კახეთი – წინასაარჩევნო დაიჯესტი N 4
26–დან 31 აგვისტოს ჩათვლით, კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა რეგიონში დააფიქსირა ამომრჩევლის მოსყიდვის, ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენების, ზეწოლის 1 და წინასაარჩევნო შეხვედრის ჩაშლის მცდელობის 2 ფაქტი.
ამომრჩევლის მოსყიდვა, ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენება
31 აგვისტოს კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა გაავრცელა ფოტო და ვიდეომასალა, სადაც ჩანს, რომ თელავში „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ აქტივისტები მოსახლეობას პურის ფქვილს, ბრინჯს, ზეთს და სარეცხის ფხვნილს ურიგებენ. კახეთის საინფორმაციო ცენტრის მიერ გადამოწმებული ინფორმაციით, ერთ ოჯახზე დახმარების სახით 10 კილოგრამი ფქვილი, 5 კილოგრამი მაკარონი, ერთი ბოთლი ზეთი და 2 ცალი სარეცხის ფხვნილი გაიცემა. თელავის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოადგილე ვაჟა ზუროშვილმა განაცხადა, რომ დახმარებას თელავში მცხოვრები 8 ათასამდე ოჯახი მიიღებს, რომლებიც სტიქიის შედეგად დაზარალდნენ. კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ინფორმაციით, პროდუქტებს ის ოჯახებიც იღებენ, ვინც სტიქიის შედეგად არ დაზარალებულან ან უმნიშვნელო ზიანი მიიღეს. „ნაციონალური მოძრაობის“ აქტივისტმა, რომელიც მოსახლეობას პროდუქტებს ურიგებდა არ უპასუხა კახეთის საინფორმაციო ცენტრის კითხვას, რატომ არიგებდა პროდუქტებს მმართველი პარტიის საარჩევნო მაისურში ჩაცმული. კითხვაზე პასუხის გაცემას თავი აარიდა ცენტრალური თელავის ტერიტორიული ორგანოს რწმუნებულმა გიგი ლიქოკელმაც. „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს“ იურისტის ირინე ურუშაძის განცხადებით, „რადგან „ნაციონალური მოძრაობის“ მაისურებში ჩაცმული ადამიანები არიგებენ დახმარებას, მისი დარიგება პარტიასთან ასოცირდება. პარტიის მხრიდან საჩუქრის გადაცემის შემთხვევაში, ვისი დაფინანსებულია საჩუქარი და ვისი ორგანიზებულია, უკვე აღარ აქვს მნიშვნელობა იმიტომ, რომ ამომრჩეველი ამას აღიქვამს როგორც პარტიისგან გადაცემულს, შესაბამისად, ამომრჩევლის მოსყიდვა ნათელია. „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ კახეთის შტაბის ხელმძღვანელის გიორგი ბოტკოველის განმარტებით, ადამიანი, რომელიც პროდუქტს არიგებდა, სავარაუდოდ გამვლელი იყო და მას „ნაციონალურ მოძრაობასთან“ კავშირი არ აქვს. „მკაფიოდ ვაფიქსირებ, რომ ჩვენი აქტივისტი არავინ არ არის ჩართული ამ პროცესში, ჩვენი აქტივისტი არ ყოფილა ეს ადამიანი. მაიკით მასე ძალიან ბევრი ადამიანი დადის, მივიდა იქ და დაფიქსირდა ასეთი რაღაცა ალბათ. მე, პირადად, პირველი ვარ, ვინც ვეწინააღმდეგები ასეთ საქციელს, რა თქმა უნდა, არანაირი პოლიტიკური ორგანიზაცია არ უნდა იყოს ჩართული ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენებაში და ადმინისტრაციული რესურსით თავისთვის ქულების დაწერაში. ჩემი აზრია, რომ ეს ადამიანი სავარაუდოდ იყო პიროვნება, რომელიც თვითონ იყო მისული პროდუქტის ასაღებად, ან ვინმე გამვლელი პიროვნება, რომელიც დაფიქსირდა მანდ“, – განაცხადა ბოტკოველმა.
