11:25, Saturday, 18.05.2013
3 ივლისს დაახლოებით 21:00 საათზე ლილოს დასახლებაში, ნავთმშენის ტერიტორიაზე არსებულ ერთი-ერთ კერძო საწარმოში ავზიდან ქლორმა გაჟონა. მაშველებმა ავზის უსაფრთხო ადგილზე გადატანა სცადეს, მაგრამ ამ დროს ავზიდან ქლორმა მეორედ გაჟონა. დაზიანებული ავზიდან გამონაბოლქვი წყლის ჭავლის მეშვეობით გააუვნებელყვეს და ავზს ონკანი შეუცვალეს.
ინციდენტის შედეგად მოიწამლნენ მიმდებარე ტერიტორიაზე მცხოვრები ადამიანები. საავადმყოფოებში სულ 73 მოწამლული ადამიანი დარეგისტრირდა. მათ შორის ერთი ორსული ქალბატონია, არიან ბავშვებიც და სხვა ადგილობრივი მცხოვრებლები. დაშავებულები მოინახულეს საქართველოს პრეზიდენტმა და ჯანდაცვის მინისტრმა.
4 ივლისს დილით 73 მოწამლული ადამიანიდან 40 კვლავ საავადმყოფოებში იმყოფებოდა.  როგორც „ინტერპრესნიუსს“ თბილისის მერიის სოციალური მომსახურების სამსახურის ხელმძღვანელმა, მამუკა ქაცარავამ განუცხადა, მოწამლულები კლინიკებში დილის 06:00 საათამდე შემოჰყავდათ. საერთო ჯამში კლინიკებს დასახმარებლად 73-მა მოქალაქემ მიმართა, რომელთაგან დილის 08:00 საათისთვის 33 გაეწერა.
„09:00 საათიდან გაწერის ახალი ნაკადი დაიწყო და ეს პროცესი დაახლოებით 2-3 საათში დასრულდება. ყველას დიაგნოზი იყო მსუბუქი ინტოქსიკაცია და ყველა მათგანის მდგომარეობა დამაკმაყოფილებელია, გარდა ერთი პაციენტისა, რომელიც კომატოზურ მდგომარეობაშია“, - აღნიშნა მამუკა ქაცარავამ.
18 წლის ახალგაზრდა კაცი ინგოროყვას კლინიკის რეანიმაციულ განყოფილებაში იმყოფება. „მას წუხელ ხუთ წუთზე მეტხანს გული გაუჩერდა. გულის გაჩერების დროს კი, ტვინში შეუქცევადი პროცესები მიმდინარეობს და კვდება სასიცოცხლო ფუნქციის მქონე უჯრედები. ექიმები მის მდგომარეობასთან დაკავშირებით საიმედო პროგნოზს ვერ აკეთებენ. ამჟამად ენცეფალოგრამის მეშვეობით მიმდინარეობს იმის დადგენა, არის თუ არა ტვინის სასიცოცხლო ფუნქციის მქონე ნაწილი გადარჩენილი და ასეთ შემთხვევაში ყველა ღონე იქნება გამოყენებული ლაშა ნარიმანიძის მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად“,- განაცხადა მამუკა ქაცარავამ და აღნიშნა, რომ კომაში მყოფი პაციენტისა და სხვა დაშავებულთა მკურნალობის ხარჯებს სახელმწიფო გაიღებს.
ამასთან, ინგოროყვას სახელობის ნეიროქირურგიის კლინიკაში დილისთვის ქლორით მოწამლული ხუთი პაციენტი აგრძელებდა მკურნალობას. როგორც „ინტერპრესნიუსს“ კლინიკის ემერჯენსის ექიმმა, სოსო მაისურაძემ განუცხადა ორი მოწამლული ამჟამად რეანიმაციულ განყოფილებაში იმყოფება, რომელთაგან ერთი მართვით სუნთქვაზეა გადაყვანილი. მაისურაძის განმარტებით, დანარჩენებმა კლინიკა დილით დატოვეს.
სულ ინგოროყვას კლინიკაში 31 მოწამლული მიიყვანეს, მათ შორის 13 წლის ბავშვი და ფეხმძიმე ქალი, რომლებიც შესაბამისი პროფილის კლინიკებში გადაიყვანეს.
იაშვილის სახელობის ბავშვთა კლინიკაში ქლორის ინტოქსიკაციით 9 ბავშვი იყო მოთავსებული. იაშვილის სახელობის კლინიკის პრესსამსახურის ცნობით, მათი მდგომარეობა საშუალო სიმძიმისაა.
