ლანჩუხთის სოფლებში გლეხები ინვესტორებისგან პირობების შესრულებას ითხოვენ
ლანჩხუთის ადგილობრივი ადმინისტრაციის წარმომადგენლები ჯერ კიდევ წლის დასაწყისში აცხადებდნენ, რომ თურქი ბიზნესმენები შემოვიდოდნენ, რომლებიც იჯარით აიღებდნენ მიწის ნაკვეთებს და იქ სხვადასხვა კულტურას მოიყვანდნენ. მუნიციპალიტეტის სამ სოფელში - ჯურუყვეთში, ლესასა და ჩიბათში თურქმა ინვესტორებმა, ადგილობრივთა ნებართვით, საყანე ფართობების დათესვა მართლაც დაიწყეს.
როგორც humanrights.ge-სთვის გახდა ცნობილი, ადგილობრივებსა და თურქ ბიზნსმენებს შორის შუამავალი რგოლი აღნიშნული სოფლების დეპუტატები იყვნენ. სიტყვიერი შეთანხმების საფუძველზე ადგილობრივთათვის ყოველ ათას მეტრ მიწის ნაკვეთზე 50 კგ. სიმინდი ან 20 ლარი უნდა მიეცათ. მიუხედავად ამისა, როგორც მოსახლეობა ამბობს, თურქებმა პირობა დაარღვიეს.
ჩვენ ვესაუბრეთ გლეხებს, რომლებიც საჯაროდ ვინაობის გამჟღავნებას ერიდებიან. მართალია, პირად საუბრებში გვითხრეს სახელი და გვარი, მაგრამ დასძინეს, რომ საჯაროდ ვინაობის გახმაურების შემთხვევაში, შესაძლოა, პრობლემები შეექმნათ.
ჯურუყვეთის მკვიდრი გლეხი ამბობს, რომ შეპირებული 50 კგ სიმინდის ნაცვლად, მას მხოლოდ 40 კგ. გადაუხადეს ყოველ ათას მეტრზე. სიტუაციას ისიც ართულებს, რომ ინვესტორებსა და სოფლების მაცხოვრებლებს შორის ხელშეკრულება გაფორმებული არაა.
სოფელ ლესის მკვიდრი გლეხი სატელეფონო საუბრისას აცხადებს, რომ მისთვის ჯერ არც შეპირებული 50 კგ. სიმინდი მიუციათ და არც ფული: „უკიდურეს მდგომარეობაში ჩავვარდი. ყანის დახვნა და დათესვა ვერ შევძელი. მიწა კი ფუჭდებოდა და სწორედ ამიტომ გადავწყვიტე თურქებისთვის მიწის მიცემა. თუმცა, ძალიან კარგად ვიცი, რომ ათას მეტრზე 50 კგ. სიმინდი ან 20 ლარი მიზერული ანაზღაურებაა. თავიდან ეს მხოლოდ სიტყვიერი შეთანხმება იყო. გვპირდებოდნენ, რომ დაიდებოდა ხელშეკრულება, მაგრამ ჯერჯერობით, არც ხელშეკრულებაა გაფორმებული და არც სიმინდი ან ფული ამიღია. სხვისი არ ვიცი და მე პირადად არ ვაპირებ, ეს საქმე ასე დავტოვო“.
სოფელ ჩიბათის მკვიდრი ქალბატონის საყანე ფართობსაც თურქი ინვესტორები ამუშავებენ. „ჩიბათში 70 ჰა-ზე მეტი მიწა აქვთ წაღებული. ჩვენ ვეღარ დავამუშავეთ, რადგან ყველაფერი გაძვირდა და იძულებულები გავხდით, მიწები მათთვის დაგვეთმო. ჩვენთან მხოლოდ ფულს დაგვპირდნენ - ყოველ ათას მეტრზე 20 ლარს, სიმინდზე საუბარი არ ყოფილა. დიდი ხნის ლოდინის შემდეგ აგერ, მხოლოდ ორი დღის წინ გამოჩნდნენ. პირადად მე თანხაც სრულად გადმომცეს და ხელშეკრულებაც გააფორმეს. აპრილამდე ჩემს საყანე ფართობში ჩასვლის უფლება არა მაქვს. ვიცი, რომ სხვა სოფლებში ასე არ მოქცეულან, მაგრამ იმედია, სხვაგანაც მალე დაიწყებენ პირობის შესრულებსაც და ხელშეკრულებების დადებასაც“, - იმედოვნებს ქალბატონი.
