საპარლამენტო არჩევნების გაშუქების მედიამონიტორინგი - 13-26 აგვისტოს შედეგები
„საპარლამენტო არჩევნების გაშუქების მედიამონიტორინგი - 13 აგვისტო-26 აგვისტოს შედეგები“ წარმოადგენს ადამიანის უფლებათა ცენტრის პერიოდულ ანგარიშს, რომელიც საპარლამენტო არჩევნების გაშუქების მედიამონიტორინგის პროექტის ფარგლებში მომზადდა.
მედიამონიტორინგი ხორციელდება ამერიკის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID)  დაფინანსებული ოთხწლიანი პროექტის „ნდობის გაზრდა საარჩევნო პროცესებისადმი“  ფარგლებში, რომელსაც ახორციელებს საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდი (IFES).
აღნიშნულ პერიოდში ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ იმ საარჩევნო სუბიექტების ჩამონათვალი გამოაქვეყნა, რომლებსაც  მაუწყებელთა ეთერში უფასო პოლიტიკური რეკლამის განთავსების უფლება ეძლევათ. ამ ჩამონათვალში ოთხი კვალიფიციური საარჩევნო სუბიექტი შევიდა: „შალვა ნათელაშვილი - საქართველოს ლეიბორისტული პარტია“„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - მეტი სარგებელი ხალხს“ „გიორგი თარგამაძე - ქრისტიან-დემოკრატიული გაერთიანება“ და „ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება“.
მონიტორინგმა აჩვენა, რომ საზოგადოებრივ მაუწყებელზე დომინირებს ნაციონალური მოძრაობის, ქრისტიან-დემოკრატიული პარტიისა და ლეიბორისტების რეკლამები, „რუსთავი 2-სა“ და „იმედზე“ კი - ნაციონალური მოძრაობისა და „ქართული ოცნების“ წინააღმდეგ მიმართული რეკლამები. ქართული ოცნების წინააღმდეგ მიმართული რეკლამები არ გადის საზოგადოებრივ მაუწყებელზე.
აღსანიშნავია, რომ მონიტორინგის აღნიშნულ პერიოდში, მედიამონიტორინგის წინა პერიოდებისგან განსხვავებით, საზოგადოებრივი მაუწყებლის ეთერში შემცირდა სამთავრობო უწყებების მიღწევების ან მათი მომსახურების ამსახველი სარეკლამო რგოლების რაოდენობა.

Monitoring of Media Coverage of Parliamentary Elections - Results from the Period of August 13 - August 26
Monitoring of Media Coverage of Parliamentary Elections - Results from the Period of August 13 - August 26 is a periodic report of Human Rights Center prepared within the project Media Monitoring of Parliamentary Elections.
In this period the Central Election Commission published a list of election subjects who have right to place free political advertisements in the broadcasters. There are four qualified election subjects on the list: “Shalva Natelashvili – Labor Party of Georgia,” “United National Movement – More Benefit to People,” “Giorgi Targamadze – Christian Democrat Union” and “Bidzina Ivanishvili – Georgian Dream.”
Monitoring showed that advertisements of the National Movement, Christian-Democrat Movement and Labor Party dominate on the GPB; advertisements of the National Movement and advertisements against Georgian Dream dominate on the Rustavi 2 and Imedi. GPB does not air advertisements against the Georgian Dream.
It should be noted that unlike previous periods, number of advertisements presenting the achievements or services provided by governmental institutions was reduced in the broadcasting time of the Georgian Public Broadcasting Company.