18:49, Friday, 24.05.2013
შსს-ს ინფორმაციით, კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის უფროსად ლევან ქარდავა დაინიშნა. ლევან ქარდავა ამ დრომდეც კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტში მუშაობდა.
ლევან ქარდავას ძმა მეგის ქარდავა თავდაცვის სამინისტროს მაღალჩინოსანია.
ქარდავები შს მინისტრის ბაჩო ახალაიას ახლობლები არიან და უფლებადამცველი ორგანიზაციების მონაცემებით, ისინი სამეგრელოში განსაკუთრებული სისასტიკით გამოირჩეოდნენ.
ცნობისთვის, მეგის ქარდავა, რომლის წინააღმდეგაც ადვოკატები სისხლის სამართლის არაერთი საქმის აღძრვას მოითხოვენ, თავდაცვის სამინისტრომდე ზუგდიდის პოლიციის სამხარეო სამმართველოს უფროსის მოადგილე გახლდათ. მისი გვარი რამდენიმე გახმაურებულ საქმეში ფიგურირებს, მათ შორის - პატიმარ მალხაზ არქანიას საქმეშიც, რომელსაც ამ დროისთვის საერთაშორისო ორგანიზაციები სწავლობენ.
თავის დროზე არქანიას ადვოკატები აცხადებდნენ, რომ ქარდავა პატიმრის წამებაში უშუალოდ მონაწილეობდა და 2008-2010 წლებში სამეგრელოში მომხდარი ტერაქტების ამ დრომდე გაუხსნელ საქმეში მონაწილეობის აღიარებას აიძულებდა. საუბარია, კერძოდ, 2008 წელს სოფელ მუჟავაში მომხდარ ორ ტერაქტზე, რომელსაც წალენჯიხის გამგებელი მებონია და ადგილობრივი მცხოვრები ცაბულუა შეეწირნენ.
აღსანიშნავია, რომ ტერაქტების ამ დრომდე გაუხსნელი საქმეები ადგილობრივ გამომძიებლებს მძიმე ტვირთად აწევთ.
ადგილობრივი მოსახლეობა კი მეგის ქარდავას სასტიკ და დაუნდობელ ადამიანად ახასიათებს და აცხადებს, რომ იგი თანამდებობრივ უფლებამოსილებას ძალიან ხშირად ბოროტად იყენებდა. ამ კონტექსტში ადგილობრივმა მაცხოვრებლებმა „პირველთან“ საუბარისას პატიმრების ცემის, არაფხიზელ მდგომარეობაში მოსახლეობის უმიზეზოდ დაწიოკების და სხვა ფაქტები დაასახელეს.
მოსახლეობას კარგად ახსოვს ექიმ გოჩა ეხვაიას ცემის ფაქტიც. ქარდავა ექიმს გატაცებული ბავშვის მკურნალობის ფაქტის აღიარებას აიძულებდა, მოგვიანებით კი აღნიშნულ საქმესთან დაკავშირებით სულ სხვა პირი დააკავეს.

Levan Kardava Axkhalaias’s Ally Is New Head of CSD
According to the information of the Ministry of Internal Affairs, Levan Kardava was appointed as a head of Constitutional Security Department of MIA. Before that, he worked in the same department.
Levan Kardava’s brother Megis Kardava is a high-ranking official of the Ministry of Defense.
The Kardavas are the relatives of Bacho Akhalaia, new minister of interior, and according to human rights organizations they were famous for their particular cruelty in Samegrelo.
Lawyers have requested criminal liability of Megis Kardava several times. Before joining     the Ministry of Defense, he was the deputy head of Zugdidi Police Regional Department. His name is affiliated with the various well-known cases, for example, case of convicted Malkhaz Arkania, whose case is studied by international organizations.
Arkania’s lawyers alleged that Kardava personally took part in prisoner’s torture and compelled him to confess participation in the 2008-2010 terrorist acts in Samegrelo region which are not resolved yet. More precisely, it is about two terrorist acts in Mujava village, when Tsalenjikha district governor Mebonia and local inhabitant Tsalabua were killed.
It is noteworthy, that local investigators still face problems for not having resolved this case.
Local Inhabitants characterize Megis Kardava as a very cruel and ruthless man and claim that he often abused his power.  While talking to “Pirveli”, locals recalled facts of beating prisoners, groundless raid of local people when he is drunk.
People still remember physical assault of doctor Gocha Ekhvaia. Kardava was compelling him to confess he had treated kidnapped child and later another person was arrested for this case.