ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის თანამომხსენებლები „ქართული ოცნების“ ანგარიშების დაყადაღების გამო შეშფოთებას გამოთქვამენ
საქართველოს საკითხებზე ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის (PACE) თანამომხსენებლებმა შეშფოთება გამოხატეს ოპოზიციურ კოალიციაში „ქართული ოცნება“ შემავალი პოლიტიკური პარტიების საბანკო ანგარიშების დაყადაღების გამო და განაცხადეს, რომ სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მიერ დაკისრებული „არაპროპორციული ჯარიმები, ფაქტობრივად, ძირს უთხრის ოპოზიციური პარტიის ნორმალურ პოლიტიკურ საქმიანობას“.
ორმა თანამომხსენებელმა, მაიკლ იენსენმა დანიიდან და ბორის ჩილევიჩმა ლატვიიდან აღნიშნეს 21 აგვისტოს გავრცელებულ განცხადებაში, რომ „ქართული ოცნების“ საბანკო ანგარიშების დაყადაღება აფერხებს ოპოზიციური კოალიციის მონაწილეობას საარჩევნო კამპანიაში.
„სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მიერ დაკისრებული გადაჭარბებული და არაპროპორციული ჯარიმები ფაქტობრივად ძირს უთხრის ოპოზიციური პარტიის ნორმალურ პოლიტიკურ საქმიანობას“, – ნათქვამია განცხადებაში.
„ეს შეშფოთებას იწვევს, განსაკუთრებით კი იმ ფონზე, რომ არსებობს არაერთიბრალდება სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მიკერძოების შესახებ და ასევე სანდო ორგანიზაციების, როგორიცაა საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, ცნობები, რომლებიც კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებენ ამ საკითხებზე სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების სამართლიანობას“, – აცხადებენ თანამომხსენებლები.
„საარჩევნო კამპანიის დაფინანსების შესახებ კანონმდებლობის არსი ის არის, რომ უზრუნველყოს თანაბარი პირობები ყველა საარჩევნო სუბიექტისთვის და არა ის, რომ რომელიმე პარტია საარჩევნო მარათონიდან იქნას გაძევებული“.
„მომავალი არჩევნები და მისი დემოკრატიულად ჩატარება გადამწყვეტია საქართველოს დემოკრატიული განვითარებისთვის. ამიტომ, ჩვენ მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას მაქსიმალური თავშეკავება გამოიჩინოს და უზრუნველყოს, რომ ყველა პარტიამ, მათ შორის კოალიციამ „ქართული ოცნება“, შეძლოს საარჩევნო  კამპანიაში სრულფასოვანი მონაწილეობა“, –ნათქვამია განცხადებაში.
PACE–ს ორი თანამომხსენებელი საქართველოში ვიზიტს 11–12 სექტემბერს გეგმავს ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის წინასაარჩევნო მისიის ფარგლებში.

Co-rapporteurs from Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) on honouring Georgia’s obligations expressed concern over seizure of bank accounts of political parties within the Georgian Dream opposition coalition and said that “disproportionate fines” levied by the State Audit Office “effectively undermine normal political activity by an opposition party.”
The two co-rapporteurs, Michael Aastrup Jensen of Denmark and Boriss Cilevičs of Latvia, said in a statement on August 21, that seizure of the Georgian Dream’s bank accounts was undermining the opposition coalition’s participation in the election campaign for the October 1 parliamentary polls.
“The excessive and disproportionate fines levied by the State Audit Service effectively undermine normal political activity by an opposition party,” the statement reads. “This is of concern, especially in the context of recurrent allegations  of bias of the State Audit Service and reports by credible organizations, such as the Georgian Young Lawyers Association, that question the fairness of the court decisions in this respect.”
“The rationale for campaign funding legislation is to ensure a level playing field between all electoral contestants, and not to drive one party or the other out of the electoral race. The upcoming elections, and their democratic conduct, are crucial for Georgia’s democratic development. We therefore call upon the Georgian authorities to demonstrate maximum restraint and to ensure that all parties, including the Georgian Dream Coalition, can participate fully in the electoral campaign,” the statement reads.
The two co-rapporteurs plan to visit Georgia on September 11-12 as part of the pre-electoral mission of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe.