„კონსტიტუციის 42-ე მუხლმა“ ბიზნეს სფეროს მარეგულირებელი კანონმდებლობისა და პრაქტიკის კვლევა წარმოადგინა
12 ივლისს სასტუმრო „ამბასადორში“ ორგანიზაცია „კონსტიტუციის 42-ე მუხლმა“ ბიზნეს სფეროს მარეგულირებელი კანონმდებლობისა და პრაქტიკის კვლევის პრეზენტაცია გამართა.
პრეზენტაციის პირველი ნაწილი დაეთმო ბიზნეს სფეროს მარეგულირებელი საკანონმდებლო აქტების ანალიზის მიმოხილვას, რის შემდეგაც კვლევის ავტორებმა განიხილეს ამ სფეროში გამოვლენილი პრობლემები და შეიმუშავეს რეკომენდაცები. პრეზენტაციის მეორე ნაწილი კი, საგადასახადო და სამეწარმეო დავების განხილვის პრაქტიკას და კვლევის შედეგად  გამოკვეთილი პრობლემების განხილვას მიეძღვნა.
ორგანიზაციის მიერ მომზადებული კვლევის შედეგად გამოიკვეთა არაერთი მნიშვნელოვანი საკითხი, რომელიც მეწარმეებს პრობლემებს უქმნის თავისუფალი სამეწარმეო საქმიანობის განხორციელებაში.
კვლევის შედეგად გამოიკვეთა, რომ ბიზნესის მარეგულირებელ კანონმდებლობაში მრავლადაა ბუნდოვანი ნორმები, რომლის ინტერპრეტაცია შესაძლებელია სხვადასხვანაირად, რაც  ხშირ შემთხვევაში მეწარმეებს დოკუმენტაციის არასწორად წარმოებისა და დაჯარიმების საფრთხის წინაშე აყენებს.
ასევე, ბიზნეს სფეროს მარეგულირებელი კანონმდებლობის შესწავლამ, ექსპერტებთან ინტერვიუებმა, ამ სფეროში მომუშავე ადამიანთა სამუშაო შეხვედრებმა და ფოკუსური ჯგუფის შედეგების ანალიზმა გამოკვეთა, რომ ბიზნესის მარეგულირებელი კანონმდებლობა დაწერილია რთული ენით, რომლის სწორად გაგება უძნელდება მეწარმეთა უმრავლესობას.
ორგანიზაცია მიიჩნევს, რომ ცვლილებები საგადასახადო კანონმდებლობაში ძალიან ხშირად და შემჭიდროებულ ვადებში შედის, რაც მნიშვნელოვნად აფერხებს ბიზნესის წარმოებას, უფრო მეტიც, უმეტეს შემთხვევაში კანონში შესული ცვლილების არცოდნა მეწარმე სუბიექტების მიერ კანონის უნებლიედ დარღვევის საფუძველი ხდება.
რაც შეეხება სამეწარმეო და საგადასახადო პრაქტიკის კვლევას. საგადასახადო პრაქტიკის კვლევის შედეგად გამოიკვეთა  პრობლემური საკითხები, რომელიც გადასახადის გადამხდელს არათანაბარ მდგომარეობაში აყენებს საგადასახადო ორგანოსთან შედარებით.  რაც გამოიხატება სასამართლოზე მხარეთა შეჯიბრებითობის პრინციპის დარღვევაში. კონკრეტულად, საგადასახადო ორგანოები, გადასახადის გადამხდელისაგან განსხვავებით, გათავისუფლებულია სახელმწიფო ბაჟის გადახდის ვალდებულებისაგან და მას შეუძლია სამივე ინსტანციაში დავა აწარმოოს ყოველგვარი საფასურის გადახდის გარეშე, რაც არღვევს მხარეთა თანასწორობასა და შეჯიბრებითობას.
რაც შეეხება სამეწარმეო დავებს, სამეწარმეო დავებთან დაკავშირებით კვლევამ ცხადყო, რომ ზოგიერთი საკითხის მიმართ, სხვადასხვა ინსტანციის სასამართლოებს შორის შეინიშნება არაერთგვაროვანი მიდგომა, მაშინაც კი, როდესაც ამ საკითხზე დადგენილია უზენაესი სასამართლოს ერთგვაროვანი პრაქტიკა.
ცნობისათვის, ორგანიზაცია  კონსტიტუციის 42-ე მუხლი 2011 წლის 1 სექტემბრიდან ახორციელებს პროექტს სახელწოდებით: „ადვოკატირება კომერციული სამართლის გაუმჯობესებისა და იმპლემენტაციისათვის“.
პროექტი დაფინანსებულია ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდის მიერ, „სამოქალაქო ინიციატივა დამოუკიდებელი სასამართლოსთვის“ ფარგლებში, რომელსაც აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID) აფინანსებს აღმოსავლეთ–დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის (EWMI) მეშვეობით. სწორედ ზემოაღნიშნული პროექტის ფარგლებში მომზადდა „ბიზნეს სფეროს მარეგულირებელი კანონდმებლობისა და პრაქტიკის“ კვლევა.

On July 12, Article 42 of Constitution presented the Research of Regulation Law and Practice of Business Activities in Hotel Ambassador.
In the first part of presentation the organization summarized analyze of regulation legislative acts of business field and then the authors discussed problems of this field and worked out recommendations. In the second part of the presentation, the organization reviewed practice of tax and enterprise litigations and problems observed during the research.
Several significant issues were underlined as a result of the research, which create problems for entrepreneurs in the implementation free industrial activities.
The research showed that there are a lot of obscure norms in the business regulation law, who can have various interpretation and very often entrepreneurs often face of threat of incorrect management and fines.
Besides that, evaluation of business regulation law, interviews with experts, workshops with the people working in this field and analyze of focus-groups showed that the law is written in a complicated language and majority of entrepreneurs cannot understand it.
The organization believes that amendments to the tax law are often introduced in haste and limited terms that significantly hinders business management and in most cases lack of information about introduced amendments becomes ground of unwilling violation of the law.
As for the research of tax and industrial practice, the research showed problematic issues that creates unequal conditions for tax-payers in relation with tax agency. It violates the principle of compatibility between parties at the court. Namely, tax agencies, unlike tax-payers, are free from the obligation to pay judiciary fees and they can litigate all three instances without any payments that breach equality and compatibility principle between parties.
As for the enterprise litigations, the research showed that various courts have different approaches to the issue even when Supreme Court of Georgia has estimated common case law on similar issues.
Article 42 has been implementing Project “Advocacy for the Improvement and Implementation of Commercial Judiciary” since September 1, 2011.
The project was funded by Eurasian Partnership Foundation in the framework of Civic Initiative for Independent Judiciary which is funded by USAD and EWMI. The research was prepared in the frame of the abovementioned project.