ალეკო ცქიტიშვილი, http://humanrightshouse.org
ბოლო დღეებში საქართველოს ხელისუფლებამ და მმართველმა პარტიამ - ერთიანმა ნაციონალურმა მოძრაობამ მკაცრი კრიტიკა ერთბაშად ორი საერთაშორისო ფრონტიდან მიიღო. ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის მომხსენებლებმა და ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის წინასაარჩევნო მისიამ საქართველოში არსებულ ვითარებაზე შეშფოთება გამოხატეს და ხელისუფლებას წინასაარჩევნოდ ყველა პარტიისთვის თანაბარი პირობების შექმნა მოსთხოვეს.
წინაისტორია
საერთაშორისო დამკვირვებლების შეფასებებს წინ უსწრებდა საერთაშორისო და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადებები, რომლებშიც არაერთხელ დაიგმო ხელისუფლების მოქმედებები ოპოზიციის წინააღმდეგ. კერძოდ, არასამთავრობო სექტორი ყურადღებას ამახვილებდა ისეთ ფაქტებზე, რითაც ფერხდებოდა 1 ოქტომბერს დანიშნული საპარლამენტო არჩევნების წინასაარჩევნო პროცესი.
კოალიციამ „არჩევნის თავისუფლებისათვის“ ჯერ კიდევ გასული წლის ბოლოს გაამახვილა ყურადღება იმ არაჯანსაღ ვითარებაზე, რასაც შეეძლო ზემოქმედება მოეხდინა წინასაარჩევნო პროცესზე. 2011 წლის დეკემბერში კოალიციამ გამოაქვეყნა მედიის პრობლემების ანალიზი და წინასაარჩევნო პოლიტიკურ პროცესებთან დაკავშირებული ადამიანის უფლებებ ის დარღვევის ფაქტები.
ივლისში, როცა წინასაარჩევნო ვითარება განსაკუთრებით დაიძაბა, საერთაშორისო ორგანიზაციაAmnesty International–მა პირდაპირ მოუწოდა საქართველოს ხელისუფლებას, შეწყვიტოს ძალადობა ოპოზიციის წინააღმდეგ. „მაშინ, როცა საქართველოს მოქალაქეები ემზადებიან ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებში მონაწილეობისათვის, „საერთაშორისო ამნისტია“ შეშფოთებულია იმ ფაქტით, რომ ხელისუფლება ვერ უზრუნველყოფს ოპოზიციის მხარდამჭერთა და ჟურნალისტთა დაცვას პოლიტიკურად გამიზნული ძალადობისგან“, - აღნიშნულია Amnesty International-ის განცხადებაში, სადაც ჩამოთვლილია ოპოზიციური გაერთიანება „ქართული ოცნების“ წინააღმდეგ რეგიონებში მომხდარი ინციდენტები.
რეგიონებში ამომრჩევლის სავარაუდო მოსყიდვის, პოლიტიკური ნიშნით სამსახურიდან გათავისუფლების, ზეწოლის, საქმიანობაში ხელის შეშლის, ასევე - „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მიერ ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენების ფაქტები ადგილობრივი მედიაც აღნუსხავს (იხ. მცხეთა – მთიანეთი – წინასაარჩევნო დაიჯესტი N1 და კახეთი – წინასაარჩევნო დაიჯესტი N1 ) .
სამოქალაქო საზოგადოება შეშფოთებით შეხვდა წინასაარჩევნო პერიოდში Global TV-ს სატელიტური ანტენების დაყადაღებას, რასაც შემდეგ მოჰყვა ტელეკომპანია „მაესტროს“ ანტენების დაყადაღება და სამოქალაქო საზოგადოების პროტესტი.