http://www.youtube.com/watchv=9pfYtWNXBbc&feature=player_embedded
ზეწოლა, წინასაარჩევნო შეხვედრის ჩაშლის მცდელობა
კომისიის წევრობაზე უარი ათქმევინეს – 27 აგვისტოს, კოალიცია „ქართული ოცნების“ სოფელ ვაზისუბნის კოორდინატორმა ლინა სოლომნიშვილმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს აცნობა, რომ სოფელ ვაზისუბანში კოალიცია „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერს მანანა თურქიშვილს საუბნო – საარჩევნო კომისიის წევრობაზე უარი ათქმევინეს. „მანანა თურქიშვილი ჩვენი წევრი უნდა ყოფილიყო საუბნო საარჩევნო კომისიაში, მაგრამ საბუთები უკან გაატანინეს. მაღაზიაში ბუღალტრად მუშაობს. მაღაზიის უფროსი და „ნაციონალური მოძრაობის“ აქტივისტები  სახლში მივიდნენ მასთან და სამსახურიდან ნათესავების გათავისუფლებით დაემუქრნენ“, - განაცხადა ლინა სოლომნიშვილმა. მანანა თურქიაშვილმა ზეწოლის ფაქტი დაადასტურა, თუმცა კონკრეტული პირების დასახელებისთან თავი შეიკავა.
შეხვედრის ჩაშლის მცდელობა თელავში – თელავის მუნიციპალიტეტის გამგეობის ცენტრალური თელავის ტერიტორიული ორგანოს რწმუნებულმა გიგი ლიქოკელმა ამომრჩევლებთან „ქართული ოცნებიდან“ თელავის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის გელა სამხარაულის შეხვედრის ჩაშლა სცადა. ლიქოკელი გელა სამხარაულს შეხვედრის ადგილზე დახვდა და ვიდრე კანდიდატი ამომრჩევლებს საარჩევნო პროგრამას გააცნობდა, კითხვებით მიმართა. „რას პირდებით ხალხს, მოდი აბა გვითხარი ერთი“, – მიმართა გიგილიქოკელმა მაჟორიტარობის კანდიდატს. ტერიტორიული ორგანოს რწმუნებული შეხვედრაზე შეკრებილ ამომრჩევლებს პრობლემებზე საუბრის საშუალებას არ აძლევდა. ამომრჩევლების უკმაყოფილების შემდეგ გიგი ლიქოკელმა შეხვედრის ადგილი დატოვა.
http://www.youtube.com/watchv=wsF66WLiK5A&feature=player_embedded
პოლიციის თანამშრომლებმა ლუკა კურტანიძე სოფელ ლელიანში არ შეუშვეს – „ქართული ოცნებიდან“ ლაგოდეხის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი ლუკა კურტანიძე პოლიციის თანამშრომლებმა სოფელ ლელიანში სტიქიით დაზარალებულ მოსახლეობასთან შესახვედრად არ შეუშვეს. „როდესაც სოფელ ლელიანს ხელმეორედ დაატყდა სტიქია, პრეზიდენტი იყო ჩამოსული და ალბათ მოისმენდა ჩემგან, რომ ის მატყუარაა და ხალხს ატყუებს და გზა ამიტომ გადამიკეტეს. გზა ჯერ სოფელ კაბალთან გადამიკეტეს და შემდეგ კაბალს რომ გავცდი, აფენთან პოლიცია აიძულეს, რომ გზა არ გამეგრძელებინა. მანქანები გზაზე მთელს პერიმეტრზე დააყენეს და არ გამატარეს. მოტივად მოიტანეს, რომ დიდი ხეები იყო წაქცეული, სინამდვილეში სტიქიას ხეები არ დაუგლეჯავს. შეხედრა წინასწარ მქონდა დაგეგმილი“, – განაცხადა კურტანიძემ.