„ლილოში, ქლორის გაჟონვის შედეგად დაბინძურებული ჰაერი საფრთხეს აღარ შეიცავს“, - ამის შესახებ „ინტერპრესნიუსს“ საგანგებო სიტუაციების სამსახურის უფროსმა, თემურ გიორგაძემ განუცხადა. მისივე თქმით, მომხდარის გამო ლილოს დასახლებაში ჰაერის ტესტი იმ ღამითვე რამდენჯერმე ჩატარდა და დადგინდა, რომ ყველაფერი ნორმის ფარგლებშია.
„ჰაერის მდგომარეობა მომხდარიდან ერთ საათში უკვე ნორმალური იყო. მოსახლეობას საფრთხე არ ემუქრება. ამ დროისთვის არსებული ინფორმაციით, ქლორის გაჟონვა ავზის ტრანსპორტირებისას დაუდევრობამ გამოიწვია. უფრო კონკრეტულ მიზეზებს გამოძიება დაადგენს. ამ საქმეზე მოკვლევა უკვე მიმდინარეობს“,- განაცხადა თემურ გიორგაძემ.
ქლორის ავზი „საქნავთის“ ტერიტორიიდან დაუსახლებელ, უსაფრთხო ადგილზე წუხელვე გადაიტანეს. ავზის ტრანსპორტირებამ და ახალ ადგილზე განთავსებამ გართულებების გარეშე ჩაიარა.
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ მეხანძრეებმა განუცხადეს დაუსახლებელ ტერიტორიაზე გადატანილ ქლორის ავზზე გამაგრილებელი სამუშაოები იქამდე გაგრძელდება, ვიდრე ავზი მომწამვლელი ნივთიერებისგან მთლიანად არ დაიცლება.
„ავზი ახლა ფაქტობრივად ცარიელია. თუმცა, დარჩენილი ნივთიერების განეიტრალების მიზნით მასზე გამაგრილებელი სამუშაოები ისევ მიმდინარეობს და ეს იქამდე გაგრძელდება, ვიდრე არ შეწყდება ქლორის გაჟონვა და ავზი ნივთიერებისგან მთლიანად არ დაიცლება“, - განაცხადეს ადგილზე მობილიზებულმა მეხანძრეებმა, რომლებიც ადგილზე სახანძრო სამსახურის 3 მანქანით იყვნენ მობილიზებული.
მათივე განმარტებით, ქლორისგან ავზის დაცლის შემდეგ მას ადგილს კიდევ შეუცვლიან და ახალ ტერიტორიაზე გადაიტანენ.
4 ივლისს დღის განმავლობში ნავთმშენის დასახლებაში სასწრაფო დახმარების გამოძახების კიდევ რამდენიმე შემთხვევა დაფიქსირდა. ქლორის გაჟონვის ადგილთან ახლოს მდებარე საცხოვრებელი კორპუსებიდან და სავაჭრო ობიექტებიდან, მოქალაქეებმა სამედიცინო დახმარებას გულისრევის შეგრძენების, თაბრუსხვევისა და ყელის ტკივილის სიმპტომებით მიმართეს. თუმცა, არც ერთი მათგანის საავადმყოფოში გადაყვანა საჭირო არ გამხდარა.
საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის წარმომადგენლები აცხადებენ, რომ სასწრაფო სამედიცინო სამსახურის ხშირი გამოძახების ფაქტები ნაწილიბრივ გამოწვეულია მოქალაქეებში არსებული პანიკით. თუმცა, არც ერთი გამოძახება არ რჩება უყურადღებოდ და მოქალაქეებს შესაბამისი გამოკვლევა უტარდებათ და საჭირო რჩევებსაც იღებენ.
როგორ მოიწამლნენ მოქალაქეები
ლილოს დასახლებაში მდებარე ობიექტი, სადაც 3 ივლისს საღამოს ქლორის გაჟონვა მოხდა, ამ დროისთვის დალუქულია. იქ არ იმყოფებიან კომპანიის წარმომადგენლები და ტერიტორიას მხოლოდ პოლიციის რამდენიმე თანამშრომელი იცავს. ადგილიდან „ინტერპრესნიუსის“ კორესპონდენტის ცნობით, 4 ივლისს შუადღისთვის ინციდენტის ადგილზე აშკარად იგრძნობოდა ქლორის სუნი. ადგილობრივ მცხოვრებლებს ეს ფაქტი საკმაოდ საეჭვოდ მიაჩნიათ. თუმცა, ენდობიან ოფიციალურ ინფორმაციას, რომ მოწამვლის საფრთხე აღარ არსებობს და ტერიტორიას არ ტოვებენ.
