საქართველოს განვითარების კვლევითი ინსტიტუტი პრემიერ-მინისტრისთვის უფლებამოსილების გაზრდას აპროტესტებს
საქართველოს განვითარების კვლევითი ინსტიტუტი "საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ" კანონში 5 ივლისს შეტანილი ცვლილებებს აპროტესტებს.
როგორც ინსტიტუტის განცხადებაშია აღნიშნული, კანონი ეწინააღმდეგება დემოკრატიისა და სამართლებრივი სახელმწიფოს პრინციპებს, ასევე საქართველოს კონსტიტუციის 78-ე, მე-80 მუხლებს და შეიცავს პოლიტიკურ საფრთხეებს.
ინსტიტუტში მიაჩნიათ, რომ პრემიერის კომპეტენციის ფარგლებში მის მიერვე განსაზღვრულ ნებისმიერ პირს შეეძლება ინდივიდუალურ-სამართლებრივი აქტის-ბრძანების გამოცემა. ასეთი ფართო უფლებამოსილებები შეიძლება განახორციელოს პირმა, რომელსაც ხალხის მიერ უშუალოდ არჩეულ პარლამენტთან არავითარი შეხების წერტილი არ გააჩნია. სწორედ აქ წყდება ლეგიტიმაციის ჯაჭვი, რაც არღვევს დემოკრატიის პრინციპს.
„კონსტიტუციაში მკაცრად არის გაწერილი, როგორც მთავრობის ფორმირების პროცედურა, ასევე პირთა წრე, რომლებსაც ბრძანების გამოცემის უფლებამოსილება გააჩნიათ. პრემიერის მიერ განსაზღვრული პირი, რომელიც არც ერთ ამ სავალდებულო პროცედურას არ გაივლის და არც ბრძანების გამოცემის კონსტიტუციით მინიჭებული უფლებამოსილებით სარგებლობს, შეუძლია გამოსცეს ინდივიდუალურ-სამართლებრივი აქტები პრემიერის კომპეტენციის ფარგლებში, რაც არღვევს სამართლებრივი სახელმწიფოს პრინციპს. აღნიშნული ცვლილება წარმოადგენს, ასევე, მე-80 მუხლის არამართლზომიერ გვერდის ავლას. ამასთანავე, ის არღვევს 78-ე მუხლის მე-5 პუნქტს", - აღნიშნულია განცხადებაში.
საქართველოს განვითარების კვლევითი ინსტიტუტში აცხადებენ, რომ ცვლილება შეიცავს პოლიტიკურ საფრთხეებსაც. პრემიერ-მინისტრს თავისუფლად შეუძლია მის კომპეტენციას მიკუთვნებულ საკითხებზე ბრძანების გამოცემის უფლებამოსილების დელეგირება მოახდინოს სხვა პირებზე და ამით საკუთარი პასუხისმგებლობა, როგორც პოლიტიკური, ასევე სამართლებრივი, საერთოდ მოიხსნას.
„სხვაგვარად რომ ვთქვათ, ეს ცვლილება იძლევა იმის საშუალებას, რომ პრემიერმა „შავი სამუშაო“ შეასრულებინოს სხვებს, თავად კი პასუხისმგებლობა აირიდოს თავიდან. ასევე პრობლემურია, რომ პრემიერ-მინისტრს შეუძლია მის მიერ განსაზღვრულ ნებისმიერ პირს გადასცეს საკუთარი უფლებები, რომელიც შეეხება რეგიონული პოლიტიკის განხორციელებისა და თვითმმართველობის ორგანოებთან მთავრობის ურთიერთობის კოორდინაციას. პრემიერ-მინისტრისთვის კოორდინაციის უფლებამოსილების მინიჭებით ხაზგასმულია ამ საკითხის მნიშვნელობის მაღალი დონე, ხოლო მისი დელეგირება უფრო დაბალი რანგის პირზე, აშკარად ამცრობს საკითხის მნიშვნელობას და საფრთხეს უქმნის თვით კოორდინაციის განხორციელების შესაძლებლობას. სამთავრობო გადაწყვეტილებების მიღების წესის რეგლამენტით მოწესრიგება, პირველ ყოვლისა, აკნინებს პარლამენტის კონტროლის ფუნქციებას მთავრობაზე. ამასთანავე, მთავრობას შეუძლია რეგლამენტის მიღებისას არ განსაზღვროს კვორუმი და სამართლებრივი აქტის გამოცემის უფლებამოსილება მიანიჭოს დამსწრეთა უმრავლესობას. მრავალპარტიული პარლამენტის კოალიციური მთავრობის პირობებში შესაძლებელია უმცირესობაში მყოფმა რომელიმე პოლიტიკური ძალის წარმომადგენელმა მინისტრებმა მიიღონ სამართლებრივი აქტი მთავრობის სახელით“, - აღნიშნულია განცხადებაში.

14:23, Saturday, 18.05.2013
Georgian Development Research Institute (GDRI) protests amendments introduced to the Law about Structure, Authority and Activities of Georgian Government on July 5.
The GDRI statement reads that the law contradicts the principles of democratic and just state as well as Article 78 and 80 of the Constitution of Georgia and contains political threats. The Institute believes that within the competence of prime-minister she/he can appoint a person who can pass individual-legal acts/decrees. A person can enjoy such a large power who has no connection with the parliament, that is elected by the people. Here the chain of legitimacy is broken and it contradicts democracy principles.
“The Constitution clearly regulates procedures of government formation and circle of people who can release decrees. The person appointed by the prime-minister, who will not take any abovementioned necessary procedures and does not enjoy constitutional right to release decrees, might pass individual-legal acts within the competence of prime-minister that contradicts the principle of just state. This amendment unlawfully neglects the requirements of the Article 80 and breaches Article 78 Part V of the Constitution,” the statement reads.
GDRI states that introduced amendments contain political threats too. Prime-minister shall have right to freely delegate right of passing decrees on other persons and to completely discharge himself from political and legal responsibilities.
“In other words, this amendment gives chance to prime-minister to order other person “to do dirty job” and to avoid responsibility for that. Another problems is that prime-minister can assign his own authorities to another person in relation with implementation of regional policy and coordination of government’s cooperation with self-governmental bodies. When a prime minister is put in charge of coordination, it underlines importance of this issue, but if this responsibility is delegated to a person of lower rank, it discredits the importance of the issue and undermines possibility of coordination. Regulation of passing government’s resolutions decays the control function of the parliament. In addition to that, government has right not to count quorum when passing regulation and grant authority of passing legal act to majority of attendees. In case of coalition authority of multi-party parliament, ministers representing any political party might pass legal act in the name of government,” the statement reads.