ოპოზიცია აცხადებს, რომ ლანჩხუთში პატიმრებს „ნაციონალების“ მხარდაჭერის სანაცვლოდ ათავისუფლებენ
ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტში „ნაციონალური მოძრაობის“ აქტივისტები პატიმრების ოჯახებს საპარლამენტო არჩევნებში ხმების სანაცვლოდ ოჯახის დაპატიმრებული წევრების გათავისუფლებას პირდებიან. ამის შესახებ Humanrights.ge–ს „ქართული ოცნების“ ადგილობრივი ორგანიზაციის წევრმა ვახტანგ ზენაიშვილმა განუცხადა.
ნუგზარ ღლონტი ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოადგილეა, რომლის ძმისშვილი დაჭერილია. ჩვენ დავინტერესდით, შეეხება თუ არა ამ პატიმარს უახლოეს ხანებში შეღავათი და ამის სანაცვლოდ ოჯახის წევრებს თუ დაეკისრება ვალდებულება, არჩევნების დღეს „ნაციონალურ მოძრაობას“ მისცენ ხმა.
ნუგზარ ღლონტი: „ჩემი ძმისშვილის გათავისუფლებისათვის ჩემი რძალი რამდენი ხანია, იბრძვის. სად არ იყო და ვისთან არ მივიდა. ცდილობს, ამინისტია შეეხოს, ვინ არ შეაწუხა. თუ გაათავისუფლებენ, რა თქმა უნდა მომხრე ვიქნები“.
– და ეს ხმების სანაცვლოდ არ ხდება?
– არა, არა, რა ხმების სანაცვლოდ?!..
– რამდენი წელი ჰქონდა მისჯილი?
– რვა წელი ჰქონდა და ოთხი დარჩა... თან მძიმედაა ავად.
შოთა ჩაგუნავა ლანჩხუთის გამგეობის იურიდიული სამსახურის უფროსია. მისი მამა, ამირან ჩაგუნავა ნიგოითის ტერიტორიული ერთეულის რწმუნებული იყო, როცა ქრთამის აღებისა და სამსახურებრივი სიყალბის ფაქტზე დააკავეს. ამ საქმეზე დაკავებულებს ბრალი ედებოდათ ხე-ტყის მასალის წარმოშობის შესახებ არაერთგზის ყალბი ცნობების დამზადებაში. მათ მიერ აღებული ქრთამის რაოდენობა ყალბ ცნობაში მითითებული ხე-ტყის ოდენობაზე იყო დამოკიდებული. ამირან ჩაგუნავას ექვსი წელი ჰქონდა მისჯილი. ამჟამად ამირან ჩაგუნავა თავისუფალია. ჩვენს კითხვაზე, ნამდვილად „ნაციონალების“ სასარგებლოდ ხმების სანაცვლოდ გაათავისუფლეს თუ არა ამირან ჩაგუნავა, მისი შვილი, შოთა ჩაგუნავა გვპასუხობს: „აბსოლუტური სისულელეა, რასაც ამბობენ. მისჯილი ჰქონდა ექვსი წელი და დარჩენილი ჰქონდა სამ წელზე ცოტა მეტი. რაც შეეხება ხმებს, ტყუილია“.
ასევე საუბარია, რომ რამდენიმე პრობაციონერს მოეხსნება პირობითი სასჯელი, თუკი მათი ოჯახის წევრები „ნაციონალების“ სამსახურში ჩადგებიან. სოფელ გვიმბალაურში ცხოვრობს ნაციონალების მხარდამჭერი გოგონა, რომლის მამა წლების წინათ სწორედ არსებულმა ხელისუფლებამ დაიჭირა და ციხეში უყურადღებობის შედეგად გარდაიცვალა. ამ ქალიშვილის ძმა პრობაციონერია და დედას ახლა მის გათავისუფლებას პირდებიან, თუ ოჯახი არჩევნებზე „ნაციონალურ მოძრაობას“ მისცემს ხმას.

Opposition Alleges Prisoners Are Released in Lanchkhuti in Exchange of National Movement’s Support
Activists of the National Movement in Lanchkhuti district promise the family members of the imprisoned people to release their convicted relatives in exchange of their votes for the National Movement on the Parliamentary Elections. Vakhtang Zenaishvili, member of the Georgian Dream’s local office, made statement about it.
Nugzar Glonti is Lanchkhuti district deputy governor; his nephew is arrested. We tried to find out whether deputy governor’s relative will also be released and if his family members will be requested to vote for the ruling party on the Election Day.
Nugzar Glonti: “My sister-in-law has been struggling for the release of her son for a long time. She has applied to everybody for help. She wants to release her son under amnesty. I will be glad if he is free.”
-And will it happen in exchange of election votes?
-No, of course not, what votes do you mean?
-How many years imprisonment was imposed on him?
-Eight years; he has served half of it… in addition to that he is seriously ill.
Shota Chagunava is head of legal service at the Lanchkhuti district administration. His father Amiran Chagunava was attorney of the Nigoiti village territorial entity when he was arrested for bribery and fabrication. Other detainees for the same case were accused of preparing false documents on wood origin. The amount of briber depended on the amount of wood they wrote in the fabricated document. Amiran Chagunava was sentenced to 6 years imprisonment. Currently he is free. We asked his son Shota Chagunava whether his father was released in exchange of election votes in favor of the National Movement and he replied: “It is absolute nonsense; they are saying nonsense. He was sentenced to 6 years and had served little less than three years. The rumors about votes are false.”
People say that several probationers will also be discharged of their accusations if their family members support the ruling party. A girl living in Gvimbalauri village supports the National Movement; years ago current authority arrested her father and he died in prison because of negligence. The girl’s brother is probationer and mother is promised the son will be released if the family will vote for the National Movement on the Election Day.