არასამთავრობო სექტორის განსაკუთრებული კრიტიკა კი კოალიცია „ქართული ოცნების“ ლიდერის, ბიძინა ივანიშვილის წინააღმდეგ გატარებულმა არაადეკვატურმა და არაპროპორციულმა ფინანსურმა სასჯელებმა გამოიწვია, რომელთა შორის ყველაზე დიდი სანქცია იყო 15 ივნისს  სააპელაციო სასამართლოს მიერ გამოტანილი გადაწყვეტილება, რომლის მიხედვითაც ოპოზიციური კოალიციის „ქართული ოცნების“ ლიდერს ბიძინა ივანიშვილს 74.32 მლნ ლარის ოდენობის ჯარიმის გადახდა დაეკისრა. ივლისის ბოლოს ბიძინა ივანიშვილმა ეს ჯარიმა გადაიხადა იმ პირობით, რომ სახელმწიფო ბიუჯეტში ასახული ახალი შემოსავალი კახეთში სტიქიით დაზარალებულებს მოხმარდებოდა.
პარალელურ რეჟიმში სახელმწიფო აუდიტის სამსახური პერიოდულად აყადაღებდა „ქართული ოცნების“ აქტივისტებისა და კოალიციაში შემავალი პარტიების ანგარიშებს. ამ სამსახურის კვალდაკვალ ეროვნული აღსრულების ბიურო ოპერატიულად, სწრაფი ტემპით მუშაობდა დაყადაღებული ქონების აუქციონზე გასატანად და გასაყიდად. განსხვავებული პოლიტიკური შეხედულებების მქონე მოქალაქეთა მასობრივმა დაყადაღებამ ბოლოს მეტად ტრაგიკული, მაგრამ ამავე დროს სატირული ფორმები მიიღო.
შეშფოთებული მისია
ეუთო-ს საპარლამენტო ასამბლეის წინასაარჩევნო მისიამ, რომელიც საქართველოს სამდღიანი ვიზიტით სტუმრობდა, შეშფოთება გამოთქვა სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის „საეჭვო გადაწვეტილებებზე“, ასევე „მკაცრ“ და „არაპროპორციულ“ ფინანსურ ჯარიმებზე, რომლებიც „როგორც ჩანს, გამოიყენება შერჩევითად, ძირითადად ერთი პოლიტიკური სუბიექტის“ წინააღმდეგ.
ოთხი წევრისგან შემდგარმა მისიამ, რომელშიც ეუთო-ს საპარლამენტოს ასამბლეის მაღალი თანამდებობის პირები შედიოდნენ, ასევე შეშფოთება გამოთქვა სასამართლო სისტემასთან დაკავშირებით და იმედი დაიტოვა, რომ არჩევნებადმე დარჩენილ დროში ხელისუფლება შეძლებს „ყველა პარტიისთვის თანაბარი პირობების შექმნას“.
„ინტერპრესნიუსის“ ცნობით, ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის დელეგაცია წინასაარჩევნო გარემოს მონიტორინგის მიზნით თბილისს 20 აგვისტოს ეწვია. სამდღიანი ვიზიტის ფარგლებში დელეგაცია შეხვდა როგორც სახელისუფლებო, ისე ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლებს, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციებს, უწყებათაშორისი კომისიისა და საქართველოს პარლამენტის წევრებს.
მისიის საქართველოში ვიზიტის მიზანი ქვეყანაში წინასაარჩევნო გარემოს შეფასება იყო. „სივილ ჯორჯიას“ ცნობით, მისიის შემადგენლობაში შედიოდნენ: მისი ხელმძღვანელი, ხორვატიის ყოფილი საგარეო საქმეთა მინისტრი ტონინო პიცულა; ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტი რიკარდო მილიორი; ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის გენერალური მდივანი სპენსერ ოლივერი და საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის დირექტორი რობერტო მონტელა.
ვიზიტის დროს დელეგაცია შეხვდა ხელისუფლების, მმართველი პარტიის, ოპოზიციის, საარჩევნო ადმინისტრაციის, მედიისა და სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებს, ასევე თბილისში მომუშავე საერთაშორისო თანამეგობრობის წარმომადგენლებს.
