ქართული სახელმწიფო ეკომიგრანტების წინაშე ვალდებულებების აღებას გაურბის
საქართველოსთვის სტიქიები უცხო არ არის. წყალდიდობა, მეწყერი, შტორმი, ქარიშხალი და სხვა ბუნებრივი კატასტროფები ადამიანებს ხშირად სახლ-კარს და საცხოვრებელ გარემოს უსპობს. ქართული კანონმდებლობით, ეკომიგრანტებს დევნილის სტატუსი არა აქვთ და დევნილთათვის გათვალისწინებული სოციალური შეღავათებით ვერ სარგებლობენ. ერთ-ერთი მთავარი პრობლემა რისკების შეუფასებლობაა, რის გამოც სახელმწიფოს მილიონობით ლარი გაუთვალისწინებელი ზარალი ადგება. ხელისუფლება ძირითადად სტიქიის შედეგებს ებრძვის, პრევენციულ ზომებს კი ნაკლებ ყურადღებას უთმობს.
განსაკუთრებით პრობლემატური გაზაფხულის სეზონია, როცა მთებში თოვლი დნება და მდინარეები დიდდება. ამას გაზაფხულის წვიმებიც ემატება და იწყება სტიქიური მოვლენები - მეწყერები, ღვარცოფები, წყალმოვარდნები, რომელთა შედეგად ათასობით ადამიანი ზარალდება. 2012 წლის გაზაფხულზე წყალდიდობამ თბილისში ხუთი ადამიანი შეიწირა, მათ შორის - ორი მცირეწლოვანი ბავშვი. მეწყრული მოვლენების შედეგად, საქართველოს რამდენიმე რეგიონში დაიტბორა სოფლები, დაზიანდა გზები, ხიდები და გზისპირა ობიექტები, გარესამყაროს მოწყდა რამდენიმე სოფელი. სამოქალაქო საზოგადოებამ გააკრიტიკა პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი, რომელიც ამ დროს ბრატისლავაში გაემგზავრა და 17 წლამდე ასაკის ფეხბურთელთა ევროპის ჩემპიონატის ნახევარფინალს დაესწრო, შემდეგ კი მილანში ჩავიდა, სადაც ძვირადღირებულ მაღაზიებში სტუმრობისას გადაღებული მისი ფოტოები გავრცელდა.
ექსპერტთა შეფასებით, ქართული სახელმწიფო სტიქიით დაზარალებული ადამიანების წინაშე ვალდებულებებს გაურბის. სტიქიით დაზარალებულები წლების განმავლობაში ცხოვრობენ სიცოცხლისთვის საშიშ ადგილებში. ხოლო სტიქიის შედეგად იძულებით გადაადგილებული პირები - ე.წ. ეკომიგრანტები ხშირად მათთვის უცხო ახალ საცხოვრებელ გარემოსთან ადაპტაციას ვერ ახერხებენ და უკანვე ბრუნდებიან მშობლიურ სოფლებში, სადაც რისკის ქვეშ აგრძელებენ ცხოვრებას.
ოფიციალური სტატისტიკის თანახმად, 1987-2010 წლის პერიოდში სტიქიურ უბედურებებს საქართველოში 400-მდე ადამიანი შეეწირა. ეკონომიკური ზარალი დაახლოებით 150 მლნ დოლარს შეადგენს წელიწადში. 2006 წელს სპეციალისტებმა საქართველოში დააფიქსირეს 53 000 მეწყრული სხეული, საერთო ჯამში - 1 500 000 ჰექტარ ფართობზე. რისკის ზონაშია 3 000-მდე დასახლება 400 000 ოჯახით.
სტიქიური უბედურებების პრევენციისათვის სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გამოყოფილი ხარჯები 40-ჯერ ნაკლებია მიყენებულ ზარალზე. ექსპერტთა აზრით, პრობლემის სათავე სწორედ ასეთი მიდგომაა. კავკასიის გარემოსდაცვითი ორგანიზაციების ქსელის (CENN) პროექტების კოორდინატორის, რეზო გეთიაშვილის თქმით, სახელმწიფომ მეტი ყურადღება უნდა დაუთმოს რისკების მართვას, რაც დიდწილად კატასტროფამდელ აქტივობებს - პრევენციულ ღონისძიებებს გულისხმობს.
