თიანეთის რაიონის სოფელ დულუზაურებში ბადურ ფოლადიშვილმა, რომელიც სავარაუდოდ „ნაციონალური მოძრაობის“ აქტივისტია, კოალიცია „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერები და სააგენტო „ინფო9“–ის ჟურნალისტები უცენზურო სიტყვებით აგინა.
ერთ–ერთ უბანში, სადაც „ქართული ოცნების“ მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი ამომრჩევლებს უნდა შეხვედროდა, ბადურ ფოლადიშვილი ისეთი სისწრაფით მოძრაობდა, იყო საშიშროება, რომ მანქანა ვინმესთვის დაეჯახებინა.
ბადურ ფოლადიშვილი სოფელ დულუზაურებში ორ პირთან ერთად იმყოფებოდა. მისი გაღიზიანება იმ ფაქტმა გამოიწვია, რომ „ინფო 9“-ის კამერამ დააფიქსირა.
„რას მიღებ, გინდა ჩავიხადო და დაგანახო ეხლა მართლა? შე ნაგლო შენა, ახვარო,“ - მიმართა ფოლადიშვილმა „ინფო 9“-ის ჟურნალისტებს.
ერთ-ერთმა ადგილობრივმა ფოლადიშვილს სთხოვა, რომ უცენზურო სიტყვებისგან თავი შეეკავებინა, რადგან იქ ქალები და ბავშვებიც იმყოფებოდნენ. „მერე რა რო ქალები და ბავშვები არიან, შენ იცი რას გეტყვი? შენ ხო არ ჩამოგპარსო. რა, სად იწევ ბიჭო, სად იწევ მოთესლებულო, ახვარო შენა, დავაი ნახუი, წადით ეხლა აქედან, წადით აქედან ბიჭო“, - ყვიროდა ფოლადიშვილი. ერთ-ერთ ადგილობრივს მან მოსთხოვა, მანქანაში ჩაჯდომოდა.
„დაჯექი მანქანაში ბიჭო, მოგიტ... კარგის ტრ... დაჯექი მანქანაში ბიჭო. ჩასვით მანქანაში!“ - ყვიროდა ფოლადიშვილი.
სიტუაცია „ქართული ოცნებიდან“ მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატმა ზაქარია ქუცნაშვილმა განმუხტა. ქუცნაშვილმა დულუზაურების მაცხოვრებლებს სთხოვა, დაესახელებინათ სოფლიდან ისეთი პიროვნება, რომელსაც თვითმმართველობების აღდგენის შემთხვევაში სოფლის მართვას ანდობდნენ. შეხვედრის მიმდინარეობას ფოლადიშვილი ავტომანქანიდან ადევნებდა თვალს და მოსახლეობას შუა თითს უჩვენებდა.
როგორც მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრს „ქართული ოცნების“ თიანეთის შტაბის ოფის-მენეჯერმა რუსუდან სისაურმა განუცხადა, ბადურ ფოლადიშვილი „ნაციონალური მოძრაობის“ თიანეთის ორგანიზაციის მითითებებით მოქმედებს.
„ასეთი საქმეებისთვის იყენებენ, პროვოკაციების მოსაწყობად. თბილისში ცხოვრობს და როგორც მითხრეს, ეს სამი დღეა, ჩამოსულია. ალბათ, იცოდა, რომ შეხვედრები უნდა გვქონოდა და დაგვხვდა. მისი გაღიზიანება იმან გამოიწვია, რომ კამერები უღებდნენ  და ამის გამო დაიწყო გინება. ერთ-ერთმა ადგილობრივმა უთხრა, ნუ იგინები, აქ ჩემი ცოლ-შვილიაო და ამაზე აუტეხა ჩხუბი. ამ ბიჭს პირადად მე დავუდექი და არ ვუშვებდი. მერე სახლისკენ გავუშვით და იმან რომ დაინახა, სხვა გზიდან მოუარა, რომ სახლთან დახვედროდა. ამ ყველაფრის გამო ამ ბიჭის მეუღლე ავად გახდა. მათ უნდოდათ, არ შემდგარიყო მოსახლეობასთან ქუცნაშვილის შეხვედრა. ალბათ, დავალებაც ასეთი იყო. ეს პირები სოფლებში - ტუშურებსა და ზარიძეებშიც დაგვყვებოდნენ, ასიგნალებდნენ და პროვოკაციის მოწყობას ცდილობდნენ“, - განუცხადა მცხეთა–მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრს რუსუდან სისაურმა.