რაც შეეხება უშუალოდ ინციდენტს, როგორც მოსახლეობა ყვება, ქლორის გაჟონვის შედეგად მოწამლულთა უმეტესობა, მათ შორის 18 წლის ახალგაზრდა, რომლის მდგომარეობა კრიტიკულია, ავტობუსის მგზავრები იყვნენ. შენობა, რომლის ეზოშიც გაჟონვა მოხდა, ავტობუსის გაჩერების წინ მდებარეობს. გაჟონვის მომენტში მგზავრებით სავსე ავტობუსი სწორედ ამ გაჩერებაზე იდგა. მათ გარდა, მოწამლულებს შორის არიან გზის მეორე მხარეს არსებული კორპუსების მცხოვრებლები და ხილის გამყიდველები, რომლებიც ხილს გზის პირზე ამ დროისთვისაც ყიდიან.
როგორც ერთ-ერთმა მათგანმა „ინტერპრესნიუსს“ განუცხადა, გაჟონვას ჰქონდა მომენტალური რეაქცია და ახლოს მყოფი ადამიანები, მათ შორის თვითონაც, ყელის წვის შეგრძნებისა და ძლიერი ხველის შემდეგ გონებას კარგავდნენ.
ადგილობრივი მოსახლეობის ინფორმაციით, მომწამვლელი ნივთიერება რამდენიმე ასეული მეტრის რადიუსზე გავრცელდა და ქლორის სუნი ამ დასახლების რამდენიმე კვარტალში იგრძნობოდა.
ვინ არის ობიექტის მესაკუთრე
რაც შეეხება კომპანიას, რომლის საკუთრებასაც წარმოადგენდა ქლორის ავზი, მის შესახებ მოსახლეობას ზუსტი ინფორმაცია არა აქვს. ამბობენ მხოლოდ იმას, რომ ობიექტი ირანის მოქალაქეებს აქვთ დაქირავებული. აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით ადგილობრივი მოსახლეობის პოზიცია არის ცალსახა და ისინი აცხადებენ, რომ მსგავსი საფრთხის შემცველი ობიექტები დასახლებულ პუნქტთან ახლოს არ უნდა არსებობდეს.
„ინტერპრესნიუსის“ ხელთ არსებული ინფორმაციით, ქლორის ავზი შპს „კრისტალს" ეკუთვნოდა, რომლიც გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანიის კონტრაქტორია. 4 ივლისს გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანიამ შპს „კრისტალთან“ დაკავშირებით განმარტება გააკეთა.
როგორც კომპანიაში აცხადებენ, საქართველოს გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანიამ 2012 წლის 3 იანვარს გამოაცხადა ტენდერი თხევადი ქლორის შესყიდვასთან დაკავშირებით. ტენდერი 2012 წლის 24 იანვარს დასრულდა და შპს „კრისტალმა“ გაიმარჯვა.
წყალმომარაგების კომპანიაში აცხადებენ, რომ „კრისტალი“ სრულად აკმაყოფილებდა საკვალიფიკაციო მოთხოვნებს და შესაბამისად, გაერთიანებულმა წყალმომარაგების კომპანიამ მასთან 2012 წლის 8 თებერვალს გააფორმა ხელშეკრულება.
როგორც წყალმომარაგების კომპანიაში ამბობენ, ხელშეკრულების თანახმად, შპს „კრისტალს“ 2012 წლის 8 თებერვლიდან 2012 წლის 20 დეკემბრამდე ეტაპობრივად უნდა განეხორციელებინა 50 ტონა თხევადი ქლორის მოწოდება შესაბამისი კონტეინერით.
კონტრაქტის პირობით, ქლორის ტრანსპორტირებაზე, უსაფრთხოებასა და ქლორის ხარისხზე პასუხიმგებლობა ეკისრებოდა შპს „კრისტალს“. ხელშეკრულების შესაბამისად, დღემდე „კრისტალმა“ გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანიას ეტაპობრივად სამჯერ მიაწოდა თხევადი ქლორი.
როგორც წყალმომარაგების კომპანიაში განმარტავენ, ლილოში მომხდარ შემთხვევაზე სრული პასუხისმგებლობა შპს „კრისტალს“ ეკისრება.

What Happened in Lilo?
At about 9:00 pm on July 3, chlorine leaked from a tank in one of the private enterprises located in the area of Navtmsheni, Lilo Settlement. The rescue team tried to move the tank to a safe place but at that time more chlorine leaked from the tank. They tried instead to neutralize the leaked chlorine using water cannon and also changed the tank’s damaged tap.
People living nearby the scene of the incident were poisoned by the chlorine. In total, 73 patients were taken to the hospital. Among them were children, one pregnant woman and other local residents. The President of Georgia and Minister of Healthcare visited the injured people.
40 out of the 73 poisoned people were still hospitalized in the morning of July 4. Mamuka Katsarava, head of social services at the Tbilisi City Hall, told Interpresnews that poisoned people were coming into hospitals till 6:00 am, and 33 of them had been discharged by 8:00 am on July 4.