„მივესალმებით პოზიტიურ ცვლილებებს საქართველოს საარჩევნო სისტემაში და წინასაარჩევნო ძალისხმევას, რომელიც მიზნად ამომრჩეველთა სიის დაზუსტებას, ასევე საარჩევნო კამპანიის ფინანსების გამჭვირვალობას და ქვეყნის მასშტაბით მედიის ხელმისაწვდომობას ისახავდა მიზნად, მაგრამ არ გვინდა ბრმები ვიყოთ და არ დავინახოთ პრობლემები ამ ქვეყანაში. ჩვენ პრობლემები თითქმის ყველა თანამოსაუბრესთან განვიხილეთ. ვხედავთ რამდენიმე პრობლემას - შეიძლება ეს იყოს არაობიექტურობა, სამართალდამცავი ინსტიტუტების მოქმედებებში, ძირითადად ეს შეიძლება იყოს სახელმწიფო აუდიტის სამსახური. ამ ინსტიტუტების მოქმედებები განვიხილეთ ექსპერტებთან და დაინტერესებულ მხარეებთან და გავაფრთხილეთ, რომ ისინი მოქმედებენ „არანათელი“ ინსტრუქციებით. ჩვენი შეშფოთების მეორე საკითხია სასამართლო. გვინდა ვიხილოთ ნათელი და ნაკლებად არაობიექტური ინსტრუქციებით მოქმედება და ნეიტრალუირი ჩარევა სხვადასხვა საქმეებში. საკმაო დროა ამ პრობლემების გასასწორებლად. რასაც ვხედავთ, არის საზოგადოების დიდი პოლარიზაცია. შეიძლება ვცდები, მაგრამ პოლიტიკური მეტოქეები, თანამდებობის პირები და ოპოზიცია, როგორც ჩანს, საერთო ფასეულობებს არ იზიარებენ. ჩვენ გვინდა ვიხილოთ არჩევნები, როგორც დემოკრატიის ზეიმი საქართველოში“, - განაცხადა ტონინო პიცულამ.
მისივე თქმით, იმ რამდენიმე საკითხთან დაკავშირებით, რომლებიც მისიის შეშფოთებას იწვევს, მისიის წევრები მონიტორინგს კვლავ ყურადღებით გააგრძელებენ და თვალყურს მიადევნებენ პროცესებს.
„ჩვენ ვხედავთ ქვეყანაში მზარდ პოლიტიკურ პოლარიზებას. ჩვენს შეშფოთებას განსაკუთრებით იწვევს კანონის ზოგიერთი აღმსრულებელი ორგანოს მიერ გამოყენებული პრაქტიკა. ჩვენი ხედვით, სახელმწიფო აუდიტის სამსახური იყენებს ფართო დისკრეციულ უფლებამოსილებას, რათა გამოიძიოს კერძო პირისა თუ პარტიის ხარჯები, იღებს საეჭვო გადაწვეტილებებს და მკაფიო ან გამჭვირვალე ინსტრუქციების [guidelines] გარეშე აკისრებს მკაცრ ფინანსურ ჯარიმებს. დაკისრებული ჯარიმები არის არაპროპორციული და, როგორც ჩანს, გამოიყენება შერჩევითი ფორმით, ძირითადად - ერთი საარჩევნო სუბიექტის წინააღმდეგ“, - აცხადებს ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის წინასაარჩევნო მისიის ხელმძღვანელი და დასძენს: „სამართლიანი და დამოუკიდებელი სასამართლო სისტემა ასევე არის ფუნდამენტალური, რათა უზრუნველყოფილ იქნას თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნების ჩატარება... ამ ვიზიტის შემდეგ, ჩვენ გვაქვს შეშფოთების საფუძველი, თუ რამდენად არის შესაძლებელი სასამართლო სისტემის მხრიდან, მიიღო შესაფერისი სამართლებრივი დაცვის საშუალება“.
ეუთო-ს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტმა რიკარდო მილიორიმ იმედი გამოთქვა, რომ საქართველოს ხელისუფლება საარჩევნო კამპანიის დარჩენილ ბოლო კვირებში უზრუნველყოფს „ყველა პარტიისთვის თანაბარი პირობების შექმნას“. ამავე დროს, მილიორი საქართველოში მიმდინარე საარჩევნო კამპანიაში ლენინიზმის ნიშნებს ხედავს.
