ფონდ „ქომაგთან“ დაკავშირებული მოქალაქეები უკანონოდ და არაადამიანურ პირობებში დაკითხეს - არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადება
18.06.2012
ჩვენ, ქვემორე ხელმომწერი ორგანიზაციები გამოვთქვამთ შეშფოთებას უკანასკნელ ხანებში ფონდ „ქომაგთან“ დაკავშირებული მოვლენების გამო.
როგორც ჩვენთვის გახდა ცნობილი, მიმდინარე წლის 9 ივნისს შსს კონსტიტუციურ უსაფრთხოების დეპარტამენტმა დაიწყო მასობრივად იმ ხალხის დაბარება, რომლებმაც ფონდ „ქომაგს“ დახმარების თხოვნით მიმართეს.
არაერთი მოქალაქე ე. წ. მოდულის შენობაში გადაიყვანეს უწყებების ჩაბარებისთანავე მუქარით და იძულებით. უწყებაში არ ყოფილა მითითებული მოტივი, თუ რასთან დაკავშირებით უნდა დაეკითხათ ისინი. მოქალაქეებს არ მიეცათ ადვოკატის აყვანის შესაძლებლობა. დაკითხვა მიმდინარეობდა ხანგრძლივი დროის მანძილზე, ზოგ შემთხვევაში - 10 საათის განმავლობაში.
გივი ქურიძეს ინფექციურ საავადმყოფოში გაუკეთდა ოპერაცია, რის შემდეგაც ძალზედ მძიმე მდგომარეობაში მყოფი პაციენტი სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლებმა, ექიმის სასტიკი წინააღმდეგობის მიუხედავად, ძალით წაიყვანეს დასაკითხად „მოდულის“ შენობაში. ხანგრძლივი დროის განმავლობაში ავადმყოფი ადამიანი ჰყავდათ დაკითხვაზე, ადვოკატის გარეშე. გივი ქურიძე აცხადებდა, რომ ცუდად გრძნობდა თავს, სტკიოდა ნაოპერაციები ჭრილობები, საიდანაც აშკარად სდიოდა სისხლი. მიუხედავად ამისა, მის დაკითხვას ჯიუტად განაგრძობდნენ სამართალდამცავები. დაკითხვის პროცესში ქურიძე შეუძლოდ გახდა, რის გამოც გამოიძახეს სასწრაფო, რომელმაც გივი ქურიძე უკან დააბრუნა ინფექციურ საავადმყოფოში. იგი დღეის მდგომარეობითაც იმყოფება საავადმყოფოში და მკურნალობს.
მანანა გურგენაშვილი ღამის 10 საათზე ყოველგვარი წინასწარი გაფრთხილების გარეშე გადაიყვანეს მოდულის შენობაში. მასთან სახლში მივიდნენ უცხო პირები და უთხრეს, რომ იგი სასწრაფოდ, დაუყოვნებლივ უნდა გაყოლოდა მათ. ქალბატონ მანანას აჩვენეს უწყება, რომელშიც იგი მოწმის სტატუსით იყო მოხსენიებული. აღსანიშნავია ისიც, რომ აღნიშნული უწყება მისთვის არ ჩაუბარებიათ კანონით დადგენილი მოთხოვნების შესაბამისად. გარდა ამისა, მას და მის ოჯახის წევრებს არ განმარტებიათ თუ რატომ, რომელ საქმეზე და რასთან დაკავშირებით უნდა მომხდარიყო მისი სასწრაფო, გადაუდებელი გადაყვანა მოდულის შენობაში და დაკითხვა.
მსგავსი უკანონო ქმედებების მსხვერლნი გახდნენ ასევე სხვა მოქალაქეები: მარეხი ვაჟბედაშვილი; ლეილა ჭეიშვილი; მანანა ჯაჯანაშვილი; ნუგზარ ბელქანია; ლამზირა ყორჩიშვილი.
მიგვაჩნია, რომ ზემოთაღნიშნული ფაქტები წარმოადგნენ ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების უხეშ დარღვევებს და ეჭვსქვეშ აყენებენ საქართველოს ხელისუფლების მიერ დეკლარირებულ პრინციპებს.
ხელმომწერი არასამთთავრობო ორგანიზაციები მოვითხოვთ აღნიშნული უკანონო ქმედებების გამოძიებას და დამნაშავეთა დასჯას.
ჩვენ ასევე მივმართავთ როგორც საქართველოს სახალხო დამცველს, ასევე საერთაშორისო ორგანიზაციებს და საქართველოში აკრედიტირებულ დიპლომატიურ კორპუსს რეაგირებისთვის.

Citizens Associated with Komagi Foundation Interrogated in Illegal and Inhuman Environment – NGO Statement
We, undersigned organizations, are concerned about recent facts in relation with the Komagi Foundation.
Reportedly, on June 9, Constitutional Security Department of the MIA launched mass summoning of people, who had applied to the Foundation for help.
Several people were forcibly taken to the so-called Moduli building [MIA office] soon after the summons were delivered to them. Nobody explained them motive of their questioning in the MIA office. Citizens could not enjoy their right to defense. The interrogation lasted long; in several cases it lasted even 10 hours.
Givi Kuridze was operated in Infection Hospital; soon after the operation law enforcement officers took the patient, who was in poor conditions, to the Moduli office for interrogation despite strict protest of doctors. The sick person was interrogated for a long time without lawyer. Givi Kuridze said he felt bad during interrogation; his surgery wound was aching and bleeding. Despite all that, law enforcement officers continued his questioning. Meanwhile, Kuridze felt bad and they called ambulance; the emergency brigade took him back to hospital. He is still in hospital and taking medical treatment.
Manana Gurgenashvili was taken to Moduli office at 10:00 pm without preliminary warning. Strangers visited him at home and requested to follow them. They showed her summon which stated that she was to be interrogated as a witness; though the summon was not handed to her as it is required by the law. Besides that neither she nor her family members were clarified why she was summoned for interrogation and about what particular case she was immediately taken to Moduli office and interrogated.
Other citizens were also subjected to similar illegal activities: Marekhi Vazhbedashvili, Leila Cheishvili, Manana Jajanashvili, Nugzar belkania, Lamzira Korchishvili.
We believe that abovementioned facts breach fundamental human rights and undermine the principles declared by the government of Georgia.
The undersigned NGOs request to investigate those illegal activities and punish perpetrators.
We also appeal to Public Defender of Georgia, international organizations and diplomatic corps accredited in Georgia to respond to these facts.