართველოს“ ოფისში. I პრემიის სახით ჟურნალისტებს 700-700 ლარი გადაეცათ, ხოლო II პრემიის სახით - 500 ლარი.
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი, მედიაცენტრი
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის წევრი ორგანიზაციები არიან: ადამიანის უფლებათა ცენტრი; წამების მსხვერპლთა ფსიქო-სოციალური რეაბილიტაციის ცენტრი; კონსტიტუციის 42-ე მუხლი, კავშირი საფარი; ადამიანის უფლებებისა და კონფლიქტების კვლევის ცენტრი - კავკასია; მედიის ინსტიტუტი.

Winners of Journalist Competition “Human Rights – Focus on Torture” Were Awarded
On June 26, UN International Day in Support of Torture Victims, winners of the journalist competition – Human Rights – Focus on Torture were nominated. The competition was announced by Georgian Centre for Psychosocial and Medical Rehabilitation of Torture Victims (GCRT) and Human Rights Center (HRIDC) together with the Human Rights House Tbilisi (HRHT).
The jury members of the journalistic competition were: head of GCRT Lela Tsiskarishvili, Chairman of the Georgian Journalistic Ethic Charter Zviad Koridze, coordinator of the HRHT Media Center and editor-in-chief of humanrights.ge Aleko Tskitishvili, publicist Ninia Kakabadze and editor-in-chief of the Institute for War and Peace Reporting (IWPR) Giorgi Kupatadze.
According to the decision of jury members, the author of the best blog was not nominated this year. Journalist Magda Memanishvili of the Studio Monitor won the nomination for the Best Journalistic Investigation for her documentary “Torture in Georgian Prisons;” journalist Eka Kevanishvili of the Radio “Freedom” won the nomination for the Best Radio-Story – “Why Imprisonment on Sick Prisoner Was Not Postponed”; journalist Bela Zakaidze won nomination for the best TV-story “What Is Going on in Georgian Prisons” for palitra.tv; two awards were assigned to the winners for the best articles: first prize was given to journalist Zurab Vardiashvili of the Liberali – “Treatment Method – Beating”; and the second prize was delivered to journalist Salome Achba of the newspaper Resonansi for the article “Torture Facts Qualified as Abuse of Power.”
The award ceremony took place in the office of the Open Society - Georgia Foundation. Journalists winning first prize in the competition received 700 lari each and 500 lari was assigned for the second prize.