„ჩვენ მნიშვნელოვანი თავგადასავალი გვქონდა ამ ქვეყანაში, რაც წინასაარჩევნო მონიტორინგს უკავშირდებოდა. ამ არჩევნებს დიდი მნიშვნელობა აქვს თქვენი მომავლისთვის. არჩევნები უნდა იყოს შემდეგი მნიშვნელოვანი მომენტი ევროპაში. ეს არის სამთავრობო და ოპოზიციური პარტიების მიზანი. ცოტა ლენინიზმია საარჩევნო კამპანიაში, რომლის მიზანია მტრების განადგურების მცდელობა და არა  - პროგრამების წარდგენა. ამ საზოგადოებაში არ არიან მტრები. მნიშვნელოვანია, პარტიებმა აჩვენონ ხალხს თავიანთი პროგრამები და იდეები. საქართველო მნიშვნელოვანი ერია, მნიშვნელოვანი ადგილი კავკასიაში, დემოკრატიის შუქია და ჩვენ აქ ვართ ამ შუქის ხაზგასასმელად“, - განაცხადა რიკარდო მილიორმა პარლამენტის თავმჯდომარე დავით ბაქრაძესთან 22 აგვისტოს გამართული შეხვედრის შემდეგ.
ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის თანამომხსენებელთა შეშფოთება
ეუთო-ს საპარლამენტო ასამბლეის წინასაარჩევნო მისიის წევრთა შეშფოთებას წინ უსწრებდა ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის თანამომხსენებლების განცხადება, სადაც ასევე მკაცრად შეფასდა სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მიერ ოპოზიციის წინააღმდეგ გამოყენებული „გადაჭარბებული და არაპროპორციული ჯარიმები“.
ევროსაბჭოს ოფიციალური ვებ-გვერდის ცნობით, საქართველოს საკითხებზე ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის (PACE) თანამომხსენებლებმა შეშფოთება გამოხატეს ოპოზიციურ კოალიციაში „ქართული ოცნება“ შემავალი პოლიტიკური პარტიების საბანკო ანგარიშების დაყადაღების გამო და განაცხადეს, რომ სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მიერ დაკისრებული „არაპროპორციული ჯარიმები, ფაქტობრივად, ძირს უთხრის ოპოზიციური პარტიის ნორმალურ პოლიტიკურ საქმიანობას“.
ორმა თანამომხსენებელმა, მაიკლ იენსენმა დანიიდან და ბორის ჩილევიჩმა ლატვიიდან 21 აგვისტოს გავრცელებულ განცხადებაში აღნიშნეს, რომ „ქართული ოცნების“ საბანკო ანგარიშების დაყადაღება აფერხებს ოპოზიციური კოალიციის მონაწილეობას საარჩევნო კამპანიაში. „სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მიერ დაკისრებული გადაჭარბებული და არაპროპორციული ჯარიმები ფაქტობრივად ძირს უთხრის ოპოზიციური პარტიის ნორმალურ პოლიტიკურ საქმიანობას“, – ნათქვამია განცხადებაში.
„ეს შეშფოთებას იწვევს, განსაკუთრებით კი იმ ფონზე, რომ არსებობს არაერთიბრალდება სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მიკერძოების შესახებ და ასევე სანდო ორგანიზაციების, როგორიცაა საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, ცნობები, რომლებიცკითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებენ ამ საკითხებზე სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების სამართლიანობას“, – აცხადებენ თანამომხსენებლები.
„საარჩევნო კამპანიის დაფინანსების შესახებ კანონმდებლობის არსი ის არის, რომ უზრუნველყოს თანაბარი პირობები ყველა საარჩევნო სუბიექტისთვის და არა ის, რომ რომელიმე პარტია საარჩევნო მარათონიდან იქნას გაძევებული.“
„მომავალი არჩევნები და მისი დემოკრატიულად ჩატარება გადამწყვეტია საქართველოს დემოკრატიული განვითარებისთვის. ამიტომ, ჩვენ მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას მაქსიმალური თავშეკავება გამოიჩინოს და უზრუნველყოს, რომ ყველა პარტიამ, მათ შორის კოალიციამ „ქართული ოცნება“, შეძლოს საარჩევნო  კამპანიაში სრულფასოვანი მონაწილეობა“, –ნათქვამია განცხადებაში.