კერძოდ, პირველ რიგში, სპეციალისტებმა ზუსტად უნდა შეაფასონ ხიფათი, მოწყვლადობა, რისკები და სისტემატიურად აწარმოონ მონიტორინგი ზუსტი პროგნოზირებისათვის. დიდი ყურადღება უნდა დაეთმოს მიწათსარგებლობის დაგეგმარებას და ადეკვატური სამშენებლო კოდექსის შემუშავებას, რადგან სტიქიური მოვლენები უმეტესწილად ადამიანური ფაქტორით არის გამოწვეული. ასევე საჭიროა სახელმწიფო ბიუჯეტში გამოყოფილი იყოს ფინანსები პრევენციული ღონისძიებებისათვის (მდინარეთა კალაპოტების გაწმენდა, ჯებირების მშენებლობა და ა.შ.), მათ შორის - საზოგადოების ეკოლოგიური განათლებისთვის და ტრენინგებისათვის. სახელმწიფო მზად უნდა დახვდეს მოსალოდნელ და გაუთვალისწინებელი სტიქიურ მოვლენებს, რისთვისაც მოწესრიგებული უნდა ჰქონდეს გაფრთხილებისა და კომუნიკაციის სისტემები, საგანგებო სიტუაციისას კი უნდა არსებობდეს სამოქმედო გეგმა, ასევე - საევაკუაციო გეგმები. წინასწარ უნდა იყოს მზად თავშესაფრები და მარაგები ჰუმანიტარული დახმარებისათვის. სამაშველო ჯგუფებს მუდმივად უნდა უტარდებოდეს ტრეინინგი.
გარდა ამისა, ცხადია, სახელმწიფომ უნდა იცოდეს, რა მოიმოქმედოს კატასტროფის შემდეგ და ამ მხრივ, გათვალისწინებული უნდა ჰქონდეს აქტივობები რეაგირებისათვის. აქ იგულისხმება: ჰუმანიტარული დახმარება, გასუფთავება, სერვისების დროებითი შეკეთება, ზარალის შეფასება და აღდგენის პრიორიტეტების იდენტიფიკაცია, აღდგენითი რესურსების მობილიზაცია. რეაბილიტაცია, რეკონსტრუქცია. მაკროეკონიმიკური და საბიუჯეტო მართვა. დაზიანებული სექტორის აღდგენა. რისკის მართვის ჩართვა რეკონსტრუქციის პროცესში და რაც ყველაზე მთავარია - ეკომიგრანტების განსახლება.
გაეროს სახელმძღვანელო პრინციპის თანახმად, ეროვნულ ხელისუფლებებს აკისრია უპირატესი ვალდებულება, იძულებით გადაადგილებული პირები უზრუნველყონ შესაბამისი დაცვითა და ჰუმანიტარული დახმარებით. გლობალური დათბობის პირობებში სტიქიური უბედურებების რაოდენობა მატულობს და იზრდება როგორც სახელმწიფოებს შიგნით, ისე სახელმწიფოებიდან სახელმწიფოებში დაზარალებული ადამიანების მიგრაცია. ამ რეალობას სხვადასხვა სახელმწიფოები თავიანთ კანონმდებლობაში ითვალისწინებენ და დაზარალებულების წინაშე გარკვეულ ვალდებულებებს იღებენ.
საქართველოს მეზობელი ქვეყნის - აზერბაიჯანის კანონმდებლობით, ეკომიგრანტები ექცევიან „იძულებით გადაადგილებულ პირთა“ კატეგორიაში. იძულებით გადაადგილებული პირების დეფინიციაში ეკომიგრანტები შედიან ისეთი ქვეყნების კანონდმებლობებში, როგორიცაა სიერა ლეონე, უგანდა, სუდანი... საქართველოში კი იძულებით გადაადგილებული პირის სტატუსი მხოლოდ კონფლიქტების შედეგად დევნილ მოქალაქეებს ეძლევათ. ხოლო იმ ოჯახების წარმომადგენლები, რომლებიც სტიქიური უბედურებების გამო, საქართველოს ერთი რეგიონიდან მეორეში იძულებით გადაადგილდნენ, შესაბამისი სტატუსის არქონის გამო, ვერ სარგებლობენ იძულებით გადაადგილებულ პირთათვის გათვალისწინებული ისედაც მწირი სოციალური შეღავათებით.
