15:54, Monday, 20.05.2013
მედიამონიტორინგის გამოცდილება უკვე მაქვს. გასულ წელს მაისიდან დეკემბრამდე საზოგადოებრივი მაუწყებლის მთავარ საინფორმაციო გადაცემა „მოამბეში“ მართლმსაჯულებასთან და გარემოს დაცვასთან დაკავშირებულ თემებს ვამონიტორინგებდი. ეს იყო ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) პროექტი, რომელშიც ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მიიღო მონაწილეობა. ამოცანა ადვილი არ იყო, მაგრამ არც ისეთი რთული ნიუანსების გარკვევა მიწევდა, როგორც ახლა - საერთაშორისო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) მიერ დაფინანსებული მონიტორინგის დროს მიწევს.
დაკვირვების ობიექტად ისევ საზოგადოებრივი მაუწყებელი ავირჩიე. ამჯერად პრაიმ-ტაიმს, ანუ დღეში 5-საათიან პერიოდს ვაკვირდები - 19:00-დან 24:00 საათამდე. სარეკლამო დროში პოლიტიკური რეკლამისთვის გამოყოფილი წამები და წუთები უნდა დავითვალო. ასევე - ისეთი სოციალური რეკლამები, სადაც საარჩევნო სუბიექტები შეიძლება ფიგურირებდნენ. ყველაზე რთული კი წინასაარჩევნო პერიოდში გასული ფარული რეკლამის კვლევაა. არ იცი, რომელ გადაცემაში შეიძლება ამოყოს თავი საარჩევნო სუბიექტმა - ამა თუ იმ პარტიამ ან პოლიტიკოსმა, თავისი მერკანტილური წინასაარჩევნო ამბიციებით.
ჯერჯერობით განსაკუთრებით საგანგაშო არაფერი ხდება, რადგან არჩევნების დღე ოფიციალურად არ არის გამოცხადებული და არც ყველაზე ცხელი ორთვიანი წინასაარჩევნო პერიოდია დაწყებული. შესაბამისად, მშვიდად ვარ - მჯერა, რომ ტელესერიალ „დეტექტივში“ ან „ჩემ მეგობარში“ ეპიზოდურ როლში რომელიმე ქართველი პოლიტიკოსი არ გამომეცხადება. შესაბამისად, ტელესერიალებს ნაკლებ გულისყურს ვუთმობ. მარტო მათ შორის ჩართულ რამდენიმე სარეკლამო ჭრას ვიკვლევ გულისყურით.
კარგი იყო ფეხბურთში ევროპის ჩემპიონატის პერიოდი, რადგან 100% დარწმუნებული ვიყავი, რომ ჩვენი დეპუტატობის კანდიდატები ჩემპიონატის ოფიციალურ საფეხბურთო მატჩებში არ მიიღებდნენ მონაწილეობას. ამიტომ პირდაპირ ტრანსლაციებს მარტო იმიტომ ვუყურებდი, რომ ფეხბურთი  მიყვარს და არა მედიამონიტორინგის გამო. თუმცა, ყველაზე ცხელი წინასაარჩევნო დღეები რომ ყოფილიყო, 0,1%-ს მაინც დავუშვებდი, რომ მისი აღმატებულება საქართველოს პრეზიდენტი შეიძლებოდა მოულოდნელად შევარდნილიყო ესპანეთი-პორტუგალიის თამაშზე და კრიშტიანუ რონალდუს ნაცვლად კარში გადამწყვეტი პენალტი დაერტყა, ან თავისი განუყრელი ტრიბუნა სტადიონის ცენტრში დაედგა და საქართველოში დამზადებულ ჯავშანტრანსპორტიორ „ლაზიკაზე“ ელაპარაკა.
გული მიგრძნობს, ასეთებს ბევრს ვნახავ.
