საგარეო უწყებას მოუწოდებენ არ დაუშვას „დიპლომატიური სამსახურის პოლიტიზება“
„საერთაშორისო გამჭირვალობა – საქართველომ“ განაცხადა, რომ საქართველოს საელჩო ვაშინგტონში საქართველოს საკითხებით დაინტერესებულ გავლენიან ამერიკელ ექსპერტებსა და მკვლევარებს, „იმეილებს“ უგზავნის, რითაც ბიძინა ივანიშვილისა და ოპოზიციური კოალიცია „ქართული ოცნების“ დისკრედიტაციას ცდილობს.
„მიგვაჩნია, რომ მსგავსი ქმედებები წარმოადგენს მმართველი პოლიტიკური პარტიის სასარგებლოდ სახელმწიფო რესურსების გამოყენებას“, – განაცხადა უფლებადამცველმა ორგანიზაციამ 27 ივლისს, - „ერთი პარტიის ლობისტური მიზნებისთვის და შიდა პოლიტიკური მოწინააღმდეგეების სახელის გასატეხად დიპლომატიური სამსახურის გამოყენება დაუშვებელია და ასეთი ნაბიჯები დემოკრატიული ქვეყნების პრაქტიკას სრულად ეწინააღმდეგება“.
საერთაშორისო გამჭირვალობა – საქართველომ ორი ელექტრონული წერილი გაასაჯაროვა, რომელიც ორგანიზაციის თქმით, ამ წერილების ერთ–ერთმა ადრესატმა მიაწოდა. ერთი მათგანი, რომელიც, სავარაუდოდ, აშშ-ში საქართველოს საელჩოს მეორე მდივნის ხათუნა ოყროშიძის მიერაა გაგზავნილი,  შეიცავს გაზეთ „ასავალ-დასავალის“ სტატიის თარგმანს, რომელშიც საქართველოში აშშ-ს ყოფილი ელჩი ჯონ ბასი უარყოფითად არის მოხსენიებული და რომელშიც საქართველოს საელჩოს თანამშრომელი ასევე წერს, რომ „ასავალ-დასავალი“ ბიძინა ივანიშვილის საყვარელი გამოცემაა და ეს გაზეთი ქსენოფობიური შინაარსის სტატიებით გამოირჩევა. მეორე ელექტრონული წერილი კი, რომელიც საელჩოს იმავე თანამშრომლის მიერაა გაგზავნილი, შეიცავს ამონარიდებს სხვადასხვა ქართული გაზეთებიდან, რომლებშიც პოლიტიკური პარტიის „მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს“ წარმომადგენლების პოზიციებია მოყვანილი. საელჩოს თანამშრომელი იქვე აღნიშნავს, რომ ეს პოლიტიკური პარტია კოალიცია „ქართული ოცნების“ წევრი გახდა და იგი გამოირჩევა ანტიდასავლური და საქართველოს ნატოში გაწევრიანების საწინააღმდეგო პოზიციით, ასევე სურს ქვეყანაში ბელორუსის მსგავსი ჩაკეტილი ეკონომიკის შექმნა, რომლის მთავარი პარტნიორიც რუსეთი იქნება.
„საერთაშორისო გამჭირვალობა – საქართველო“ აცხადებს, რომ გარდა ადმინისტრაციული რესურსების ბოროტად გამოყენებისა, ეს ქმედება არის დიპლომატიური სამსახურის შესახებ საქართველოს კანონის დარღვევა, რომლის თანახმადაც, დიპლომატიურ სამსახურში მოღვაწეობის პერიოდში დიპლომატიური თანამდებობის პირი პოლიტიკურად ნეიტრალურია; იგივე კანონი უკრძალავს დიპლომატს პოლიტიკაში ჩართულობას და მას არა აქვს უფლება, „ეწეოდეს საქმიანობას/პროპაგანდას ნებისმიერი პოლიტიკური პარტიის, ორგანიზაციის, გაერთიანების სასარგებლოდ ან წინააღმდეგ“.
„საერთაშორისო გამჭირვალობა – საქართველომ“ მოუწოდა საგარეო საქმეთა სამინისტროს „გამოიკვლიოს აღნიშნული ფაქტი, მიიღოს შესაბამისი ზომები და არ დაუშვას დიპლომატიური სამსახურის პოლიტიზება“.
უფლებადამცველმა ორგანიზაციამ ასევე მოუწოდა თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნების უწყებათაშორის კომისიას, შესაბამისი რეაგირება მოახდინოს და გასცეს რეკომენდაციები, რათა მსგავსი ქმედებები მომავალში აღარ განმეორდეს.

Georgian MFA Called to Prevent „Politicization of Diplomatic Service“
Transparency International Georgia said the Georgian embassy in Washington was sending out emails to U.S.-based Georgia watchers and analysts in which a Georgian diplomat “tries to discredit” Bidzina Ivanishvili and his opposition coalition Georgian Dream.
“We think that such actions represent use of state resources in favor of the ruling party,” the Tbilisi-based watchdog group said on July 27. “Using diplomatic service for the purpose of lobbying in favor of one party and for discrediting political rivals is inadmissible and such a step fully contradicts practice of a democratic country.”
TI Georgia made public two emails, which the watchdog group said was provided by one of the recipients of these emails. One email, purportedly sent by a second secretary at the Georgian embassy in the U.S., contains an English translation of an editorial from Asaval-Dasavali, the Georgian newspaper once highly praised by Ivanishvili, which slams outgoing U.S. ambassador and another email, also sent by the same diplomat, contains quotes of Gogi Topadze, one of Ivanishvili’s political partners, in which he criticizes Georgia’s NATO aspirations.
TI Georgia said that apart of representing misuse of administrative resources, this action was also a violation of Georgia’s law on diplomatic service, which obliges a diplomat to be politically neutral while in foreign service; the same law bans diplomat to be engaged in politics and to carry out “activities/propaganda in favor or against of any political party, organization, union.”
TI Georgia called on the Ministry of Foreign Affairs to study this case and to take appropriate measures and to prevent “politicization of diplomatic service.”
The watchdog group also urged the Inter-Agency Task Force for Free and Fair Elections (IATF) at the National Security Council to react on this case and to issue a recommendation calling for stopping such practice.