„მედია ჯგუფის“ სახელით მუშაობაში ხელი „სტუდია GNS“-საც შეუშალეს
„სტუდია GNS“-ის ჟურნალისტს, ვასილ დაბრუნდაშვილს 7 ადამიანისგან შემდგარი კამერებით აღჭურვილი ჯგუფი, რომელიც თავის თავს „მედია ჯგუფს“ უწოდებდა, ზესტაფონში სამი საათის მანძილზე დაყვებოდა და მუშაობის საშუალებას არ აძლევდა.
დაბრუნდაშვილი ამბობს, რომ ის სიუჟეტს ბოლო დროს „მეცხრე არხის“ და სააგენტო „ინფო 9”-ის ჟურნალისტების მუშაობის ხელის შეშლის ფაქტებზე აკეთებს, რისთვისაც ზესტაფონის ცენტრში პოლიციის შენობის მახლობლად რესპონდენტთან ინტერვიუს წერდა.
„რას ფიქრობ კახი კალაძეზე და მის პოლიტიკურ მოღვაწეობაზე? როგორია შენი აზრი „ქართული ოცნების“ შესახებ? რამდენს გადაგიხდიან ამ სიუჟეტში?“- ეს ის კითხვებია, რომელსაც დაბრუნდაშვილს განუწყვეტლივ უსვამდნენ, მაშინაც, როცა ის რესპონდენტს ესაუბრებოდა.
„დამყვებოდნენ ყველგან, ერეოდნენ საუბარში, ცდილობდნენ ჩემს პროვოცირებას. ეს ჩემი აზრით, ჟურნალისტურ საქმიანობაში პირდაპირი ხელის შეშლაა“, - ამბობს დაბრუნდაშვილი.
მისი თქმით, მან იქვე მყოფ პოლიციელებს მიმართა. რადგან პოლიციამ ამაზე რეაგირება არ მოახდინა. მან საპატრულო პოლიციას დაურეკა, რომელიც ორი ეკიპაჟით მოვიდა. ჟურნალისტი იხსენებს, რომ პატრული ორი საათის მანძილზე აფორმებდა ოქმს.
„ბოლოს კი, პატრული ოქმზე ჩემი ხელის მოწერის გარეშე, ყველანაირი ახსნა-განმარტებების გარეშე წავიდა. მითხრეს, რომ მანქანა, რომლითაც ჯგუფი გადაადგილდებოდა ძებნაში გადასცეს. არადა, იგივე მანქანა ჩვენგან ორმოცდაათ მეტრში იდგა“, - იხსენებს დაბრუნდაშვილი.
მისი თქმით, ეს იგივე ჯგუფი იყო, რომელიც „ინფო 9“-ის ჟურნალისტს, ეკა დუგლაძეს დაესხა თავს.
„ერთმა ოპერატორმა მითხრა, რომ მათ მიერ გადაღებული კადრები ინტერნეტ ტელევიზია ITV.ge-ზე გავრცელდება, როგორც ეს ეკა დუგლაძის შემთხვევში მოხდა“, - აღნიშნავს დაბრუნდაშვილი.
Media.ge-მ ITV.ge-ს პროდიუსერთან თეონა გონგლაძესთან დაკავშირება ვერ შეძლო.
„მეცხრე არხის“ და „ინფო 9“-ის ჟურნალისტების მიმართ სხვადასხვა პირების მიერ საქმიანობაში ხელის შეშლის ფაქტები, რომლებიც თავს ტელეკომპანია „რეალ ტვ“-ს, სააგენტო KKinfo.ge-ს (რომელიც ინტერნეტში არ იძებნება), ან „მედია ჯგუფის“ ჟურნალისტებს უწოდებენ 2012 წლის ივნისის ბოლოს დაიწყო.
„ინფო 9“-ის ზესტაფონის ბიუროს ჟურნალისტს ეკატერინე დუგლაძეს საინფორმაციო სააგენტო „მედია ჯგუფის“ ეკიპირებით 7-კაციანი ჯგუფი კამერებით ერთი კვირის განმავლობაში დასდევდა, კითხვებს უსვამდა და მუშაობის საშუალებას არ აძლევდა. გარდაბანში „ინფო 9“-ის ჟურნალისტ, ნინო ბასიშვილს პროვოკაციული კითხვები დაუსვეს და მუშაობის საშუალება არ მისცეს სააგენტო KKinfo.net-ის წარმომადგენლებმა. გურიაში ტელეკომპანია „მეცხრე არხის“ ბათუმის ბიუროს ჟურნალისტ ნათია როყვას „რეალ ტივის“ ჟურნალისტი პროვოკაციულ შეკითხვებს უსვამდა და მუშაობაში ხელი შეუშალა.

12:07, Sunday, 26.05.2013
Journalist Vasil Dabrundashvili of GNS Studio was hunted by a group of seven people declaring themselves to be Media Group representatives during three hours in Zestaponi. They did not allow him to work.
Dabrundashvili said he was working on the video-story about recent intimidation of the Ninth Channel and INFO 9 journalists and he was interviewing a respondent near Zestaponi district police office.
“What do you think about Kakhi Kaladze and his political activities? What do you think about Georgian Dream? How much will they pay you for this story?” these questions were asked to Dabrundashvili by strangers.
“They were chasing me everywhere; they interrupted our conversation, trying to provoke me. I think it is interference into professional activities of a journalist,” Dabrundashvili said.
Dabrundashvili said he had applied to the policemen standing thereby for help but they did not respond. He called patrol police. Two crews arrived. The journalist said the patrol police officers were filling in protocol for two hours.
“Finally the patrol police left without asking me to sign the protocol or getting my clarifiations. They said the car of the abusers was declared wanted. However, we detected the car parked 50 meters away from us,” Dabrundashvili recalled.
He added the same group had assaulted another journalist of INFO 9 Eka Dugladze too.
“One of the cameramen told me that our footage will be aired on online television ITV.ge, like it happened in Eka Dugladze’s case,” Dabrundashvili said.
Media.ge could not get in touch with ITV.ge producer Teona Gongladze.
The interference into professional activities of the Channel 9 and INFO 9 journalists by some unidentified individuals declaring themselves to be Real TV, KKinfo.ge (unsearchable online) or Media Group started late in June, 2012.
Seven-member For a week journalist Ekaterine Dugladze of the INFO 9 Zetsaponi bureau was being haunted by a group of seven people equipped with video cameras posing some questions and hindering her professional activities. In Gardabani the KKinfo.ge representatives gave some provocative questions to journalist Nino Basishvili of the INFO 9 agency and did not let her work. In Guria the Real TV journalist was posing provocative questions to journalist Natia Rokva of the Channel 9 Batumi bureau and hindered her professional activities.