ჯერჯერობით კი არც არაპოლიტიკურ თოქშოუებში და გადაცემებში ჩანან ჩვენთვის საინტერესო სუბიექტები. აი, მაგალითად, ეკა ხოფერიას გადაცემა „აუდიტორიამ“ კულინარიის თემაზე ისე ჩაიარა, ერთი პოლიტიკოსიც არ გაჭაჭანებულა. ეთერ კაკულიამ ხახვი დაჭრა ღიღინ-ღიღინით - „და მე არ მინდა სხვა ნეტარებააა...“, მზარეულმა მანუელმა კიდევ ერთხელ გვიჩვენა თავისი ოსტატობა. მოკლედ, „აუდიტორია“ ჭეშმარიტად კულინარიული გახლდათ. მარტო ერთგან დავიძაბე, როცა „აჭარული ღვინის სახლის“ შეფმზარეულმა ქალბატონმა მის რესტორანში აშშ-ის სახელმწიფო მდივან ჰილარი კლინტონის სტუმრობაზე ისაუბრა. თუმცა, ეს თემაც არ გასცდენია კულინარიის საზღვრებს.
იმედია, არჩევნებამდე ერთი თვით ადრე, როცა წინასაარჩევნო ბატალიები გახურდება, 1 არხი და ეკა ხოფერია კვლავ გაუძლებენ ცდუნებას და მსგავს გადაცემაში ვანო მერაბიშვილს არ მოიწვევენ ტაფით ხელში და ეთერ კაკულიას ნაცვლად, დეპუტატ ხათუნა ოჩიაურს არ დააჭრევინებენ ხახვს. ამ უკანასკნელის სატელევიზიო კომენტარები ხომ ისედაც გვატირებს მაყურებლებს და ახლა ზედ დაჭრილი ხახვის ეფექტი მიუმატეთ, როგორი ცრემლისღვრა გველის ბედკრულ მედიამონიტორებს.
რაიმე კურიოზს ხომ არ გავიხსენებდი? როგორ არა!
კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა გაავრცელა ინფორმაცია - გურჯაანში კენჭს დავით მესხიშვილი იყრისო. ისე მოხდა, რომ ამ ინფორმაციის მარტო სათაური მომხვდა თვალში და თვითონ ნიუსი არ წამიკითხავს, არც მასზე თანდართული ფოტოსთვის შემიხედავს. ვიფიქრე - აჰა, ეს სწორედ ის დავით მესხიშვილია, გადაცემა „ავტოპილოტი“ რომ მიჰყავს და „საფარის“ რეკლამა-ანონსშიც მარეკებისგან დამფრთხალ ტახს თოფს უმიზნებს - წარსულში რამდენიმე დღით ჯანდაცვის მინისტრად ყოფნა არგუნა ბედმა და ახლა, ალბათ, დიდ პოლიტიკაში ბრუნდება-მეთქი. ჰოდა, ick.ge-ს ნიუსის გავრცელების დღიდან მოსვენება დავკარგე - სათითაოდ ვითვლიდი გადაცემების - „ავტოპილოტისა“ და „საფარის“ ანონსებს. მეგონა, რომ ეს ჩვენი ტახებზე მონადირე „ავტოპილოტის“ წამყვანი „საფარიდან“ გამოვიდა და სანადირო თოფი (ცხადია - მეტაფორული მნიშვნელობით) ამომრჩეველს მიუშვირა.
ის-ის იყო ანგარიშის წერას შევუდექი და მედიამონიტორის საბოლოო ცხრილში შავი ჩანაწერების გადათეთრება დავიწყე, ბედად ის ნიუსი წავიკითხე და აღმოვაჩინე, რომ ეს დავით მესხიშვილი სხვაა და ის დავით მესხიშვილი კიდევ - სხვა, როგორც დიდი შოთა იტყოდა - „შუა უზის დიდი მზღვარი“.
ამ კურიოზზე ახლა გულიანად მეცინება და უკვე დავივიწყე ის ამაო ჯაფა, რაც „ავტოპილოტის“ და „საფარის“ ანონსების წამების თვლას ახლდა.