სოფელ ჯურუყვეთში გვითხრეს, რომ უცხოელი მეურნეების სიმშვიდეს საპატრულო პოლიცია იცავს: „პატრული ყოველ დღე დადის და ეკითხება მათ, ადგილობრივი მოსახლეობა ხომ არ გაწუხებთო. ჩვენ ვის უნდა ვაწუხებდეთ, იქით შეგვაწუხეს და დაგვტოვეს ხახამშრალები?!“
ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის ოფიციალურ ვებგვერდზე წერია: „თურქულმა ფირმამ, შპს „სერაფიმ“, რომლის ხელმძღვანელები ლაზური წარმოშობის ძმები, მემედ და იუსუფ კამბურები არიან, გამოთქვეს დაინტერესება ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტში სოფლის მეურნეობის განვითარების კუთხით. კამბურები ადგილობრივ ხელისუფლებას შეხვდნენ და აღნიშნეს, რომ ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტს სოფლის მეურნეობის განვითარების დიდი პოტენციალი აქვს. მათ სურთ, მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე იჯარით აიღონ რამდენიმე ასეული ჰა მიწა, სადაც მოიყვანენ სოიოს, რაფსის (ტექნიკური კულტურა, გამოიყენება საწვავი ზეთის გამოსახდელად) კულტურას, ასევე აამუშავებენ თხილისა და ზემოხსენებული კულტურების მიმღებ-გადამამუშავებელ საწარმოს“.
„ქართული ოცნების“ ლანჩხუთის ადგილობრივი ორგანიზაციის ლიდერი, სოსო ბოლქვაძე ამბობს, რომ გაჭირვებული მოსახლეობა ფაქტობრივად, გამოიჭირეს: „ეს თურქი ინვესტორები სამი წლით წინაც იყვნენ ჩამოსულები. მაშინ ბაყაყების ბიზნესის დაწყება უნდოდათ, მაგრამ არ გამოუვიდათ და როცა დაინახეს, ხალხს უჭირდა და საყანე ფართობს ვერ ამუშავებდა, გადაწყვიტეს, მოლაპარაკებოდნენ მათ. სიტყვიერად შეთანხმდნენ, მაგრამ როგორც გლეხები ამბობენ, შეთანხმებას უკვე არღვევენ. მე ვფიქრობ, რომ აქ უფრო რთულადაა საქმე - ეჭვი მაქვს, ინვესტორები სამომავლოდ ამ მიწების შესყიდვაზე დაიწყებენ საუბარს. თითქოს არაფერი, მაგრამ უნდა გავაცნობიეროთ, რომ საუბარია 350 ჰა. მიწის ფართობზე, რაც ლანჩხუთისთვის პატარა ნამდვილად არაა“.
საპარლამენტო არჩევნების წინ პოლიტიკურ პარტიებს კარგი შესაძლებლობა აქვთ, ადგილობრივ გლეხებს გააცნონ, როგორ ხედავენ სოფლის მეურნეობის განვითარების პერსპექტივებს. კონკრეტულ შემთხვევაში, „ნაციონალურ მოძრაობას“ და ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგეობას ადგილობრივ გლეხებთან მეტი განმარტებების მიცემა მოუწევთ, რას უპირებენ მათ კუთვნილ მიწებს თურქი ინვესტორები. ოპოზიციურ პარტიებს კი შესაძლებლობა აქვთ, თავისი ხედვები წარმოადგინონ და ისაუბრონ, გამარჯვების შემთხვევაში, თვითონ როგორ მოაგვარებენ შექმნილ პრობლემებს.