არსებული ვითარების გამოსასწორებლად დიდი მნიშვნელობა ენიჭება არასამთავრობო სექტორის აქტიურობას. 2011 წელს ომისა და მშვიდობის გაშუქების ინსტიტუტისა (IWPR) და CENN-ის ინიციატივით, თბილისში შეიქმნა მიგრაციის საკითხთა სამოქალაქო კოალიცია, რომელშიც გაერთიანებული არიან თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი და მისი წევრი ორგანიზაციები - კონსტიტუციის 42-ე მუხლი, ადამიანის უფლებათა ცენტრი, ასევე - სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციები.
„სტიქიით დაზარალებული მოქალაქეები საქართველოში უფრო პასიურები არიან და არ იბრძვიან საკუთარი უფლებებისათვის ისე აქტიურად, როგორც კონფლიქტების შედეგად დაზარალებული მოქალაქეები. თავის მხრივ, სახელმწიფო ცდილობს, არ შეიმჩნიოს ეს პრობლემა და არ მიიღოს ადეკვატური ზომები მათ დასაკმაყოფილებლად. ხელისუფლება წლიდან წლამდე გაურბის ეკომიგრანტების პრობლემებს. გასაგებია, რომ სახელმწიფოს ჰყავს შეიარაღებული კონფლიქტების შედეგად დაზარალებული ათიათასობით დევნილი, მაგრამ ეს მას არ ათავისუფლებს ვალდებულებისაგან, თავის სხვა მოქალაქეებსაც დაეხმაროს და მოუგვაროს პრობლემები“, - ამბობს „ომისა და მშვიდობის გაშუქების ინსტიტუტის“ რედაქტორი, გიორგი კუპატაძე.
ასოციაცია „ბორჯღალო“ რამდენიმე წელია, საქართველოში ეკომიგრაციის საკითხებს იკვლევს. ასოციაციის წარმომადგენელი ილია გუჩმანიძე აცხადებს, რომ სახელმწიფომ აუცილებლად უნდა აღმოფხვრას ის საკანონმდებლო ვაკუუმი, რომლის შედეგადაც ხელისუფლება სტიქიით დაზარალებულებს ადეკვატურად ვერ ეხმარება. სტიქიით დაზარალებულთა ოჯახებისათვის კატეგორიების მინიჭებისას ყურადღება ექცევა სახლების დაზიანების ხარისხს და არა რისკს, რაც გაუმართლებელია. „ჩვენ აღრიცხული გვაქვს შემთხვევები, როცა სახლი მეწყერსაშიშ ზონაში ზედ უფსკრულის პირას დგას, მაგრამ რაკი ბზარები არა აქვს, დაბალი კატეგორია ენიჭება და ოჯახს პრაქტიკულად არა აქვს განსახლების შანსი. სახელმწიფო მხოლოდ პირველი და მეორე კატეგორიის დაზარალებულების განსახლებაზე იღებს ვალდებულებას“, - ამბობს ილია გუჩმანიძე.
მისივე თქმით, სტიქიით დაზარალებულებისა და ეკომიგრანტების პრობლემები ბევრად უფრო იოლად მიგვარდებოდა ადგილობრივ თვითმმართველობებს უფრო მეტი კომპეტენციები რომ ჰქონდეს. დღეისათვის ყველა წვრილმანი საკითხი ცენტრალურ ხელისუფლებასთან, სამინისტროების დონეზე უნდა შეთანხმდეს და გადაწყდეს. სამინისტროები კი დროულად ვერ ახერხებენ ინფორმაციის დამუშავებას რეგიონებიდან, რადგან ამას დიდი ადამიანური რესურსი სჭირდება. ამიტომ სტიქიით დაზარალებული ადამიანების ეფექტური  დახმარება ხშირად ვერ ხერხდება.
