ქვემო ქართლის სამხარეო ადმინისტრაციამ წინასაარჩევნოდ უმუშევარ მოქალაქეებს ორთვიანი სამსახური გამოუნახა
რუსთავი, 6 ივლისი, 11:00  საათი. ქვემო ქართლის გუბერნატორის ადმინისტრაციის ორსართულიან  შემინულ შენობაში მოქალაქეების რიგია. პირველი სართულის მისაღები  ახალგაზრდა  და შუა ხნის მოქალაქეებით გაივსო.  „შენც დასაქმებაზე ხარ?“ - მეკითხება ახალგაზრდა გოგონა. იგებს თუ არა, რომ კონკურენტები არა ვართ, მშვიდად გვესაუბრება თავის პრობლემებზე.
„2010  წელს დავამთავრე უნივერსიტეტი. პროფესიით იურისტი ვარ. სამწუხაროდ, სამუშაო ვერ ვიშოვე. რამდენიმე დღის წინ დასაქმებისთვის განცხადება შემოვიტანე.  გუშინ დამირეკეს და მითხრეს, რომ მიბარებენ. არ ვიცი, გამიმართლებს თუ არა. ბევრი  ხალხი მოგროვდა და ალბათ, ამდენს ვერ მიგვიღებენ“, - ამბობს ჩვენი რესპოდენტი, რუსთაველი ნათია ნატროშვილი.
მისი ოცნება რუსთავის პროკურატურაში სტაჟირებაზე მოხვედრა ყოფილა და გასულ წელს ამ ოცნებამდე ორი ქულა დაკლებია.
„დასაქმების თაობაზე მოსულებს, გთხოვთ, ზევით აბრძანდეთ“, - მიმართავენ შეკრებილებს გუბერანტორის მისაღებიდან. ჩვენ, მართალია, უმუშევრობას არ ვუჩივით, მაგრამ  შეხვედრაზე მოხვედრის ცდუნებას ვერ ვუძლებთ. უმუშევართა დაახლოებით 60-კაციან ნაკადს მივყვებით.
დასაქმების მსურველ მოქალაქეთა მასპინძელი ქვემო ქართლის გუბერნატორის მოადგილე, მამუკა ჩიქოვანია.
„ჩვენ საუბარი გვაქვს ორი თვით დასაქმებაზე. თქვენ, ძირითადად, აგვისტო-სექტემბერში მოგიწევთ აქტიური მუშაობა. გექნებათ 300-ლარიანი ანაზღაურება თვეში. მინდა გითხრათ, რომ პროგრამა ახალი მთავრობის ინიციატივით ხორციელდება. თქვენ მოგიწევთ აღრიცხოთ უმუშევარი მოქალაქეები, რათა გავიგოთ რა პროფესიის,  რა ასაკის ადამიანები გვყავს დასასაქმებელი. ასევე, მინდა გითხრათ, რომ ამ ორთვიანი სამუშაოს  დასრულების შემდეგაც   მთავრობა იზრუნებს თქვენ დასაქმებაზე. არ იფიქროთ, რომ რადგან ეს ორთვიანი სამუშაო მიიღეთ, მორჩა და თქვენ დასაქმების პროგრამით შემდეგში ვეღარ ისარგებლებთ. სხვა დეტალებს,  შესაბამისი  სამსახურები აგიხსნიან. პროგრამაში ჩართვისთვის თქვენი CV არ დაგვჭირდება, მხოლოდ პირადობის მოწმობაა საჭირო“, - ამ სიტყვებით მიმართავს სამუშაოს მაძიებლებს ქვემო ქართლის გუბერნატორის მოადგილე, მამუკა ჩიქოვანი.
შეხვედრა დაახლოებით 15  წუთს გრძელდება. ერთი შეხედვით უწყინარ პროგრამაზე ჩვენთვის კომენატარის გაკეთებისას, ჩიქოვანი humanrights.ge-ს კითხვებით უკმაყოფილებას ვერ მალავს. მას „უაზრო კითხვად“ ეჩვენება ჩვენი დაინტერესება, თუ რომელი უწყება გადაუხდის 300-300 ლარს 2 თვით დასაქმებულ მოქალაქეებს.
გუბერნატორის მოადგილე ასევე პირად შეურაცხოფად იღებს კითხვას - აქვს თუ არა  ასე სპონტანურად დაწყებულ დასაქმების პროგრამას კავშირი მოახლოებულ არჩევნებთან?
„არჩევნებთან რა კავშირი აქვს ამ პროგრამას?! თუ თქვენ ფიქრობთ, რომ ამ ხელისუფლების უმთავრესი  პრიორიტეტი არ იყო და არ არის დასაქმება, მაშინ ჩათვალეთ, რომ ასეა“, - მოკლედ გვპასუხობს ჩიქოვანი.

11:00 am July 6, Rustavi. There was a queue of citizens at the entrance to the two-storey glass building of Kvemo Kartli regional administration. The waiting room on the ground floor was crowded with young and middle age citizens. “Are you here to find job?” a young girl asked me. As soon as she learned that we were not rival job seekers, she started speaking about her problems.
“In 2010 I graduated from the University, faculty of law. Unfortunately, I have not been able to find a job so far. Several days ago I filed an application here and they called me. I do not know what will happen. A lot of people have gathered and I do not think they will employ so many people,” Natia Natroshvili, a Rustavi resident, told me.
Her dream is to get into an internship program at the Rustavi Prosecutor’s Office and last year she just missed the opportunity, scoring two points shy of the total required to pass the entrance exams.
“Could those who came to seek employment, please, come upstairs,” the regional governor’s receptionist told the applicants. Of course we were not looking for jobs, but decided to follow the group of 60 people in search of new opportunities upstairs.
Kvemo Kartli’s deputy regional governor Mamuka Chikovani received the applicants:
“We invited you here to talk about two-month employment. In most cases, you will have to work actively in August-September and your salary will be 300 lari per month. I would like to tell you that the program is implemented with initiative from the new cabinet of ministers. Your job will be to register unemployed citizens and inform us about their skills and age. I would like to add that the authority will take care of your employment after these two months. Do not think that you will never involve employment program afterwards. Relevant services will give you additional details. We do not need your CVs for the program; your IDs are enough for registration,” Mamuka Chikovani told the job-seekers.
The meeting lasted 15 minutes. When commenting on the employment program, Chikovani could not hide his dissatisfaction with Humanrights.ge’s questions. He thought it was pointless to ask which particular institution was going to pay the 300 lari monthly salaries.
The deputy regional governor said he took it as a personal insult when we asked him if this spontaneously launched employment program was somehow linked with the upcoming elections.
“What kind of connection could this program have with the elections?! If you think that employment is not a major priority of this government, then you can conclude that there is link between them,” Chikovani answered.