მცხეთა–მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრი კომენტარისთვის „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობიდან“ თიანეთის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატს, თიანეთის ყოფილ გამგებელს გიორგი აბაშვილს დაუკავშირდა.
„არავის მასეთს არ ვიცნობ და არც ჩვენი აქტივისტია, „ქართულ ოცნებაში“ რას აცხადებენ, ნაკლებად მაინტერესებს“, – განაცხადა აბაშვილმა.
ხულიგნობა სისხლის სამართლის კოდექსის 239–ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულია. ხულიგნობა არის ქმედება, რომელიც უხეშად არღვევს საზოგადოებრივ წესრიგს და გამოხატავს საზოგადოებისადმი აშკარა უპატივცემულობას, ჩადენილი ძალადობით ან ძალადობის მუქარით. დანაშაული ერთ წლამდე თავისუფლების აღკვეთით ისჯება.
ვიდეომასალის გავრცელების მიუხედავად, მომხდართან დაკავშირებით თიანეთის პოლიციაში სისხლის სამართლის საქმე აღძრული არ არის.
მცხეთა–მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრი ბოდიშს უხდის მკითხველს სტატიაში უცენზურო სიტყვების ციტირებისათვის. ციტირება აუცილებელი იყო ხულიგნობის ფაქტის დასადასტურებლად.

Hooliganism in Tianeti
Badur Poladishvili, who is supposedly activist of the National Movement, cursed supporters of the Coalition Georgian Dream and journalists of the news agency INFO 9 in Duluzaurebi village in Tianeti district.
Majoritarian candidate of the Georgian Dream was about to meet voters in one of the districts but Badur Poladishvili was driving car so fast that people were afraid he could crash somebody.
Badur Poladishvili arrived in Duluzaurebi village together with two persons; he got irritated when INFO 9’s camera started recording him.
“Why are you recording me? Do you want me to take off now and video-record me then? You bitch,” Poladishvili told INFO 9’s journalists.
A local resident asked him to refrain from insulting people because women and children were in the area. “What then if women and children are here?! Listen to me – do you want me to shave you?! Come here, you bitch, go to the hell, get off here,” Poladishvili was shouting; he demanded one the local resident to sit in his car.
“Man, get in my car! Fuck your… get into the car. Put him in the car,” Poladashvili was shouting.
Georgian Dream’s majoritarian candidate Zakaria Kutsnashvili calmed down situation. He asked Duluzaurebi residents to suggest him a person whom they trusted to be a village governor if the self-government institution is restored. Poladishvili was watching the meeting from his car and continued insulting people who were attending the meeting.
Rusudan Sisauri, manager of the Georgian Dream’s Tianeti office, told ICMM that Badur Poladishvili was acting according to the instructions of the National Movement’s Tianeti office.
“They use him for similar provocations. He lives in Tbilisi and arrived here three days ago. Maybe, he knew about our meetings and was waiting for us in the village. He got irritated because cameras were recording him and he started cursing. A local resident asked him to stop cursing because his wife and children were at the meeting and Poladishvili started quarreling him because that. I personally asked the villager not to get provoked by Poladishvili’s behavior and we sent him home. The harasser noticed him go home and went to meet him near the house. The wife of the villager felt bad because of the incident. They wanted to fail Kutsnashvili’s meeting with local people; maybe it was their instruction. Those people followed us in the villages of Tushurebi and Zaridzes, he signaled and tried to provoke people,” Rusudan Sisauri told ICMM.
ICMM called Giorgi Abashvili – majoritarian candidate of the United National Movement in Tianeti district and former Tianeti district governor to comment on the incident.
“I do not know that person; he is not our activist. I do not care what the Georgian Dream states,” Abashvili said.
Hooliganism is a crime punished under Article 239 of the Criminal Code of Georgia. Hooliganism is the action which grossly violates public order or demonstrates open contempt toward the public, committed under violence or threat of violence. The crime is punished by imprisonment up to one year.
Although video of the incident was published, Tianeti district police has not launched criminal case on the incident yet.
ICMM apologizes to readers for the foal language quoted in the article. It was necessary to prove the hooliganism fact.