„42-ე მუხლი“ მთავრობის საქმიანობასთან დაკავშირებული საკანონმდებლო ცვლილებების პროექტს აკრიტიკებს
არასამთავრობო ორგანიზაცია „42 ე მუხლს“ მიაჩნია, რომ „საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ“ კანონში ცვლილებების პროექტი, რომელიც პარლამენტს წარედგინა დასამტკიცებლად, საფრთხეს უქმნის მთავრობის პასუხისმგებლობის ხარისხს, „რაც საბოლოო ჯამში, დააქვეითებს მის ანგარიშვალდებულებას საზოგადოების წინაშე“.
ორგანიზაციის განცხადებით, შემოთავაზებული ცვლილების მიხედვით, დღემდე მთავრობის სხდომა უფლებამოსილად მიიჩნეოდა, თუკი, 16 მინისტრიდან მონაწილეობას იღებდა მინიმუმ 9 მაინც, ხოლო გადაწყვეტილების მისაღებად საჭირო იყო მინიმუმ 6 მინისტრის თანხობა. შემოთავაზებული ინიციატივით მთავრობას ენიჭება ამ წესის შეცვლის უფლება, რაც იმას ნიშნავს, რომ მთავრობას აბსოლიტური უფლებამოსილება ენიჭება, მთავრობის სახელით, მიიღოს გადაწყვეტილება  ორი მინისტრის მონაწილეობითაც კი.
საქართველოს მთავრობა საკანონმდებლო  ინიციატივას განმარტავს აპარატის მოქნილობისა და მისი საქმიანობის ეფექტიანად წარმართვის მიზნით, მაშინ, როდესაც მოქმედი კანონით, მთავრობა  ვალდებულია შეიკრობოს თვეში ერთხელ, ხოლო რეგლამენტით, როგორც წესი, კვირაში ერთხელ იკრიბება, რაც უფრო ზრდის პასუხისმგებლობას, ამცირებს თვითნებობის ხარისხს და ვერ შეუშლის ხელს მთავრობის საქმიანობის ეფექტიანად წარმართვას.

Nongovernmental organization Article 42 believes the draft-amendments to the Law about Structure, Authority and Activities of the Government of Georgia, which was submitted to the Parliament of Georgia for endorsement, undermines accountability level of the government “which will finally decrease its accountability towards the society.”
According to the organization’s statement, till now the government’s session was empowered if at least 9 out of 16 ministers attended it and votes of only 6 ministers were enough to pass resolution. According to the new initiative, the government will have right to change this regulation that means the government will have absolute authority to pass resolution with the participation of only two ministers.
The government of Georgia verifies the initiative by their intention to make activities of the ministers’ cabinet more flexible and effective while the acting law claims that the government is entitled to gather once per month but according to its regulations they hold sessions once per week that increases their accountability, decreases level of selfishness and will not hinder effective activities of the government.