მართვის ცენტრალიზებული სტილის არაეფექტურობის კარგი მაგალითია ზემო მლეთის შემთხვევა. არასამთავრობო ორგანიზაციები და ჟურნალისტები უკვე რამდენიმე წელია, ყურადღებას ამახვილებენ მცხეთა-მთიანეთის რეგიონის ამ პატარა სოფლის გასაჭირზე, სადაც რამდენიმე ოჯახს ყოველ გაზაფხულზე განადგურება ემუქრება. 15 ივნისს თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლმა ზემო მლეთაში სასწავლო ტური მოაწყო ჟურნალისტებისათვის, რათა მათ კიდევ ერთხელ შეესწავლათ ამ სოფლის პრობლემები და შემდეგში თავიანთ გამოცემებში გაეშუქებინათ. აღმოჩნდა, რომ ვითარება ისევ უცვლელია, მაგრამ შემოდგომაზე დანიშნული არჩევნების წინ მლეთელებს ხელისუფლება მათ მიერ შერჩეულ უსაფრთხო ადგილას გადასახლებას პირდება. როგორც ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენელმა, იოსებ ზაქაიძემ განაცხადა, წლის ბოლოსთვის სახელმწიფო მლეთაში მცხოვრებ ყველა ოჯახს 7-7 ათას ლარს გადასცემს: „თანხა უკვე დარიცხულია. თუმცა, მიწის ნაკვეთების პრობლემაა მოსაგვარებელი. თავად მოსახლეობამ გადაწყვიტა, რომ თანხა არ გაიცეს, ვიდრე ახალი დასახლების ტერიტორია, რომელიც ამ ეტაპზე ყაზბეგის მუნიციპალიტეტს ეკუთვნის, დუშეთის მუნიციპალიტეტის მფლობელობაში არ გადმოვა“.
სტიქიით დაზარალებულებისა და ეკომიგრანტების პრობლემების მოგვარება ბევრად ეფექტური იქნებოდა, საზოგადოებას თავიანთ უფლებებზე მეტი ინფორმაცია რომ ჰქონდეს. თუმცა, ქართული მედია გარემოს დაცვის პრობლემებს ზედაპირულად და არაკვალიფიციურად აშუქებს, რასაც ადამიანის უფლებათა ცენტრის მედიამონიტორინგის ანგარიშიც ადასტურებს. 14-15 ივნისს თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის მიერ მოწყობილი ვორქშოპისა და სასწავლო ტურის ერთ-ერთი მიზანი გარემოს დაცვისა და ეკომიგრანტების თემებით დაინტერესებული ჟურნალისტების ინფორმირება და კვალიფიკაციის ამაღლება იყო.

Aleko Tskitishvili, humanrightshouse.org
Natural disasters are a common problem in Georgia. Floods, landslides, storms, hurricanes and other natural disasters often destroy houses and residential areas for people. According to Georgian legislation, people uprooted by natural disasters, so called eco-migrants, do not have IDP status and are not entitled to the social benefits of internally displaced people (IDPs). One of the main shortcomings in dealing with natural disasters is the lack of risk assessments which leads to damages that end up costing the state millions of lari.  Most often, the government chooses to deal with the results of natural disasters instead of investing in preventive measures.
Spring is a particularly problematic season when snow starts melting in the mountains, flooding rivers. Together with the heavy rains that start in the spring, this leads to natural disasters like landslides, torrents, and flooding which affects thousands of people. In the spring of 2012, , five people, among them two underage children, died as a result of a flood. In several regions of Georgia, landslides and floods, roads, bridges, and other infrastructure were damaged and several villages were cut off from the outside world. Civil society groups criticized President Mikheil Saakashvili for having attended the European Championship semi-final in football for players under 17 in Bratislava soon after the flood in the capital. The president then went on to visit Milan and photos of him visiting luxurious shops were spread on the Internet.
According to local NGOs the Georgian state avoids its responsibilities toward eco-migrants. The victims of natural disasters have been living in risk zones for many years. After being displaced due to natural disasters or risk thereof, the eco-migrants often have a hard time adapting to their new living environment and choose to migrate back home, continuing their lives despite the apparent risks.
According to official statistics, between 1987 and 2010 about 400 people died as a result of natural disasters in Georgia. The economic damage amounted to about 150 million USD per year. In 2006, specialists detected 53,000 potential landslide sites in a total space of 1,500,000 hectares. There are about 3,000 settlements housing a total of 400,000 families in the risk zone.
The funds allocated from the state budget for preventive measures are 40 times less than the damages resulting from natural disasters. Experts believe that this approach is the root of the problem. Rezo Getiashvili, Project Coordinator at the Caucasian Environmental NGO Network (CENN), said that the state should pay more attention to risk management, which means preventive measures – activities carried out before a disaster.
First of all, these preventive measures should include specialists thoroughly evaluating the danger, vulnerability, and risks in certain areas and continuously monitoring these areas for up to date prognoses. Attention should be paid to the planning of plot cultivation and the drafting of adequate construction codes because, in many cases, natural disasters are caused by heavy development. In addition, the state budget should allocate funds for preventive measures (cleaning of river-beds, construction of jetties, etc), as well as for ecological education and trainings for the population. The state should be equipped to handle expected and unexpected disasters, investing in adequate warning and communication systems, as well as drafting special action plans and evacuation plans for emergency situations. Shelters and reserves of humanitarian aid must be arranged in advance. Rescue teams should be trained on a regular basis.
