„ქართული ოცნების“ წევრს თაღლითობის ბრალდებით დაუსწრებლად ასამართლებენ
თბილისის საქალაქო სასამართლოში „ქართული ოცნების“ წევრის, მელიქ რაისიანის პროცესი მიმდინარეობს. მელიქ რაისინის წინააღმდეგ საქმე თაღლითობის მუხლით არის აღძრული.
პროცესს ესწრებოდა „ქართული ოცნების“ ერთ-ერთი ლიდერი სოზარ სუბარი. მისი თქმით, საქმე ეხება 2006 წელს, ახალქალაქში მომხდარ ფაქტს. სუბარის განმარტებით, საქმეში დაზარალებულად ცნობილი მალვინა მატარიძის განცხადებით, რაისიანმა მის 38 000 ლარი გამოსძალა, სანაცვლოდ კი მისი ფირმის მფარველობას დაჰპირდა.
სუბარი მიიჩნევს, რომ რაისიანი პოლიტიკური დევნის მსხვერპლია. მისი განცხადებით, მალვინა მატარიძემ რაისიანის წინააღმდეგ სარჩელი 2012 წლის 25 მაისს, მხოლოდ მას შემდეგ შეიტანა, რაც რაისიანმა „ქართულ ოცნებას“ მხარდაჭერა ღიად გამოუცხადა.
სოზარ სუბარი ვარაუდობს, რომ რაისიანს, რომელიც ამჟამად ძებნაშია, სასამართლო დაუსწრებლად მიუსჯის თავისუფლების აღმკვეთ ღონისძიებას, რადგან მან ვერ შეძლოს საპარლამენტო არჩევნებში მონაწილეობა. „ქართული ოცნების“ ერთ-ერთმა ლიდერმა ისიც განაცხადა, რომ პროცესი სექტემბერში იყო ჩანიშნული, თუმცა საქმე დაჩქარებული წესით აგვისტოში განიხილება.

Georgian Dream Member To Be Judged for Swindle In His Absence
Tbilisi City Court is discussing the case of Melik Raisian, a member of the Georgian Dream. He is charged for swindle.
A leader of the Georgian Dream Sozar Subari attended the process. He said the case is about an incident that occurred in Akhalkalaki in 2006. Subari clarified that Malvina Mataridze, a victimized person according to case materials, alleges that Raisian had extorted 38 000 lari from her in exchange of protecting her company.
Subari believes Raisian is a victim of political persecution. He said Malvina Mataridze filed complaint against Raisian on May 25, 2012 after he publicly declared his support for the Georgian Dream.
Sozar Subari supposes that court will judge sought Raisian in his absence in order to prevent him from taking part in the parliamentary elections as a candidate of the Georgian Dream. Sozar Subari said the process was scheduled in September but the Court decided to discuss it in August in a hurry.