PACE–ს ორი თანამომხსენებელი საქართველოში ვიზიტს 11–12 სექტემბერს გეგმავს ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის წინასაარჩევნო მისიის ფარგლებში.
აღსრულების ბიურო გონზე მოვიდა
ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის (PACE) თანამომხსენებლების მიერ გამოთქმული შეშფოთებების შემდეგ საქართველოს აღსრულების ეროვნულმა ბიურომ მიიღო გადაწყვეტილება, გადადოს კოალიცია „ქართულ ოცნებაში“ შემავალი პარტიებისთვის 2.85 მილიონი ლარის ოდენობის ჯარიმის ამოღების პროცედურა.
იუსტიციის სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში ნათქვამია, რომ „დღეის მდგომარეობით, აღსრულების ეროვნულმა ბიურომ, კოალიციის ანგარიშების დაყადაღების გარეშე, აღსრულება განახორციელა 122,000 ლარზე, რაც დაკისრებული ჯარიმის მხოლოდ მცირე ნაწილია“.
„მიუხედავად ამისა, თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნების უწყებათაშორისი კომისიის რეკომენდაციის გათვალისწინებით და კრედიტორ  - სახელმწიფო აუდიტის სამსახურთან კონსულტაციის საფუძველზე, აღსრულების ეროვნულმა ბიურომ მიიღო გადაწყვეტილება თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულების გადადების შესახებ“, - ნათქვამია იუსტიციის სამინისტროს განცხადებაში.
საინტერესოა, რომ „ნაციონალური მოძრაობის“ სპიკერმა, დეპუტატმა ჩიორა თაქთაქიშვილმა წინასაარჩევნო ვითარებასთან დაკავშირებით ეუთო-ს საპარლამენტო ასამბლეის დელეგაციის კრიტიკული შეფასება „კონკრეტული პარტიის ლობისტების მიერ მიწოდებულ არაზუსტ ინფორმაციას დაუკავშირა“. ასეთივე რეაქცია ჰქონდა მმართველ პარტიას ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის თაბამომხსენებლების განცხადებასთან დაკავშირებით. რადიო „თავისუფლებასთან“ საუბრისას საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენელმა და ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეაში საქართველოს დელეგაციის წევრმა გიორგი კანდელაკმა განაცხადა, რომ თანამომხსენებლები, სხვა არაერთ ადამიანთან ერთად, შეცდომაში არიან შეყვანილი.
საპარლამენტო უმრავლესობის ასეთი კომენტარები, ალბათ, ერთგვარად მიანიშნებს, თუ რამდენად მზად არის ხელისუფლება, გაითვალისწინოს საერთაშორისო დამკვირვებლებისა და სამოქალაქო საზოგადოების შეშფოთება, შეცვალოს რეპრესიული პოლიტიკა და შექმნას ნორმალური წინასაარჩევნო გარემო ქვეყანაში.

Aleko Tskitishvili, http://humanrightshouse.org
Lately, the government of Georgia and the ruling party – United National Movement [UNM] became targets of strict criticism from two international institutions simultaneously. Co-rapporteurs from Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) and OSCE PA Pre-Election Mission laid out particular concerns about current situation in Georgia and demanded the government to create equal conditions for all political parties during pre-election campaign.
Pre-History in Short
Just before the international observation missions made evaluations, international and national nongovernmental organizations released statements, where they condemned the activities of the government against opposition parties. Namely, the NGO sector undersocred those facts which hindered pre-election process for the parliamentary elections scheduled on October 1, 2012.
Coalition for Freedom of Choice paid particular attention to unhealthy pre-election environment at the end of last year and alleged that it could impact the pre-election process. In December of 2011, the Coalition published Analyze of Media Problems and Human Rights Violation Facts Related with Political Processes during Pre-Election Period.