Kakheti – Pre-Election Digest # 4
From August 26 to August 31, Information Center of Kakheti observed 1 fact of voters’ bribery, abuse of administrative resources, oppression and 2 facts of attempted failure of pre-election meeting.
Bribery of Voters, Abuse of Administrative Resources
On August 31, Information Center of Kakheti spread photo and video materials which prove that activists of the United National Movement distribute wheat flour, rice, oil and washing powder among population in Telavi. According to the verified information, per family received 10 kg of wheat four, 5 kg of sugar, 1 bottle of oil and 2 packets of washing powder. Telavi district deputy governor Vazha Zuroshvili stated that about 8 thousand families will receive aid in Telavi who were victimized by the natural disaster. According to the ICK’s information, those families, who were not damaged by natural disaster or were slightly damaged, will also receive aid. UNM activist, who gave out products to local people, did not answer ICK’s question why he was wearing UNM election t-shirt when distributing the aid. Attorney of Telavi territorial entity Gigi Likokeli also avoided answering that question. Lawyer Irine Urushadze of the Transparency International – Georgia stated that since people wearing UNM t-shirts are distributing the aid, the distribution process is associated which that particular political party. It is not important who had purchased those presents and who organized the distribution process; voters perceive they receive presents from the political party and bribery of voters is evident. Head of UNM Kakheti regional office Giorgi Botkoveli clarified that a person, distributing the aid, supposedly was passer-by and he had nothing to do with the National Movement. “I would like to clearly declare that our activists are not involved in this process; that person was not our activist. A lot of people wear our t-shirts; so similar person was observed during distribution. Personally I categorically oppose involvement of any political party in the use of administrative resources and nobody shall gain support by using administrative resources. I think that person had arrived there to get aid and he was not distributor at all,” Botkoveli said.
http://www.youtube.com/watchv=9pfYtWNXBbc&feature=player_embedded
Oppression, Attempt to Fail Pre-election Meeting
Woman was compelled to refuse to become election commission member On August 27, Lina Solomnishvili, coordinator of the Georgian Dream’s Vazisubani village office, reported to ICK that their supporter Manana Turkishvili was compelled to refuse to become precinct election commission.  “Manana Turkishvili was to be our representative in the PEC but they compelled her to withdraw her application back. She is accountant at a shop; the shop owner and National Movement’s activists visited her at home and threatened her with firing her relatives from jobs,” Lina Solomnishvili said. Manana Turksiashvili confirmed the oppression fact but she refrained from naming concrete abusers.
Attempt to fail meeting in Telavi –Attorney of Telavi central territorial entity within the Telavi district administration Gigi Likokeli tried to fail the meeting of Gela Samkharauli, majoritarian candidate of the Georgian Dream in Telavi, with voters. Likokeli waited for Gela Samkharauli at the place of meeting and before he started reading election program to voters, Likokeli asked him: “Tell us what you promise to people.” The attorney did not allow voters to speak about their problems and after they expressed their dissatisfaction Gigi Likokeli left area.
http://www.youtube.com/watchv=wsF66WLiK5A&feature=player_embedded
Police officers did not let Luka Kurtanidze to enter Leliani village –Police officers did not allow Luka Kurtanidze, majoritarian candidate of the Georgian Dream in Lagodekhi district, to meet residents of Leliani village victimized by natural disaster. “When second natural disaster occurred in Leliani village, president arrived here and he might have heard that I called him a liar; so they blocked my way for that reason. Initially they blocked my way near Kabali village and then police officers were ordered to block my way near Apeni village. Cars were parked alongside the entire road and we could not continue our way. They said huge trees had fallen down on the road and we could not go; in fact no trees were torn out and our meeting was previously planned,” Kurtanidze said.
Information Center of Kakheti will publish pre-election digest every Saturday before October 1, 2012