სახელმწიფო აუდიტი ათლარიანი შეწირულობით დაინტერესდა
მმართველ პარტიას - „ნაციონალურ მოძრაობას“ უპოვარი ადამიანებიც კი რამდენიმე ათეულათასობით ლარს სწირავენ და ამაზე სახელმწიფო აუდიტის სამსახური ყურსაც არ იბერტყავს. სამაგიეროდ, სხვა პარტიების შემოწირულობებს გამადიდებელი შუშით აკვირდება და სანქციებსაც მაშინვე მიმართავს.
განსაკუთრებული სიმძაფრით სახელმწიფო აუდიტის სამსახური კოალიცია „ქართული ოცნების“ შემომწირველებს ებრძვის და მათი ქონების დაყადაღება და გაყიდვა უკვე წესად ექცა. ქონებას უყადაღებენ არა მხოლოდ დიდი თანხის, არამედ მცირედის შემომწირველ მოქალაქეებსაც. ასე დაემართა ფოთში „ქართული ოცნების“ საარჩევნო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელს, ბესო ჯოჯუას.
ბესო ჯოჯუამ საკაბელო ტელევიზიაში შეუკვეთა მორბენალი სტრიქონი, რომლითაც ფოთელებს „ქართული ოცნების“ მაჟორიტარობის კანდიდატის, ეკა ბესელიას წარდგენის დროსა და ადგილს აცნობდა. მან ამ რეკლამაში ათი ლარი გადაიხადა, რამაც აუდიტის სამსახურის მიერ მისი პერსონით დაინტერესება გამოიწვია და თანხის წარმომავლობის გასარკვევად ჯოჯუა მოწმის სახით დაიბარეს.
ბესო ჯოჯუა აუდიტის სამსახურში 27 აგვისტოს უნდა გამოცხდებულიყო, მაგრამ როგორც ადამიანის უფლებათა ცენტრთან საუბრისას განაცხადა, ეს ვერ მოახერხა იმ უბრალო მიზეზით, რომ ამ დღეს, როგორც მთელ საქართველოში, ფოთშიც საარჩევნო უბნების დაკომპლექტება მიმდინარეობდა. მისი უბანზე ყოფნა კი აუცილებელი გახლდათ. ამის შესახებ მან აუდიტის სამსახურს ვადის გადავადების მოთხოვნით ოფიციალური წერილით აცნობა.
„აუდიტის სამსახურის დაინტერესება ჩემი ათი ლარის წარმომავლობით, მსუბუქად რომ ვთქვათ, სასაცილოა. ვფიქრობ, ასეთი ქმედებებით ხელისუფლება და მისი დაქვემდებარებული სამსახურები ადამიანებში შიშის დანერგვას ცდილობენ, მაგრამ მიმაჩნია, რომ ქართველები არც ისე მშიშრები არიან და ეს 1 ოქტომბერს აუცილებლად გამოჩნდება. მე კი შეტყობინებისთანავე აუდიტის სამსახურში აუცილებლად მივალ ადვოკატთან ერთად და ათი ლარის წარმომავლობასაც დავამტკიცებ. ნებისმიერ ცივილიზებულ და დემოკრატიულ ქვეყანაში თანხების სასურველი პარტიისა და კანდიდატისთვის შეწირვა მიღებული და დაშვებულია. მმართველი პარტიისათვის შეწირული არაადეკვატური თანხებით არ დაინტერესებულა სახელმწიფო აუდიტი და ჩემი ათი ლარი რა გახდა ასეთი, საინტერესოა?!“
ეკა ბესელიას საარჩევნო შტაბის იურიდიული სამსახურის უფროსი ლილი გელაშვილი ამბობს, რომ ჯოჯუას ათი ლარით დაინტერესება უკვე ცინიზმია და მეტი არაფერი: „რატომ მიაჩნიათ და საიდან წამოვიდა ასეთი დამოკიდებულება, რომ ფოთში შეუძლებლია, ათი ლარის შემოსავალი არ ჰქონდეს ადამიანს? ნუთუ მიაჩნიათ, რომ ყველა გაღატაკებული უნდა იყოს?! ათ ლარზე როგორ უნდა დაიბარო ადამიანი და გაგიჩნდეს კითხვა - ჰქონდა თუ არა მას ისეთი შემოსავალი, რომ ათი ლარი შეეწირა „ქართული ოცნებისათვის“? ამას ვეკითხები ხელისუფლებას“.
ლილი გელაშვილმა ასევე აღნიშნა, რომ ამომრჩეველს ხელს მაინც ვერ შეუშლიან ნების გამოხატვაში: „ხელისუფლებას მსგავსი ქმედებებით სურს, დააშინოს ისინი, ვისაც ჯერ კიდევ საბოლოო გადაწყვეტილება არა აქვს მიღებული. ამით მათ ეუბნებიან – არ გაბედო!.. მე მაქვს ძალა, თუნდაც უკანონობით აღჭურვილი, მაგრამ მე გაგიკეთებ ამას - ჩაგსვამ ციხეში, ვერ გაიმართლებ თავს, როგორი უდანაშაულოც უნდა იყო!.. წაგართმევ ბიზნესს, დაგიყადაღებ ქონებას და ასე შემდეგ... ეს არის ტერორი, დაშინება და სახელმწიფო რეკეტი ჩვენი მოქალაქეების მიმართ“.

Poor people donate several dozen thousand lari to the ruling party – National Movement and the State Audit Office does not pay attention to it. However, the latter is observing donations to other political parties and imposes sanctions on them immediately.
SAO fights against donators of the Georgian Dream with particular severity and seizes and sells their properties. Properties of both large and small donators are seized equally. Head of Georgian Dream’s election administration in Poti Beso Jojua faced this problem.
Beso Jojua ordered an advertising subtitle in the cable TV-station which announced time and place of Eka Beselia’s presentation as a majoritarian candidate of the Georgian Dream in Poti. He paid ten lari for the advertisement that became ground for the SAO to get interested in his personality and Jojua was summoned as a witness to find out the origin of the donated ten lari.
Beso Jojua was to appear at the State Audit Office on August 28 but as he told Human Rights Center, he could not go there because election precincts were staffed on that day throughout Georgia including Poti and his presence at the polling station was necessary. He officially applied to the SAO and requested to postpone the term.
“It is ridiculous that State Audit Office got interested in the origin of my ten lari. I think the government and its subordinate institutions try to scare people but I do not think Georgian people are coward and October 1 will prove it. I will arrive at the SAO together with my lawyer as soon as I receive a summon and prove the origin of that ten lari. Donation to desirable political party and candidate is acceptable and legal in any civilized and democratic country. State Audit Office did not study donation of inadequate sums to the ruling party but they got interested in my ten lari.”
Head of Eka Beselia’s election HQ Lili Gelashvili said it is cynic of the SAO to get interested in Jojua’s ten lari. “Why do they think that people living in Poti cannot have enough income to pay ten lari?! Do they think everybody is impoverished here?! How could they summon a person for ten-lari donation – why should they start investigation to estimate whether person had enough income to donate ten lari to the Georgian Dream? I am asking this question to the government.”
Lili Gelashvili added that they [government] will not hinder voters to demonstrate their will [on the Election Day]: “With similar activities government is eager to scare people who have not made their final decision yet. They tell them – do not dare! I have power, though illegally equipped but I will do it – I will put you in prison and you will not justify yourself regardless your innocence! I will seize your business, sequester your property, etc… this is terror, intimidation and state attack against our citizens.”