არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადება ლობისტურ ხელშეკრულებებთან დაკავშირებით
1 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების წინ, საარჩევნო კამპანია მხოლოდ საქართველოს საზღვრებში არ მიმდინარეობს. უკანასკნელ თვეებში, ოპოზიციის ლიდერმა ბიძინა ივანიშვილმა და საქართველოს მთავრობის ეროვნულმა უშიშროების საბჭომ ამერიკის შეერთებულ შტატებში ლობისტური ფირმები დაიქირავეს.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო, და სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საზოგადოება მიიჩნევენ, რომ უცხოელი ლობისტების როლი და მათი საქმიანობის შესაძლო გავლენა საარჩევნო კამპანიაზე უფრო ფართო საზოგადოებრივი განხილვის საგანი უნდა გახდეს.
როგორც ინტერნეტ-საიტ Civil.ge-ს მიერ გავრცელებული ინფორმაციით ირკვევა, საქართველოს მთავრობა სულ მცირე 1,83 მლნ. აშშ დოლარს უხდის ვაშინგტონში მოქმედ ლობისტებს (the Podesta Group, Orion Strategies LLC, Prime Policy Group, Gephardt Group Government Affairs, LynxDC), ასევე კონსულტანტ გრეგორი ა. მანიატისს. მათ მიერ გასაწევი მომსახურება მოიცავს სტრატეგიულ რჩევებს, მხარდაჭერას კომუნიკაციის სფეროში, ლობისტურ საქმიანობას და „სამთავრობო ურთიერთობებთან დაკავშირებულ მომსახურებას“ ისეთ საკითხებზე, როგორიცაა თავისუფალი ვაჭრობა, საქართველოს ინტეგრაცია ნატო-სა და ტრანსატლანტიკურ სტრუქტურებში, და „დემოკრატიის საკითხები“, ასევე „დახმარებას წინასაარჩევნო საკითხებთან დაკავშირებით“.
ბიძინა ივანიშვილი, როგორც ჩანს, ამჟამად თვეში 300 000 აშშ დოლარზე მეტს უხედის ოთხ ლობისტურ ფირმას (Parry and Roman Associates Inc, Patton Boggs LLP, Downey McGarth Group Inc, National Strategies LLC).გასაჯაროებული კონტრაქტების თანახმად, დაქირავებული კომპანიების მოვალეობები მოიცავს აშშ-ის კონგრესისა და პრეზიდენტ ობამას ადმინისტრაციის წევრთა ლობირებას, მედიის მონიტორინგსა და ინფორმაციის მოძიებას, მედიასთან ურთიერთობებს და ციფრული საშუალებებით კამპანიის წარმოებას, მათ შორის ვიდეორგოლებისა და დოკუმენტური ფილმების მომზადებასა და აშშ-ში, ევროპასა და საქართველოში “მხარდამჭერთა ქსელის” შექმნას სოციალური მედიისა და ვებ-გვერდის (http://www.democracyingeorgia.org/) საშუალებით.
„უცხო ქვეყნის წარმომადგენლის რეგისტრაციის აქტის“ თანახმად, ამერიკის შეერთებულ შტატებში ბიძინა ივანიშვილისა და საქართველოს მთავრობის წარმომადგენელ კომპანიებთან გაფორმებული კონტრაქტები უნდა დარეგისტრირდეს აშშ იუსტიციის დეპარტამენტში. ეს კონტრაქტები ქვეყნდება ვებ-გვერდზე. ივანიშვილისა და საქართველოს მთავრობის ლობისტები ასევე მოქმედებენ ბრიუსელსა და ევროპის სხვა დედაქალაქებში, თუმცა ამ საქმიანობის დეტალები ბურუსით არის მოცული, რადგანაც ევროკავშირში რეგისტრაციის მკაცრი მოთხოვნები არ მოქმედებს.
ვფიქრობთ, რომ როგორც საქართველოს მთავრობამ, ისე ბიძინა ივანიშვილმა, საჯარო უნდა გახადონ ლობისტურ კომპანიებთან დადებული ყველა ხელშეკრულება და გამოაქვეყნონ დამატებითი ინფორმაცია დაქირავებული ლობისტების საქმიანობის მიზნებისა და საქმიანობის შესახებ, რათა საზოგადოება დარწმუნდეს, რომ აღნიშნული კონტრაქტებით გათვალისწინებული მომსახურების გაწევა არ ეწინააღმდეგება პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების შესახებ საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილ მოთხოვნებს. აგრეთვე, მიგვაჩნია, რომ როგორც საქართველოს მთავრობამ, ისე ბიძინა ივანიშვილმა არ უნდა დაუშვან, რომ აღნიშნულმა საქმიანობამ გადაჭარბებული გავლენა მოახდინოს საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე.

Statement of NGO’s on Contracts with Lobbyists
Ahead of the October 1 Parliamentary elections, campaigning is not only underway within Georgia. In recent months, opposition leader Bidzina Ivanishvili and the Government’s National Security Council have contracted lobbying firms in the United States – a fact that has not been extensively covered in the Georgian media.
The Georgian Young Lawyers’ Association, Transparency International Georgia and the International Society for Fair Elections and Democracy believe that the role of international lobbyists and the potential impact of their activities on the electoral campaign should be subject of a broader public debate.
Civil.ge has calculated that this year, the Georgian government is spending at least USD 1.83 million on Washington DC-based lobbyists – the Podesta Group, Orion Strategies LLC, Prime Policy Group, Gephardt Group Government Affairs, LynxDC, and the consultant Gregory A. Maniatis. They are paid to provide strategic advice, communications support, lobbying and „government relation services“ on topics including free trade, Georgia’s transatlantic and Nato integration and „democracy issues“, and to provide „assistance with pre-electoral issues“.
Mr. Ivanishvili appears to currently spend more than USD 300,000 per month on the four lobbying firms Parry and Roman Associates Inc, Patton Boggs LLP, Downey McGarth Group Inc and National Strategies LLC. According to published contracts, responsiblities of the contracted companies include lobbying of members of the U.S. Congress and the Obama administration, media and information tracking, media relations and the implementation of a ditigal campaign, including the production of videos and documentaries and the creation of a „network of supporters“ in the United States, Europe and within Georgia through social media and the English language website.
In the United States, lobbying contracts with companies representing Ivanishvili and the Georgian government have to be registered with the U.S. Department of Justice under the Foreign Agent Registration Act and are publicly accessible online, http://www.fara.gov/qs-foreignprincipal.html. Lobbyists for both, Ivanishvili and the Georgian Government, are also active in Brussels and other European capitals, but details about these activities remain opague as there are no rigid registration requirements in the European Union.
We believe that both, the Georgian government and Bidzina Ivanishvili should make public all contracts with lobbying companies, provide additional information on the purpose and activities of contracted lobbyists and ensure that these activities do not violate the requirements of the Georgia legislation on political party funding. Herewith both, Georgian government and Bidzina Ivanishvili should insure that the lobbyist activities do not affect political campaigns within Georgia directly and excessively.