გურჯაანში მომხდარი ინციდენტის შემდეგ პოლიციამ „ქართული ოცნების“ წევრი დააკავა
შინაგან საქმეთა გურჯაანის სამმართველოს თანამშრომლებმა კოალიცია „ქართული ოცნების“ წევრი, სოფელ ვაჩნაძეანში მცხოვრები გიორგი ნატროშვილი დააკავეს. ნატროშვილს ბრალად გურჯაანის გამგეობის თანამშრომლის მაკო ჩითინაშვილის ცემა ედება.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ინფორმაციით, გიორგი ნატროშვილი გურჯაანის პოლიციაში გადაიყვანეს, სადაც მისი გამოკითხვა მიმდინარეობს.
როგორც კახეთის საინფორმაციო ცენტრს „ქართული ოცნების“ გურჯაანის შტაბის უფროსმა აკაკი ბეგაშვილმა განუცხადა, გიორგი ნატროშვილის ინტერესებს ადვოკატი ლოლა ტუსაშვილი დაიცავს.
შეგახსენებთ, რომ სოფელ ვაჩნაძეანში 22 ივლისს „ქართული ოცნების“ ლიდერი ბიძინა ივანიშვილი იმყოფებოდა, რომელიც სტიქიით დაზარალებულებს შეხვდა.
სტიქიით დაზარალებულ სოფელ ვაჩნაძეანში ბიძინა ივანიშვილს გამგეობის რამდენიმე თანამშრომელი და „რეალ TV“-ის სტაჟიორების სტატუსით, „ნაციონალური მოძრაობის“ რამდენიმე აქტივისტი უკან დაჰყვებოდა და მის მხარდამჭერებს რუსეთის აგენტებს უწოდებდა. მაკო ჩითინაშვილმა კი ბიძინა ივანიშვილს რამდენჯერმე ნაბიჭვარიც უწოდა, რამაც „ქართული ოცნების“ აქტივისტებსა და ჩითინაშვილს შორის დაპირისპირება გამოიწვია. ერთ–ერთმა აქტივისტმა გიორგი ნატროშვილმა ჩითინაშვილს ლანძღვის შეწყვეტის მიზეზით სახეში ჩაარტყა და პირზე ხელი მიაფარა.
ადვოკატმა ლოლა ტუსაშვილმა დაკავებულთან ოპერატიულად შეხვედრა ვერ მოახერხა. როგორც კახეთის საინფორმაციო ცენტრს ადვოკატმა აცნობა, პოლიციის სამორიგეოში მას დაკავებულის შესახებ ინფორმაციაც არ მისცეს.
„გვითხრეს, რომ გურჯაანის პოლიციაში ჰყავთ, მაგრამ მისი ნახვის და შეხვედრის საშუალებას არ მაძლევენ. ორდერი წარვადგინე, მაგრამ იმასაც კი არ ამბობენ, გამომძიებელი ვინ არის“, – განაცხადა ლოლა ტუსაშვილმა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს პრესსამსახურის ინფორმაციით, „ქართული ოცნების“ წევრი გიორგი ნატროშვილი სისხლის სამართლის კოდექსის 239–ე მუხლის I ნაწილით არის დაკავებული.
„2012 წლის 22 ივლისს შს სამინისტროს კახეთის სამხარეო მთავარი სამმართველოს გურჯაანის რაიონულ სამმართველოში დაიწყო გამოძიება სისხლის სამართლის საქმეზე გიორგი ნატროშვილის მიმართ, დანაშაული გათვალისწინებული საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის  239-ე მუხლის  I  ნაწილით. გიორგი ნატროშვილმა სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა მარინე ჩითინაშვილს. აღნიშნულ ინცინდენტს ასევე  შეესწრო ქუჩაზე მაცხოვრებელი მოსახლეობაც. საქმეს  იძიებს კახეთის სამხარეო მთავარი სამმართველო“, – აღნიშნულია შსს–ს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
დანაშაულის დამტკიცების შემთხვევაში, ნატროშვილს დაჯარიმება ან ერთ წლამდე პატიმრობა ემუქრება.
23 ივლისს ადვოკატმა დამატებით განაცხადა, რომ პოლიციას გიორგი ნატროშვილისთვის ბრალი ჯერ არა აქვს წაყენებული. მისივე განცხადებით, ნატროშვილი ჯერ არ დაუკითხავთ. იგი თელავის წინასწარი დაკავების იზოლატორშია მოთავსებული.
