ხონში ამომრჩევლები პოლიტიკურ ზეწოლაზე ჩივიან
ხონის მუნიციპალიტეტში „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლები ადგილობრივი ხელისუფლების მხრიდან მოსახლეობაზე ზეწოლის ფაქტებზე საუბრობენ. როგორც კოალიციაში აცხადებენ, ასეთი ფაქტები მუნიციპალიტეტის ყველა სოფელში დაფიქსირდა. თუმცა, სოფელ დედალაურში ადგილობრივი ხელისუფლებიდან ზეწოლა რამდენჯერმე მოხდა.
„ქართული ოცნების“ ხონის ორგანიზაციის ხელმძღვანელი ალეკო ვეკუა აცხადებს: „იმ ოჯახებს, რომლებსაც სოციალური დახმარება აქვთ, ამ დახმარების მოხსნით აშინებენ. ასეთი ფაქტები სოფელ დედალაურში დაფიქსირდა, სადაც ხალხი ჩვენი მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატთთან შეხვედრაზეც ვერ გამოვიდა. ყველა ფაქტთან დაკავშირებით ჩვენ განცხადება გავავრცელეთ. მიუხედავად ამისა, მოსახლეობაზე ზეწოლა მაინც გრძელდება, მეტიც - იმ ადამიანებს, რომლებიც ჩვენი მხარდამჭერები არიან და პარალელურად მუშაობენ, სამსახურიდან განთავისუფლებით ემუქრებიან“.
საარჩევნო კოდექსის  მე-6  თავში წერია: „წინასაარჩევნო აგიტაციის გაწევის და აგიტაციაში მონაწილეობის უფლება აქვს ნებისმიერ პირს, გარდა: საარჩევნო კომისიის წევრისა;  მოსამართლისა; საქართველოს შინაგან საქმეთა და თავდაცვის სამინისტროების, პროკურატურის, დაზვერვის სამსახურისა და სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის საჯარო მოხელეებისა“.
იგივე თავი ამბობს: „ადგილობრივი  თვითმმართველობის  ორგანოები
ვალდებული არიან, ხელი შეუწყონ საარჩევნო სუბიექტებს ამომრჩევლებთან შეხვედრებისა და კრებების, საჯარო დებატებისა და დისკუსიების, შეკრებებისა და მანიფესტაციების ორგანიზებასა და ჩატარებაში, უზრუნველყონ ამ ღონისძიებების უსაფრთხოება“.
ქალბატონმა, რომელზეც ზეწოლა სოციალური დახმარების მოხსნის დამუქრებით განხორციელდა, ჩვენთან სახელი და გვარის გამხელა არ ისურვა. „მე დასამალი არაფერი მაქვს, მაგრამ დარწმუნებული ვარ, რომ ამ კომენტარის მერე იგივე მუქარით კიდევ  მოვლენ. მე მარტოხელა ქალი ვარ და წლების წინ ნიკა სანოძეს მივეცი ხმა. ეხლაც ამ ადამიანს შემოვხაზავ. ამ მთავრობიდან სოციალურ დახმარებას ვიღებ, რადგან ეს დახმარება მეკუთვნის. მარჩენალი მე არ მყავს და მთელი ზაფხული უმაცივროდ გავატარე. რასაც ვჭამ, ჩემი შრომით მაქვს და ეს დახმარებაც მეკუთვნის. წართმევის უფლება კი ამათ არ აქვთ“, - განაცხადა ჩვენთან საუბარში ქალბატონმა.
ოჯახის წევრის სამსახურიდან განთავისუფლების მუქარაზე საუბრობს ერთ-ერთი ამომრჩეველი: „მე ერთი უმუშევარი კაცი ვარ. ჩემი შვილია დასაქმებული ერთ-ერთ სამასახურში. იმ დღეს მეზობელმა მითხრა, დღეს ქუჩაში ნიკა სანოძე ხალხს ხვდებაო და გადავედი. იქ არაფერი მითქვამს. საღამოს ჩემი შვილი რომ მოვიდა სახლში, ნახევარ საათში მოაკითხეს და უთხრეს - მამაშენმა „ოცნების“ შეხვედრებზე სიარულს თავი დაანებოსო. ესეც რომ გაიგოს ჩემმა ბიჭმა, კომენტარს რომ გაძლევთ, ამაზეც გაბრაზდება, რადგან საყვედურს ეტყვიან“.
აღნიშნულ განცხადებაში მოყვანილი ფაქტები  ხონის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა ზურაბ ჯიბუხაიამ უარყო: „ეს არ შეესაბამება სიმართლეს. ჩვენ პატივს ვცემთ ყველა მოქალაქის გადაწყვეტილებას და არჩევანს. ჩვენი არც ერთი სოფლის დეპუტატი და გამგებელი სოფელში არ დადის და მოსახლეობას არც ემუქრება და არც აშინებს. ეს დარწმუნებით შემიძლია გითხრათ. ასეც რომ იყოს თუ ადამიანს პოლიტიკურ სუბიექტთან შეხვედრაზე მისვლა უნდა, რაც არ უნდა ზეწოლა განხორციელდეს მასზე, მაინც მივა“.

Georgian Dream’s representatives in Khoni district complain about local government’s oppression on local population. Coalition members state similar facts have been observed in all villages of the district. However, several facts happened in Dedalauri village.
Head of the Georgian Dream’s Khoni organization Aleko Vekua said: “The families, who receive social aid, are threatened with deprivation of the aid. Similar facts were observed in Dedalauri village where people could not meet our majoritarian candidate. We have spread statement regarding all similar facts. Despite that, they still continue oppression on the population; moreover, people, who support us and are employed, are threatened with firing.”
Chapter 6 of the Election Code of Georgia reads: “Any person, with the exception of members of election commissions, Judges; Public officials of the Ministries of Internal Affairs and Defense, Special Service of International Intelligence and State Security, shall have the right to perform and take part in pre-election agitation.”
The same chapter states: “local self-governmental bodies are authorized to support election subjects in meeting voters and organizing or holding assemblies, public debates and discussions, meetings and manifestations and ensure security of these events.”
The woman, who was threatened with seizing social aid, did not want to tell her name to us: “I have nothing to hide but I am sure, after my comment with you they will again threaten me. I am a lonely person and years ago I voted for Nika Sanodze. I am going to vote him again. This government gives me social aid because I deserve it. I have no bread-winner in the family and spent all summer without fridge. I earn my own living and deserve this aid as well. They do not have right to seize it from me,” the woman told us.
Another voter also complained that they were threatened with firing a family member from job: “I do not work. My son is working. One day the neighbor told me Nika Sanodze was meeting people in the street and I went there. I did not say anything there. My son returned home that evening and half an hour later somebody came and told him: “your father must stop attending Georgian Dream’s meetings.” If my son learns that I have spoken to you now, he would get angry with me again because he will be rebuked for it.”
Khobi district governor Zurab Jibukhaia denied the facts mentioned in this letter. “It is not true. We respect decision and choice of every citizen. None of our deputies and governors visit villages and threaten or scare people. I can assure you in it. Even if it happens, nothing will stop a person if he/she wants to meet a political subject regardless oppression and intimidation.”