ფშავში ხევისბერებს სთხოვეს, ხალხი ხატზე დააფიცონ, რომ ხმას „ნაციონალებს“ მისცემენ
ფშავში ხევისბერებს სთხოვეს, მოსახლეობა ხატზე დააფიცონ, რომ ხმას „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობას“ მისცემენ. ამის შესახებ მცხეთა–მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრს ერთ–ერთმა ხევისბერმა პირად საუბარში განუცხადა.
მისი თქმით, „ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლებმა მას სახლში მიაკითხეს. „2008 წლის შემდეგ არავის მოუკითხებია. ახლა ხატობებია, ფშავში ბევრი ხალხია ამოსული. მათ შორის იყვნენ ისინიც, „ნაციონალური მოძრაობიდან“ ვართო. სახლში მოვიდნენ და მკითხეს, რა პრობლემებია სოფელში და რას ვითხოვდით ხელისუფლებიდან. გამიკვირდა, ვინმემ რაღაც რომ იკითხა იმიტომ, რომ აქ ძალიან ცოტა ხალხიღა ცხოვრობს. პრობლემების მეტი რა არის-მეთქი. დაპირებით არაფერი უთქვამთ. მთხოვეს, რომ მოხსენების დროს ხალხს ვურჩიო, ავუხსნა და მერე ხატზე დავაფიცო, რომ ხმა ნაციონალებს მისცენ. მე ამას ვერ ვიზამ, არასწორია“, – აღნიშნა ხევისბერმა. მისივე თქმით, „ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლები იგივე თხოვნით, სხვა ხევისბერებთანაც მივიდნენ.
შეგახსენებთ, რომ უკანა ფშავის 23 სოფლიდან 15 დაცლილია. შუაფხოს გარდა, ყველაზე მჭიდროდ დასახლებული ვაკისოფელია და იქაც მხოლოდ ხუთი ოჯახიღა ცხოვრობს. ხატობაზე ფშავში ძალიან ბევრი ხალხი ადის.
აღსანიშნავია, რომ სხვადასხვა საინფორმაციო საშუალებებით გავრცელებული ინფორმაციის მიხედვით, „ნაციონალური მოძრაობისთვის“ ხმის მიცემის პირობით ხატზე დაფიცების ფაქტი აქამდე სვანეთში დაფიქსირდა, ცოტა ხნის წინ კი, დმანისში მცხოვრებ მუსლიმებს ყურანზე დაფიცება მოსთხოვეს.

In Pshavi Elders Were Asked to Force People to Take an Oath on an Icon That They Would Vote for the National Movement
August 6, 2012
In Pshavi, elder people were asked to make people oath on an icon that they would vote for the National Party. One of the elders told to Information Centre of Mtskheta-Mtianeti. “Nobody has visited us since 2008, but they know that there are traditional festivals now and many people arrive in Pshavi. National Movement members also arrived there. They came to my house and asked what kind of problems were in the village and what we expected from the government to do. I was surprised that someone asked this kind of question because very few people live in this area. There are many problems, I said. They did not promise anything. They asked me to advise people to vote for the National Movement and to make them take an oath on an icon that they will vote for the National Movement. I won’t do this, this isn’t right,”-the elder said. According to him, the members of the ruling party applied to other elder people with the same request in Pshavi.
15 out of 23 villages in the backward Pshavi are abandoned. Vakisopeli is the most crowded village besides Shuafkho and only five families live there. However, many people go up to Pshavi on religious holidays.
It is noteworthy that various media sources have reported that the National Party has made people in Svaneti take an oath on the icon that they will vote for them. Recently, Muslims, who live in Dmanisi district, were asked to take an oath on a Koran that they will vote for them.