„ჯერჯერობით მარტო დაკავების ოქმი ჩაგვაბარეს. გიორგი არ დაუკითხავთ. დაკავების ოქმიდან ვიცი, რომ ის სისხლის სამართლის კოდექსის 239 მუხლის I ნაწილით არის პასუხისგებაში მიცემული. გიორგი ნატროშვილი არის სტიქიით დაზარალებული. ის ცხოვრობს სოფელ ვაჩნაძიანში. სტიქიის შედეგად სახლის სახურავი გადახდილი აქვს. გარდა ამისა, მან მინის ნამსხვრევებით მიიღო მრავლობითი ჭრილობები. დაზარალებულმა საავადმყოფოს რომ მიაკითხა, შრატის ნემსის გაკეთებაში 50 ლარი გადაახდევინეს. ამასთან, მუშები, რომლებსაც მისი სახლი უნდა გადაეხურათ, წავიდნენ და სახურავის გარეშე დატოვეს. ვაჩნაძიანში მომხდარ ინციდენტს ეს ყველაფერი წინ უძღოდა“, – განაცხადა ლოლა ტუსაშვილმა.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ბოლო ინფორმაციით, შს კახეთის სამხარეო სამმართველომ გიორგი ნატროშვილის მიმართ სისხლის სამართლებრივი დევნა შეწყვიტა და მისი დასჯა ადმინისტრაციული წესით მოითხოვეს. გურჯაანის სასამართლოს მოსამართლე ნანა ჩალათაშვილმა შუამდგომლობა დააკმაყოფილა და ნატროშვილს 30-დღიანი პატიმრობა შეუფარდა.
სასამართლო პროცესი 23 ივლისს დილით ისე ჩატარდა, რომ ნატროშვილის ოჯახის წევრებმა და ადვოკატებმა არაფერი იცოდნენ. გიორგი ნატროშვილმა საქმის განხილვამდე ადვოკატი მოითხოვა. მოსამართლე ნანა ჩალათაშვილმა დაკავებულს ადვოკატთან დაკავშირების უფლება არ მისცა. პროცესი 10 წუთი გაგრძელდა

Georgian Dream member George Natroshvili, a resident of Vachnadzeani village, was arrested by Ministry of Internal Affairs (MIA) officials in Gurjaani. Natroshvili was accused of assaulting Mako Chitinashvili, an employee at Gurjaani district administration.
According to Khaketi Information Centre, George Natroshvili is being held and interrogated by the police station.
Akaki Begashvili, head of Georgian Dream’s Gurjaani district office, told Kakheti Information Centre that George Natroshvili will be represented by lawyer Lola Tusashvili.
On July 22 Georgian Dream leader Bidzina Ivanishvili visited Khaketi region and met with natural disaster victims.
During his visit, Bidzina Ivansihvili was followed by several representatives of Vachandziani village administration and Real TV interns who were supporting the United National Movement, yelling that supporters of Ivanishvili were Russian agents. Mako Chitanashvili called Ivanishvili a ‘bastard’ several times, leading to a confrontation between Georgian Dream activists and Chitanishvili. One of the activists, George Natroshvili, hit Chitanashvili in the face and covered her mouth with his hand to try to stop her from shouting.
Lawyer Lola Turashvili was not allowed to meet with Natroshivili after his arrest. At the police station, Turashvili told Khaketi Information Centre  she wasn’t even given any information about the arrested person.
“They told me that the arrested person was in Gurjaani but I could not meet or see him. I showed the order but they wouldn’t even tell me who the investigator was” – said Lola Turashvili.
According to the Ministry of Internal Affairs’ (MIA) press office, Georgian Dream member George Natroshvili was arrested under Article 239, paragraph one of the Georgian Criminal Code.
The MIA’s statement reads: “On July 22 the Gurjaani branch of the Ministry of Internal Affairs launched an investigation into a violation by George Natroshvili of the Georgian Criminal Code’s Article 239, paragraph one. George Natroshvili verbally and physically abused Marine Chitanashvili.  The incident was witnessed by members of society. The case is investigated by Khaketi Police.”
If convicted by the court, Natroshvili could be sent to prison for up to one year or pay a fine.
On July 23, Natroshvili’s lawyer said that the police had not yet questioned or  charged Natroshvili and that he was being held in pre-detention solitary confinement in Tealvi.
“So far we only know that he was arrested. George has not been questioned. We know that he was arrested for violation of Article 239, paragraph one of the Georgian Criminal Code. George Natroshvili is a natural disaster victim who lives in the village of Vachandziani. The roof of his house broke as a result of the disaster. He also suffered injuries from small pieces of glass when his windows broke. At the hospital they wanted 50 lari for an injection. On top of all this, the workers that were supposed to help rebuild the roof left him stranded,” said Lola Turashvili.
According to the latest information from Khaketi Information Centre, the Ministry of Internal Affairs stopped pursuing criminal charges and instead opted to charge Natroshvili under the administrative code. The Gurjaani court agreed and sentenced him to 30 days in prison.
The hearing was held on July 23 without the knowledge of Natroshvili’s family members and lawyers. George Natroshvili asked for his lawyer before the hearing started but Judge Nana Chalatashvili dismissed his request. The process lasted only 10 minutes.