პაატა ზაქარეიშვილი ზეწოლაზე საუბრობს
6 სექტემბერს ქუთაისი მასპინძლობდა ბერა ივანიშვილის სოლო-კონცერტს სახელწოდებით „გპირდებით“. ბექა გიორგბერიძე და გიორგი ბაბუნაშვილი ქუთაისიდან წყალტუბოში ბრუნდებოდნენ, როცა წყალტუბოს პოლიციის თანამშრომლებმა დააკავეს და პოლიციის სამმართველოში გადაიყვანეს.
ბექა გიორგბერიძე კოალიცია „ქართული ოცნების“ წყალტუბოს ორგანიზაციის წევრია. გიორგი ბაბუნაშვილი კი ბექა გიორგბერიძის ახლო მეგობარია. დაკავებისას გიორგბერიძეს „ქართული ოცნების“ მაისური ეცვა, რამაც სამართალდამცველები გააღიზიანა.
ახალგაზრდები დაკავებიდან რამდენიმე საათში გაათავისუფლეს. როგორც ისინი ყვებიან, პოლიციელების მხრიდან მათზე ფიზიკური და სიტყვიერი ზეწოლა განხორციელდა. სამართალდამცველებმა დაკავებულებს „ქართული ოცნების“ წყალტუბოს ორგანიზაციის დატოვებისკენ მოუწოდეს.
დაკავებულთა განთავისუფლებიდან ორი დღის შემდეგ კოალიცია „ქართული ოცნების“ წყალტუბოს მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატმა პაატა ზაქარეიშვილმა ბრიფინგი გამართა, სადაც წინასაარჩევნო დარღვევებზე და ზეწოლის ფაქტებზე ისაუბრა. ბრიფინგს გიორგი ბაბუნაშვილიც ესწრებოდა, რომელმაც ადგილზე მიიღო გადაწყვეტილება, „ქართული ოცნების“ წყალტუბოს ორგანიზაციის წევრი გამხდარიყო.
„მე როცა შევხედე, ჩემს მეგობარს პოლიციელები როგორ სცემდნენ, მივხვდი თუ რა სახის ზეწოლაც ხორციელდებოდა. დაკავების მიზეზი „ქართული ოცნების“ მაისური გახდა. სწორედ ამიტომ გადავწყვიტე, აქ მოვსულიყავი და ამ კოალიციის წევრი გავმხდარიყავი“, - განაცხადა ბრიფინგზე გიორგი ბაბუნაშვილმა, რომელმაც მედიის თანდასწრებით „ქართული ოცნების“ მაისური კამერების წინ ჩაიცვა.
„გიორგი იყო ერთი ჩვეულებრივი ახალგაზრდა, რომელიც დაინტერესდა ბერა ივანიშვილის კონცერტით. მისი დაკავების მიზეზი მხოლოდ ის მაისური აღმოჩნდა, რაც მის მეგობარს ეცვა. ეს ფაქტი ცალსახად მიუთითებს სახელისუფლებო სტრუქტურების ჩართვაზე წინასაარჩევნო კამპანიაში და უფლებამოსილების გადამეტებაზე. თუმცა, ეს წინასაარჩევნოდ არც პირველი ფაქტია და ალბათ, არც უკანასკნელი იქნება. სწორედ ამიტომ, ჩვენ მივმართეთ საერთაშორისო ორგანიზაციებს და მივაწოდეთ ინფორმაცია ყველა ზეწოლის ფაქტზე. ჩვენ ვცდილობთ, ყველა ზეწოლის ფაქტზე შესაბამისი რეაგირება მოვახდინოთ, დავაფიქსიროთ და გავახმოვანოთ“, - განაცხადა კოალიცია „ქართული ოცნების“ წყალტუბოს მაჟორიტარობის კანდიდატმა პაატა ზაქარეიშვილმა.
კიდევ ერთი ზეწოლის ფაქტი მახათ კოსტავაზე დაფიქსირდა. იგი კოალიციის აქტივისტია და „ქართული ოცნების“ წევრია. წყალტუბოს ზედამხედველობის სამსახურმა მას ყოველგვარი ახსნა-განმარტების გარეშე მამაპაპისეულ საკარმიდამო ნაკვეთის ფლობასთან დაკავშირებით დარღვევა აღმოუჩინეს. როგორც წყალტუბოს ზედამხედველობის სამსახურში აცხადებენ მახათ კოსტავას წლების მანძილზე უკანონოდ ჰქონდა მითვისებული მეზობლის მიწის ნაკვეთი. ამ დარღვევისთვის მახათ კოსტავას სავარაუდოდ 1 000-დან 1 500 ლარამდე ჯარიმის გადახდა მოუწევს.

Paata Zakareishvili speaks about Oppression
On September 6 Bera Ivanishvili visited Kutaisi with concert called “I promise you”. Beka Giorgberidze and Giorgi Babunashvili were on their way to Tskaltubo from Kutaisi when Tskaltubo police officers arrested them and took to the police department.
Beka Giorgberidze is the member of the coalition Georgian Dream in Tskaltubo organization. Giorgi Babunashvili is his close friend. Giorgberidze was dressed in Georgian Dream’s shirt and this irritated the law enforcers.
The youths were released few hours later. As they said police insulted them physically and verbally. The law enforcers demanded the detainees to leave Georgian Dream’s Tskaltubo organization.
Paata Zakareishvili-the majoritarian candidate of the coalition Georgian Dream in Tskaltubo held briefing two days after their release. He spoke about violation of law and oppression during pre-election period. Giorgi Babunashvili also attended the briefing and he joined the Georgian Dream’s Tskaltubo organization during the briefing.
“When I saw that police officers were beating my friend I realized what the matter was. The reason of the detention was the Georgian Dream’s t-shirt. That is why I decided to come here and become a member of the coalition,” Giorgi Babunashvili stated at the briefing. He dressed the Georgian Dream shirt just in front of cameras of media sources.
“Giorgi was an ordinary young man who wanted to attend Bera Ivanishvili’s concert. The only reason for his arresting was the shirt his friend was wearing. This fact proves that governmental institutions are involved in the pre-election campaign and exceed their authority. Though, this is neither first nor last case of law violation during the pre-election period. Thus, we appealed to the international organizations and gave them information about all intimidation facts. We try to respond to all similar cases and make them known to everybody,” Paata Zakareishvili-the Tskaltubo majoritarian candidate of the coalition Georgian Dream stated.
Makhat Kostava was another victim of oppression. He is activist and member of the coalition. Tskaltubo supervisory service blamed him in the violation of the law with regard to usage of his estate without any explanation. As they stated Makhat Kostava had misappropriated his neighbor’s plot years ago. Makhat Kostava will supposedly be fined from 1 000 to 1 500 lari for breaking the law.