In July of 2012, when the pre-election environment got particularly tensed, international organization Amnesty International directly called upon the government of Georgia to stop violence against opposition political parties. “ As Georgians prepare to vote in parliamentary elections in October, Amnesty International is concerned that the authorities are failing to protect the opposition supporters and journalists from what appears to be politically targeted violence,” the statement of the Amnesty International reads and lists the incidents that occurred in the regions of Georgia against the opposition coalition Georgian Dream.
Regional media also reports about assumed bribery, politically motivated firing of people from jobs, oppression, interference in professional activities and usage of administrative resources by the UNM (see Pre-election Digest #1 from Mtkhseta-Mtianeti and Pre-election Digest # 1 from Kakheti 1)
Georgian civil society got concerned about Seizure of Global TV’s Satellite Dish Antennas which was soon followed by Seizure of Antennas of the TV-Company Maestro and Protest of Civil Society.
NGO sector was particularly concerned about inadequate and disproportionate financial sanctions imposed on the leader of the Georgian Dream Bidzina Ivanishvli. Among those sanctions 74, 32 million lari fine was the largest one imposed on Bidzina Ivanishvili of the Georgian Dream  by the Tbilisi Appeal Court on June 15. At the end of July, Bidzina Ivanishvili paid the fine with one condition – the money was to be spent on the assistace of victims of natural disaster in Kakheti region.
In parallel to it, the State Audit Office was periodically sequestering the accounts of the Georgian Dream’s activists and Coalition member political parties. The National Bureau of Enforcement was operatively putting the sequestered properties on the auction to sell them out. Massive sequestration of properties of citizens with different political opinions acquired very tragic and satiric character.
Concerned Mission
OSCE Parliamentary Assembly’s pre-election observation mission expressed concerns over “questionable decisions” made by the State Audit Office, including on imposing “disproportionate” and “harsh” penalties “apparently being applied in a selective manner.”
Four-member mission, made up of OSCE Parliamentary Assembly’s leadership, also expressed concerns over judiciary system and expressed hope that in final weeks of the campaign ahead of the October 1 parliamentary elections the Georgian authorities would create “a level playing field for all parties”.
News agency Interpresnews reports the OSCE PA Mission paid visit to Tbilisi to monitor pre-election environment in the country on August 20.
In the frame of three-day visit, the Delegation met representatives of the government, opposition parties, international and nongovernmental organizations, Interagency Task Force and members of the Parliament of Georgia.
According to the Civil Georgia, a three-day visit of the OSCE Mission to Georgia aimed at assessing the country’s pre-election climate. The mission was led by former foreign minister of Croatia Tonino Picula and also included OSCE Parliamentary Assembly’s President Riccardo Migliori; OSCE PA Secretary General Spencer Oliver and director of OSCE PA presidential administration Roberto Montella.
During the visit the mission met with representatives of the ruling party; opposition; election administration, as well as media and civil society representatives and members of the international community in Tbilisi.
“We welcome positive amendments to the election system of Georgia and pre-election effort that aims to ensure accuracy of the voters’ list, provide transparency in campaign finance, and expand media accessibility throughout the country, but we do not want to remain blind at problems in the country. We discussed those problems with almost every party. We observe some problems – it might be partiality in the activities of law enforcement institutions, mainly it can be State Audit Service. We discussed the activities of these institutions with experts and interested parties and warned them that they are acting with “unclear” instructions. Another issue of our concern is the judiciary. We wish to see activities with clear and less partial instructions and neutral interference in various issues. There is enough time to eradicate these problems. We observe huge polarization of the society. We might be mistaken but political rivals, governmental officials and opposition parties apparently do not share equal values. We want to witness the election which will be celebration of democracy in Georgia,” Tonino Picula said.
He added that the mission members will continue monitoring of the issues which cause particular concern of the mission and will watch the ongoing process.
“We have seen a growing political polarization in the country. We are particularly concerned by the practice of certain law enforcement institutions in Georgia. In our view, the State Audit Office is using broad discretionary authority to investigate the legality of individual or party spending and making questionable decisions and imposing harsh penalties without clear or transparent guidelines. The fines levied are disproportionate and apparently being applied in a selective manner mainly targeting one political subject,” the head of OSCE PA Pre-Election Mission stated and added: “A fair and independent judiciary system is also fundamental to ensure the conduct of free and fair elections. After this visit, we have concerns as to the possibility of receiving proper legal remedy from the court system.”