სახელი: თამუნა ახალაია
2012-07-24 13:06
კარგია, რომ ამ საკითხს იკვლევთ, მაგრამ უმწვავესი პრობლემის გადასაჭრელად მოსალეობის ნების გამოხატვაა აუცილებელი. ვერ გავიგე, რისი და ვისი ეშინიათ?! არ ვიცი, როგორ უნდა დაძლიოს ქართველმა ხალმა ისტორიული ინერცია– მოვა ვიღაც და საქმეს მოუგვარებს, თან ისე, რომ თვითონ გვარსაც არ გაამჟღავნებს. დარღვეულია მეზობლური, მეგობრული კავშირები, ადამიანებმა დაკარგეს სოლიდარობის გრძნობა და მარ ტოდ დარჩენილებს ეშინიათ. ჩვენი დღე ვანდელი ყოფის შემყურეს მერაბ კოსტავას გაფრთხილება მახსენდება: ,,ერთად თუ არ დავდგებით, ღმერთი ისეთ დღეს მოგვივ ლენს, ხელების ცეცებით გვაძებნინებს ერთმანეთს\''– თვალის ჩინი კარგა ხანია, დავკარგეთ, ერთმანეთს კი მაინც არ ვეძებთ. ვფიქრობ, ისეთი ღრმა სიძულ ვილის ფონზე, ქართულ საზოგადოებაში რომ მძვინვარებს, ჩვენი მდგომარეობა კიდევ უფრო დამძიმდება. (შენისთანა ერთეულები კი მხოლოდ ეწირებიან ნინიკო, ამინდს ცვლის ხალხი, ფხიზელი, უშიშარი, სიმართლისმოყვარული, ღმერთთანმყოფი. :(

14:13, Thursday, 23.05.2013
At the beginning of the year, Lanchkuti district administration members were saying that Turkish investors would have come to lease lands for developing different kinds of crops. Turkish investors, with residents’ permission, started planting cornfields in 3 villages of Lanchkuti district: Jurkveti, Lesasa, and Chibata.
As it was declared to Humanrights.ge, village deputies served as mediators between Turkish investors and resident people of these villages. By oral agreement for each one thousand meter of land, either 50 kg of corn should be given or 20 lari. Despite this, Turkish investors abolished the agreement.
We talked to peasants who would not disclose their names. They revealed their names in private conversation but they said that if their names are publicized they may encounter problems.
Jurkveti resident peasant says that he received only 40 kg of corn and not 50 as it was agreed. The situation is complicated due to that fact that there was no written agreement between two sides.
Resident of village Lesi said that nobody gave him money or corn. “I was in extreme conditions. I was unable to tillage the land that’s why I decided to give the land to Turks. I absolutely know that for each one thousand meter 50 kg corn or 20 lari is a small amount. At first it was only an oral agreement. They promised that the agreement would be signed but right now no agreement had been signed nor I have I received my money or corn. I don’t want to leaves this situation like this.”
A cornfield of village Chibatis resident is also cultivated by Turkish investors. “In Chibati they have taken more than 70 acres, and we were unable to cultivate it because everything is so expensive that the only thing we had left to do was to give lands to the Turkish investors. They promised to give us 20 lari for each one thousand meters and in our village nobody promised us about corn before. After long time of waiting they appeared and gave me the full amount of money and we signed an agreement. Since April I could not enter my land. I know that in other villages they did not act like this and I hope they will start fulfilling their duties.”
In village Jurkveti, we were told that police are keeping foreign investors safe. The police visit them every day and they ask if any of villagers disturb them. We haven’t disturbed anyone. They have disturbed us and left us without anything.
On the Lanchkuti administration website it is written: “Turkish firm Serafim, whose leaders are Memed and Iusuf Cmaburs brothers of Laz origins, became interested to developing agriculture system in Lanchkuti. They met village administration and said that Lanchkuti had a great future for developing agriculture. They want to take several acres with lease agreement to develop soy and rapsis (technical culture, used for fuel oil).”
Georgian Dream Lanchkuti leader Soso Bolkvadze said that they used people material conditions. These Turkish investors were here 3 years ago and to start a frog business, but they were unable to buy land and when they saw that people were without money they decided to use their current situation as an advantage. There was oral agreement but as people say they are breaking this agreement. I think that investors will start talking soon about buying lands. Bolkvadze says they are talking about 250 acres and that this is not small land for the Lanchkuti distirct.
Before elections, political parties have a good chance to show people their perspectives on agriculture. In this situation, the National Party and Lanchkuti administration have to talk with society about what Turkish investors are going to do with their lands. Opposition parties have a good chance to give their point of views on how they will settle this problem if they win elections.