The state should have a detailed action plan for measures to be implemented following a disaster. This should include: humanitarian aid, cleaning, timely repair of services, evaluation of damage and identification of restoration priorities, mobilization of reconstruction resources, rehabilitation, macro-economic and budget management, restoration of damaged area, involvement of risk management in the reconstruction process and, most importantly, resettlement of eco-migrants.
According to United Nations guidelines, national governments have the ultimate responsibility to provide internally displaced people with relevant protection and humanitarian aid. With global warming, the number of natural disasters increases causing migration flows of victimized people both inside and out of affected countries. Various states envisage this reality in their domestic laws and take on certain responsibilities vis-à-vis the victims.
According to the law in Azerbaijan, Georgia’s neighbor state, eco-migrants fall within the category of internally displaced people. Legislation in Sierra Leone, Uganda, and Sudan also include eco-migrants in the definition of IDPs. However, Georgian legislation grants IDP status only to victims of armed conflicts. Representatives of the families who have been resettled from one region to another in Georgia as a result of natural disasters are thus left without even those meager social allowances that are envisaged for IDPs.
The activities of nongovernmental actors are vital for improving the current situation. In 2011, with the initiative of the Institute of War and Peace Reporting (IWPR) and CENN, the Civic Coalition for Migration Issues was created in Tbilisi, counting among its members Human Rights House Tbilisi (HRHT) and HRHT member organizations Article 42 of Constitution, and Human Rights Center as well as other NGOs.
“Citizens victimized by natural disaster are passive in Georgia and do not fight for their rights as actively as the victims of conflicts. The state neglects this problem and does not take adequate measures to satisfy the needs of eco-migrants. Every year the government tries to avoid dealing with the eco-migrants’ problems. We acknowledge that the state has tens of thousands of IDPs from the armed conflicts but that does not relieve them of the responsibility to assist other citizens too and solve their problems,” Giorgi Kupatadze, IWPR editor said.
The association “Borjgalo” has been studying eco-migrant issues in Georgia for several years. “Borjgalo” representative Ilia Guchmanidze says that it is necessary for the state to deal with the legislative vacuum that leaves it unable to adequately assist victims of natural disasters. When categorizing families victimized by natural disasters, the state pays attention to the level of damage on the house instead of looking at the existing risk in the area, an approach that Guchmanidze calls unjust. “We have recorded cases when a house is located on the edge of a gap in a landslide prone zone, but since it does not even have a crack on it the family was placed in a lower category without the chance of resettlement. The state only takes responsibility for resettling families from the first and second categories,” Ilia Guchmanidze said.
Guchmanidze added that the problems with natural disaster victims and eco-migrants could have been resolved much easier if local self-governments had had more authority. Nowadays, all details must be agreed with central authorities, in the ministries. The ministries cannot respond in a timely manner because the processing of all the information received requires substantial human resources. Thus, victims of natural disasters are often not effectively assisted.
The case of Zemo Mleta village is a good example of ineffective centralized style of management. NGOs and journalists have been reporting on the hardship of this small village in Mtskheta-Mtianeti region  for several years already, where several families face real danger every spring. On June 15, Human Rights House Tbilisi organized a  study visit to Zemo Mleta village for journalists to evaluate the local problems and to report about them in their respective media outlets. They found out that the situation had not changed for the better but that the government had promised the Mleta residents to resettle them in a safe place before the upcoming elections in the fall of 2012. Ioseb Zakaidze, representative of the local authority, said that by the end of the year the state will allocate seven thousand lari to each family in Mleta village: “The money is already allocated but we must first resolve the problem of plots. The population decided not to distribute the money before the territory of the new settlement, which currently belongs to Kazbegi district, is handed over to the Dusheti district administration.”
Resolving the problems faced by victims of natural disasters and eco-migrants could have been easier if society had more information about their rights. However, Georgian media covers environmental problems poorly, something that was proved by Human Rights Center’s Report on Media Monitoring. One of the purposes of the workshop and fieldtrip to Mleta village, organized by HRHT on June 14-15, was to build capacity among journalists interested in environmental and eco-migrant issues.