OSCE PA President Riccardo Migliori said: “In the final weeks of this campaign I hope the Georgian authorities commit to a credible election and help create a level playing field for all parties.” In addition to that, Migliori detects signs of Leninism in the ongoing election campaign in Georgia.
“We had important adventure in this country that is related with pre-election monitoring. These elections have great importance for your future. The elections should be another important moment in Europe. This is the goal of the governmental and opposition parties. There is a little part of Leninism in this electoral campaign. They don’t present programs but try to destroy rivals. There are no enemies in this society. Political parties shall necessarily present their programs and ideas to population. Georgia is an important nation, important place in the Caucasus; it is beacon of Democracy and we are here to make this beacon more important,” Ricardo Migliori said after the August 22 meeting with Davit Bakradze, chair of the Parliament of Georgia.
Concern of Co- Rapporteurs from OSCE PA Mission
It is noteworthy that before the members of the OSCE PA Pre-Election Mission expressed their concern, the co-rapporteurs made statement where the excessive and disproportionate fines imposed on opposition parties by State Audit Office were strictly criticized.
According to the official website of the CoE, PACE rapporteurs for Georgia express concern about financial actions against the Georgian Dream coalition. Co-rapporteurs from Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) on honouring Georgia’s obligations expressed concern over seizure of bank accounts of political parties within the Georgian Dream opposition coalition and said that “disproportionate fines” levied by the State Audit Office “effectively undermine normal political activity by an opposition party.”
The two co-rapporteurs, Michael Aastrup Jensen of Denmark and Boriss Cilevičs of Latvia, said in a statement on August 21, that seizure of the Georgian Dream’s bank accounts was undermining the opposition coalition’s participation in the election campaign for the October 1 parliamentary polls. “The excessive and disproportionate fines levied by the State Audit Service effectively undermine normal political activity by an opposition party,” the statement reads.
“This is of concern, especially in the context of recurrent allegations of bias of the State Audit Service and reports by credible organisations, such as the Georgian Young Lawyers Association, that question the fairness of the court decisions in this respect,” the co-rapporteurs said.
“The rationale for campaign funding legislation is to ensure a level playing field between all electoral contestants, and not to drive one party or the other out of the electoral race.”
“The upcoming elections, and their democratic conduct, are crucial for Georgia’s democratic development. We therefore call upon the Georgian authorities to demonstrate maximum restraint and to ensure that all parties, including the Georgian Dream Coalition, can participate fully in the electoral campaign,” the statement reads.
The two co-rapporteurs plan to visit Georgia on September 11-12 as part of the pre-electoral mission of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe.
National Bureau of Enforcement Woke Up
After the co-rapporteurs of the PACE expressed their concerns, the National Bureau of Enforcement (NBE) has “postponed” collection of GEL 2.85 million fine, which was imposed on six political parties united in Bidzina Ivanishvili-led Georgian Dream opposition coalition, the Georgian Justice Ministry said late on August 22.
“Up to date, only a small portion of the fine, GEL 122,000, has been collected by the NBE, without freezing any account,” Justice Ministry’s statement reads. “Nevertheless, following the recommendation of the Inter-Agency Task Force for the Free and Fair Elections and consultations with the State Audit Office of Georgia, who is the creditor in the case, the NBE has decided to postpone the enforcement of the Tbilisi Court Decision,” the statement of the Ministry of Justice reads.
Spokesperson of the National Movement MP Chiora Taktakishvili connected the critical evaluation of the OSCE PA Mission about pre-election situation in the country with “their inaccurate information provided by the lobbyists of concrete political parties.” The ruling party had the same reaction about the statement of the PACE rapporteurs. In his interview with Radio Liberty, member of the Georgian Delegation in the PACE Giorgi Kandelaki stated that co-rapporteurs were mislead like several other people.
Similar comments made by the representatives of the parliamentary majority demonstrate the readiness of the government to consider the concern of international observers and civil society, to change repressive politics and create normal pre-election environment in the country.