საია არაოკუპირებული ტერიტორიიდან დევნილი პირების უფლებებს საკონსტიტუციო სასამართლოში დაიცავს
2012 წლის 3 ივლისს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ საკონსტიტუციო სარჩელით მიმართა საკონსტიტუციო სასამართლოს გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხურვალეთში მცხოვრები ფირუზ ვანიევის და ქარელის მუნიციპალიტეტში მცხოვრები ტრისტან მამაგულაშვილის სახელით.
საია ასაჩივრებს დევნილის ცნების საკანონმდებლო განსაზღვრებას. 2011 წლის 27 დეკემბერამდე დევნილად ითვლებოდა ყველა პირი, ვინც, უცხო ქვეყნის მხრიდან აგრესიის, შიდა კონფლიქტის ან ადამიანის უფლებების მასობრივი დარღვევის გამო იძულებული გახდებოდა, დაეტოვებინა თავისი მუდმივი საცხოვრებელი ადგილი, იმის მიუხედავად თუ სად ცხოვრობდა ეს უკანასკნელი. 2011 წლის 27 დეკემბერს შეტანილი საკანონმდებლო ცვლილებით, „დევნილთა შესახებ“ კანონი ვრცელდება მხოლოდ ოკუპირებული ტერიტორიიდან გამოდევნილ პირებზე.
„ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ“ საქართველოს კანონით ოკუპირებულ ტერიტორიად ითვლება აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ტერიტორია და ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქი. ტერიტორიები, რომელიც არასოდეს შედიოდა არც აფახაზეთის, არც ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის შემადგებლობაში, მაგრამ საქართველოს ხელისუფლება ვერ ახორციელებს ეფექტურ კონტროლს, ოკუპირებულ ტერიტორიად არ მიიჩნევა.
მოსარჩელეების, ტრისტან მამაგულაშვილის სახლი სოფელ დვანში და ფირუზ ვანიევის სახლი ხურვალეთში არ მიუკეთვნება ოკუპირებულ ტერიტორიას. მიუხედავად ამისა, 2008 წლის აგვისტოს თვეში რუსეთის სამხედრო აგრესიის შედეგად მოსარჩელეები იძულებული გახდნენ დაეტოვებინათ მათი მუდმივი საცხოვრებელი ადგილი და დღემდე ვერ ახერხებენ შინ დაბრუნებას, იმის გამო, რომ საქართველოს სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლები ვერ აკონტროლებენ შესაბამის ტერიტრიას.
არაოკუპირებული ტერიტორიიდან დევნილი პირები მოკლებული ხდებიან ,,დევნილთა შესახებ” კანონით დადგენილ ისეთ გარანტიებს, რითაც სარგებლობენ ოკუპირებული ტერიტორიიდან იძულებით გადაადგილებული პირები. ეს გარანტიებია: თავშესაფრით, სათანადო საყოფაცხოვრებო პირობებით და დევნილი ფულადი შემწეობით უზრუნველყოფა, რეაბილიტირებული საცხოვრებელი სახლების საკუთრებაში გადაცემა. ომის შედეგად არაოკუპირებული ტერიტორიიდან დევნილი პირები ისევე მოწყვლადნი გახდნენ და სახელმწიფოსაგან ისეთივე დახმარებას საჭიროებენ, როგორც ოკუპირებული ტერიტორიიდან დევნილი ადამიანები, ამის გამო, მივიჩნევთ, რომ „დევნილთა შესახებ“ კანონიდან არაოკუპირებულ ტერიტორიიდან დევნილი პირების გამორიცხვით დაირღვა საქართველოს კონსტიტუციის მე-14 მუხლით აღიარებული თანასწორობის უფლება.

GYLA to protect rights of persons displaced from non-occupied territories in the Constitutional Court
On June 3, 2012, Georgian Young Lawyers’ Association filed a constitutional claim in the Constitutional Court, on behalf of Piruz Vaniev of the village of Khurvaleti, Gori Municipality and Tristan Mamgulashvili of Kareli Municipality. GYLA filed against legal definition of the notion IDP. Prior to December 27, 2011, an IDP was someone who was forced to leave his place of permanent residency as a result of aggression of a foreign state, internal conflict of mass violation of human rights, despite of where s/he lived. Under the legal amendments adopted on December 27, 2011, the Law of Georgia on IDPs applies only to persons displaced from the occupied territories.
Under the law of Georgia on the Occupied Territories, these are the following occupied territories of Georgia – the territory of the Autonomous Republic of Abkhazia and the autonomous district of former South Ossetia. Territories that were never included in Abkhazia or the autonomous district of former South Ossetia but are not subject to effective control of the Georgian authorities are not regarded as occupied territories.
The house of Tristan Mamgulashvili in the village of Dvani and the house of Piruz Vaniev in the village Khorvaleti do not belong to the occupied territories. Nevertheless, following the military aggression of Russia in August 2008 applicants were forced to leave the place of their permanent residence and are still unable to return home due to the fact that Georgian law-enforcement authorities can’t exercise control on the territory.
Persons displaced from non-occupied territories are not entitled to guarantees envisaged by the law on IDPs, which people displaced from occupied territories can benefit from. The guarantees are as follows: shelter, adequate living conditions, welfare allowance, transferring rehabilitated houses into their ownership. Persons displaced from non-occupied territories following the warfare are as vulnerable and in need of state’s assistance as people displaced from the occupied territories. Therefore, we believe that exclusion of people displaced from non-occupied territories from the law on IDPs violated Article 14 of the Constitution of Georgia which guarantees equality before law.