თავს იმით ვიმშვიდებ, რომ ამომრჩეველზე ნადირობის სეზონი დაწყებულია და მედიამონიტორის ვალია, არ გამორჩეს მსგავსი შემთხვევები, როცა ესა თუ ის პერსონა საფარიდან გამოვა და ფარული რეკლამების სახით, ამომრჩეველს უხილავ ხაფანგებს დაუგებს.
ეს ბლოგპოსტი შექმნილია ამერიკელი ხალხის მხარდაჭერით აშშ საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს საშუალებით. მის შინაარსზე პასუხისმგებელია ადამიანის უფლებათა ცენტრი და იგი არ ასახავს IFES-ის, აშშ საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს ან აშშ მთავრობის შეხედულებებს.

00:18, Saturday, 25.05.2013
I already have an experience of media monitoring. Last year from May to December I monitored topics related to justice and environment protection. This was a project implemented by Human Rights Center financed by UNDP. The task was not easy but not as hard as in the project we are implementing right now financed by International Foundation of Electoral Systems (IFES).
I chose public broadcaster as an object of observation. This time I monitored prime-time. I observed 5-hour period a day – from 19:00 till 24:00 pm. I have to count the seconds and minutes given out to political advertisements as well as the social advertisements where electoral subjects are present. The hardest thing is to research secret advertisements shown during pre-election period. You do not know where the electoral subjects will show up with their mercantile pre-election ambitions.
Nothing alarming has happened so far. The Election Day is not officially announced and the hottest two-month pre-election period has not started yet. So, I am calm. I believe that some Georgian politician will not show up in the TV series “detective” or in “my friend.” So, I spend less time on TV series. I only search advertisements inserted in them.
European Championship in soccer was fun because I was 100% sure that our deputy candidates would not participate in official soccer matches. So I watched live broadcasting just because I love soccer and not because of media monitoring. However, if it was the hottest pre-election period, I would assume at least for 0.1% that his highness President of Georgia would suddenly invade Spain-Portugal game and make a decisive kick in the goal.
I feel like I will see a lot of things like this.
But interesting subjects are not visible in non-political talk-shows and programs yet. For instance, Eka Khoperia’s program Audience about the topic of cookery passed without showing any politician. Eter Kakulia cut onion singing. Cook Manuel demonstrated his talent once again. In brief, Audience was genuinely dedicated to cooking. I felt nervous only once when the cook of Adjarian Wine House talked about visit of State Secretary of USA Hillary Clinton in her restaurant. However, they just touched topic of cookery as well.
Hopefully, a month before elections when the pre-election period intensifies, channel 1 and Eka Khoperia will endure temptation and will not invite Vano Merabishvili with a pan in his hand and will not make deputy Khatuna Ochiauri cut onions.
I would like to recall one funny incident:
Kakheti Information Center disseminated information that Davit Meskhishvili is an electoral candidate. It happened so that I saw just the title and did not read the news itself and did not look at the photo either. I thought it was Davit Meskhishvili who was MC of program Autopilot and also in the commercial of Sapari where he hunted at hogs. I thought he was coming back to politics since he was a health Ministry in the past. So, I lost patience since the day ick.ge’s news was disseminated – I singlehandedly counted ads of Autopilot and Sapari.
And right when I started to write the report I accidentally read that news and discovered that this Davit Meskhishvili is a different person.
I already forgot that vain work I had to do to count the seconds in Ads of Autopilot and Sapari.
But I comfort myself that the season of hunting has started and the mission of media monitoring is not to miss these kinds of instances when some person leaves hiding place and puts trap for voters.
This blogpost is made possible by the support of the American people through the United States Agency for International Development (USAID). The contents are the sole responsibility of Human Rights Center and do not necessarily reflect the views of the International Foundation for Electoral Systems, USAID or the United States Government.