19:37, Wednesday, 22.05.2013
მსოფლიოს ერთგზისა და ევროპის ხუთგზის ჩემპიონი, სამბისტი უშანგი კუზანაშვილი ხელისუფლებას პოლიტიკური ნიშნით დევნაში ადანაშაულებს. როგორც სპორტსმენის განცხადებაშია აღნიშნული, პოლიტიკური დევნა, რაც ტელეკომპანია „რუსთავის 2“-ის ეთერში, 2 ივლისს გასულ სიუჟეტში და კონტროლის პალატის მონიტორინგის სამსახურის 26 ივნისისა და პროკურატურის 29 ივნისის შესაბამისი განცხადებებში აისახა, ფონდ „ქართუს“ მიერ მისთვის ჩარიცხულმა პრემიალურმა თანხამ გამოიწვია.
როგორც უშანგი კუზანაშვილი აცხადებს, 19 მაისს, საქართველოს სახელით კიდევ ერთხელ, მოსკოვში იასპარეზა სამბოს ევროპის ჩემპიონატზე და მეხუთედ გახდა ჩემპიონი. ამის შემდეგ, დაბრუნდა საქართველოში და დახმარებისთვის პირადად მიმართა ფონდ „ქართუს“. თხოვნის საფუძველზე, ფონდმა 28 მაისს, საქველმოქმედო პრემიის სახით პირად ანგარიშზე ჩაურიცხა 10 000 დოლარის ეკვივალენტი თანხა ლარებში, მასსა და ფონდ „ქართუს?“ შორის ქველმოქმედების შესახებ გაფორმებული ხელშეკრულების საფუძველზე.
„ამ ხელშეკრულების თანახმად, ეს თანხა გაიცა „სპორტული საქმიანობისა და სოციალური პირობების გასაუმჯობესებლად“. რაც არ უნდა ეცადოს ხელისუფლება, მოცემული ფაქტი ამომრჩევლის მოსყიდვად ვერ ჩაითვლება, რადგან ფონდი „ქართუს“ მხრიდან ეს თანხა ჩემთვის წლების მანძილზე გაწეული ერთ-ერთი მორიგი დახმარება იყო და არა - პირველი შემთხვევა. ფონდი ქართუ 2007 წლიდან ყოველთვიურად მირიცხავს 1500 ლარს და ასეთ დახმარებას საზოგადოების არაერთი დამსახურებული წევრი იღებს იმავე ფონდიდან მრავალი წლის განმავლობაში“, - აცხადებს კუზანაშვილი.
ამასთან, როგორც სპორტსმენი აცხადებს, თუ მისთვის ჩარიცხული თანხებით ინტერესდებიან და ეს პოლიტიკური ნიშნით დევნა არ არის, მაშინ ხელისუფლება უნდა დაინტერესდეს მაგალითად, ფონდ „ქართუს“ მიერ ძიუდოში ევროპის ჩემპიონის, „ნაციონალური მოძრაობის“ დედოფლისწყაროს რაიონული ორგანიზაციის წარმომადგენლის - ზაზა კედელაშვილისთვის ჩარიცხული თანხებით, რითაც ის დღემდე სარგებლობს; ასევე დაინტერესდეს კრივის ეროვნული ფედერაციისთვის ჩარიცხული თანხებით, რომლის თავმჯდომარეც პარლამენტარი პეტრე ცისკარიშვილია და სხვა მრავალი ამგვარი საინტერესო ფაქტით.

Ushangi Kuzanashvili world champion and five times Europe champion in wrestling blames Georgian government in his political persecution. According to his statement, his political persecution was caused by information released by TV-Company Rustavi 2 on July 2 when June 26 statement of the State Audit Agency and June 29 statement of Prosecutors office was aired after Cartu Foundation transferred bonus to him.
As Ushangi Kuzanashvili said on May 19, he participated in European championship in Russia in the name of Georgia, were he became fifth time champion of Europea. After that he returned to Georgia and personally applied to Cartu Foundation for help. As a result, on May 28 the Foundation transferred bonus equivalent of 10 000 USD to his account based on the charity agreement between him and Cartu Foundation.
“According to this agreement sum was allocated for the “improvement of sport activities and social conditions”. This fact cannot be considered bribery of votes despite much attempt of the government because this bonus was not first assistance of Cartu allocated on. Since 2007 Cartu Foundation has been paying 1500 lari per month to me and many other public figures,” Kuzanashvili said.
The sportsman added that if government is interested in the transfer of money to people from Cartu Foundation, and it is not political persecution, they should also get interested in money-transfers to Zaza Kedelashvili, who is champion of Europe and member of Dedoplistskaro district office of the National Movement. They should also get interested in money-transfers of Cartu Foundation of Boxing whose chairmen is MP  Petre Tsiskarishvili and in many this similar cases.