“A new round of discharging patients started at 9:00 am and the process will finish within about 2-3 hours. Everyone was diagnosed with light poisoning and all of them feel well except one patient who is in a coma,” Mamuka Katsarava said.
A young man, 18 years of age remains in intensive care at Ingorokva Medical Center. “Last night his heart stopped beating for five minutes. When this happens, irreversible processes take place in the brain and vital cells die. The doctors cannot offer any promising prognoses with regard to the patient. At the moment they are using an EEG test to try to assess whether vital parts of his brain have survived or not; the doctors will take all measures to assist Lasha Narimanidze,” Mamuka Katsarava said and added that the state budget will cover the expenses for medical treatment of Narimanidze and the other patients.
In addition to Narimanidze, another five patients were still receiving medical treatment in Ingorokva Neuro-Surgical Hospital this morning. Emergency medical doctor Soso Maisuradze told Interpresnews that two poisoned patients are in intensive care and one of them is connected to a respirator. Maisuradze added that the other patients had left the hospital in the morning.
31 poisoned patients were delivered to Ingorokva Hospital; among them was a child of 13 and a pregnant woman who were sent to the appropriate medical centers.
Nine children were placed in Iashvili Children’s Hospital with chlorine poisoning. According to the Iashvili Hospital press-center, the children have average health problems.
“The air is no longer poisoned with chlorine in Lilo settlement,” Temur Giorgadze, head of emergency service of the Tbilisi City Hall told Interpresnews and added that they had tested the air in Lilo settlement several times during the night and concluded that is the values were normal.
“The condition of the air was normal several hours after the incident. There is no danger for the population. According to current information, the chlorine leak was caused by negligence when transporting the tank. The investigation will provide more details,” Temur Giorgadze said.
The chlorine tank was moved to a safe and uninhabited location last night. Both the transportation and unloading in the new location went without incidents.
Firemen told IPN that the chlorine tank will be cooled until the tank is completely free from any poisonous substance.
“At the moment, the tank is almost empty. However, we still continue cooling operations to neutralize the remaining substances in it before the chlorine leak is completely stopped and the tank is empty,” the firemen stationed at the location told IPN.
According to the firemen, after the tank is free of chlorine they will take it to another location.
Emergency medical brigades were called to Lilo Settlements several times on July 4. Citizens, living in residential buildings and working in shops near the scene of the chlorine leak had feelings of nausea, dizziness and throat ache and called for ambulances. However, none of them were taken to the hospital.
Representatives of Emergency Services stated that citizens call emergency brigades because they are panicked. However, the emergency service responds to all calls and people are properly examined.
How people were poisoned
The enterprise located in Lilo Settlement, where chlorine was leaked in the evening of July 3, is now sealed up. Company representatives are not there, instead several police officers are patrolling in the area. Interpresnews’ correspondent reported from the scene of the incident that by midday on July 4 there was still a strong smell of chlorine in the area. Local residents remain suspicious about this fact although they trust official information which claims that there is no threat of poisoning anymore and thus no reason to leave the territory.
As for the accident, according to locals, most of the poisoned people, including an 18-year-old young man, were passengers of a bus. The building where the chlorine leak originated is located in front of a bus-stop. At the time of the leak the bus full of passengers had stopped at that particular bus-stop. In addition, inhabitants of residential buildings across the street as well as fruit-sellers nearby were also poisoned.
A local resident told IPN that the leak had an instant effect on people around him and that he also felt a pain in his throat and fainted after coughing violently.
According to the local population, the poisonous substance spread several hundred meters and the smell was noticed in several parts of the settlement.
Who is the owner of the enterprise?
Local inhabitants do not have any exact information about the company to which the chlorine tank belongs. They say that Iranian citizens are renting it. However, everyone IPN talked to in the settlement agrees that such dangerous enterprises should not be located close to residential areas.
According to information obtained by Interpresnews, the Chlorine tank belongs to Kristal Ltd which is a contractor of the United Water Supply Company (UWSC) of Georgia. On July 3 the UWSC released a statement with regard to the incident at Kristal Ltd.
According to UWSC, on January 3, 2012 they put the liquid chlorine up for sale and the bidding finished on January 24, 2012 with Kristal Ltd as the winner.
The Water Company states the Kristal completely met their requirements and on February 8, 2012 the two parties signed the deal.
According to the contract, Kristal Ltd had to supply the Water Company with 50 tons of chlorine between February 8 and December 20, 2012.
Under the agreement, Kristal Ltd was responsible for the transportation, safety and quality of the chlorine. Following the agreement, Kristal has supplied the UWSC with chlorine three times so far.
The Water Company clarified that Kristal Ltd is fully responsible for the accident in Lilo settlement.