ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება „ელიტა ბურჯის“ იურისტის დაკავებისა და მისთვის 20-დღიანი პატიმრობის შეფარდებასთან დაკავშირებით
7 აგვისტოს ღამით, სამოქალაქო ტანსაცმელში ჩაცმულმა პირებმა დააკავეს და გაურკვეველი მიმართულებით წაიყვანეს შპს „ელიტა ბურჯის“ ადვოკატი იმედა ნიკურაძე. როგორც მოგვიანებით გახდა ცნობილი, იგი დაკავებული ყოფილა და იმყოფებოდა თბილისის პოლიციის მთავარი სამართველოს შენობაში.
8 აგვისტოს, იმედა ნიკურაძეს, თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ შეეფარდა 20-დღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა, 6 აგვისტოს ღამით შპს „ელიტა ბურჯში“ განვითარებული მოვლენების დროს, სასამართლო აღმასრულებლისთვის წინააღმდეგობის გაწევის გამო.
როგორც საინფორმაციო გამოშვებებიდან და სპეციალური ვიდეოკადრებიდან ირკვევა, 6 აგვისტოს, შპს „ელიტა ბურჯის“ ტერიტორიიდან სამოქალაქო ტანსაცმელში ჩაცმულ პირებს გაჰქონდათ „ელიტა ბურჯის“ კუთვნილი მოძრავი ნივთები - მანქანები. როგორც შესაბამისი ვიდეოკადრებიდან ჩანს, „ელიტა ბურჯის“ იურისტები ცდილობდნენ, ამ სპეცოპერაციის განმახორციელებელი პირებისაგან მიეღოთ ის დოკუმენტაცია, რომლებიც მათ აღნიშნული საპროცესო მოქმედების ჩატარების უფლებას ანიჭებდა. თუმცა, პოლიციის თანამშრომლებს ამგვარი დოკუმენტაცია არ წარმოუდგენიათ, რის შემდეგაც შპს „ელიტა ბურჯის“ თანამშრომელთა ნაწილი შეეწინააღმდეგა მათი ორგანიზაციის კერძო საკუთრებაში არსებული ნივთების გამოტანას.
მიგვაჩნია, რომ შპს „ელიტა ბურჯის“ იურისტები, მათ შორის, დაკავებული იმედა ნიკურაძე მოქედებდნენ „ადვოკატთა შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-4 მუხლის სრულ შესაბამისობაში და მათი კლიენტის ინტერესების დაცვის მიზნით. იგივე კანონის 38-ე მუხლის თანახმად კი, დაუშვებელია საადვოკატო საქმიანობისათვის ხელის შეშლა და დაუშვებელია ადვოკატისათვის პასუხისმგებლობის დაკისრება იმ ზეპირი თუ წერილობითი განცხადებებისათვის, რომლებიც მან სასამართლოს ან ადმინისტრაციულ ორგანოს წარუდგინა კლიენტის ინტერესებიდან გამომდინარე.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, ჩვენთვის მიუღებელია სახელმწიფოს მხრიდან ადვოკატის საქმიანობაში ამგვარი ფორმით ჩარევა და მისი დევნა საადვოკატო საქმიანობის განხორციელების გამო. ჩვენ მოვუწოდებთ შესაბამის ორგანოებს, შეწყვიტონ იმედა ნიკურაძის დევნა და გაანთავისუფლონ იგი.
ამასთან, ჩვენ, ასევე მივმართავთ საქართველოს სახალხო დამცველს, საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციას, საქართველოში აკრედიტებულ საელჩოებს და საერთაშორისო ორგანიზაციებს, რათა მათ შეისწავლონ ეს ფაქტი და მასზე მოახდინონ ადეკვატური რეაგირება.

Human Rights Center’s Statement on the Detention and 20-Day-Imprisonment of Elita Burji’s Lawyer
During the night of August 7, 2012 people in plain clothes detained Imeda Nikuradze, Elita Burji Ltd’s lawyer, and took him to an undisclosed location. Later it was clarified that he had been detained and was held in the main Tbilisi Police Station.
On August 8, Tbilisi City Court sentenced Imeda Nikuradze to 20-day administrative imprisonment for resisting court executors during the raid of Elita Burji’s office on the night of August 6.
News programs and footage from the scene showed people in plain clothes taking movable private property – vehicles - from the territory of Elita Burji Ltd on August 6. Videos show company lawyers trying to get relevant documents from the people carrying out the operation. The police officers, however, did not produce any search warrant that would have allowed them to carry out the operation on the company’s territory. As a result, some employees of Elita Burji tried to prevent the police from taking away company property.
Human Rights Center believes that the lawyers of Elita Burji Ltd, including the detained lawyer Imeda Nikuradze, acted in accordance with Article 4 of the Georgian Law on lawyers and tried to protect the interests of their client. Article 38 of the same law prohibits interference with the lawyers’ activities and the imposition of liability on the lawyer for verbal or written statements which she/he had provided to the court or administrative agency in accordance with the interests of his/her client.
Considering the abovementioned circumstances, we condemn the interfering, by Georgian authorities, with a lawyer doing his job. We call upon the relevant institutions to stop the persecution of Imeda Nikuradze and release him from administrative imprisonment.
We also call upon the Public Defender of Georgia, the Georgian Bar Association, as well as embassies and international organizations present in Georgia to monitor this case and respond to it appropriately.